Hak hukuk, yasa tanımaz AKP’giller, Adana Valiliği aracılığıyla…

Hak hukuk, yasa tanımaz AKP’giller, Adana Valiliği aracılığıyla yönetmeliği gerekçe gösterip Partimize yasak koyuyorlar

Reisleri, hakkında mahkeme kararlarıyla yıkım kararı olan ve Danıştay tarafından kaçak olarak inşa edildiği kesinleşen Kaçak-Haram Saray’da oturur, takmazlar yasayı, mahkeme kararlarını.

16 Nisan Referandumu’nda AKP’giller’in kurumuna dönüştürülen YSK’ye tam kanunsuzluk yaptırırlar, %53 “hayır”ı %53 “evet”e dönüştürürler, o zaman ne yasa takarlar ne Anayasa…

24 Haziran Seçimleri’nde tescillidir yapılan kanunsuzluklar, aslında gerizler patlamış, her şey saçılmış durumdadır ortaya, ama yargı artık AKP’giller’in hukuk bürosuna dönüşmüştür bir kere, artık engel değildir önlerinde Anayasa da, yasalar da…

Anayasada, yasalarda, tüzüklerde, yönetmeliklerde önlerinde engel olarak gördükleri ne varsa hepsini yıkıp geçiyorlar AKP’giller ve “Reis”i. Talan ediyorlar, Halkın birikimlerini peşkeş çekiyorlar, pazarlıyorlar ülkeyi, “babalar gibi sat”ıyorlar, ajanları serbest bırakıyorlar, katilleri salıyorlar. AB-D Emperyalistlerinin istekleri doğrultusunda, Laik Cumhuriyet’in onlar için yıkılması gereken neyi varsa yıkıp geçiyorlar.

Ama söz konusu emekçi Halkımız olunca “Yassak hemşerim yassak. Bakın kanun, var nizam var.” Grev yasaklıyorlar “yasa gereği”. Direnişlere saldırıyorlar, “bilmem ne sayılı yasa var.” AKP’giller’in ve Reisi’nin tavuğuna kış diyen hakkında soruşturmalar, kovuşturmalar, davalar, görevden uzaklaştırmalar, ihraçlar; hepsi de “şu sayılı kanuna muhalefet.”

Söz konusu HKP olunca, var olan bütün yasalara, Anayasaya takla attırmakta üslerine yok. Seçim Kanununda olmayan maddeleri önümüze getiriyorlar, Tam Kanunsuzlukla seçimlere sokmuyorlar, seçimlere girebilmenin bütün koşullarını sağlamamıza rağmen…

23 Nisan’larda, 19 Mayıs’larda, 30 Ağustos’larda, 29 Ekim’lerde, 10 Kasım’larda Kalpaklı Mustafa Kemal’e ve O’nun en anlamlı sözlerinden “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözüne yasak koyup, Anıtkabir’e sokmuyorlar. Gerekçe: Anıtkabir yönetmeliği…

Ve en son Adana Valiliği; Adana İl Örgütümüzün resmi olarak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 95. Yıldönümü kutlama programı çerçevesinde 29 Ekim 2018 Pazar günü Atatürk Parkı’nda düzenlenen çelenk sunma töreninde çelenk koyma talebiyle ilgili başvurusunu reddediyor. Gerekçe olarak önümüze çıkartılan; Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği’nin 4/b-1. Maddesinde yer alan, “Atatürk anıt veya büstüne mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından çelenk konulur. Mahallin en büyük mülki idare amirliğine ait çelenk anıtın alt kaidesinin tam ortasına, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait çelenk onun sağına, belediyeye ait çelenk ise soluna konulur.” hükmü.

Ve devam ediyor AKP’giller’in Adana Valiliği; bu hüküm “gereğince anıta çelenk koyacak kurumlar yönetmelikle belirlendiğinden, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 95. Yıl Dönümü Kutlama Programında çelenk sunma talebiniz uygun görülmemiştir.”

Neresinden bakarsanız tutarsızlık, neresinden tutarsanız elinizde kalıyor, dökülüyor…

Bir kere Türkiye’nin en büyük illerinden koskoca Adana Valiliği mevzuatı takip etmiyor, edemiyor veya işlerine öyle geliyor. Önümüze engel olarak çıkardıkları yönetmelik 2016 yılında değişikliğe uğrayarak, bize sundukları yazıda tırnakladıkları hüküm içerisinde yer alan “Garnizon Komutanı” ve “Türk Silahlı Kuvvetlerine ait çelenk onun sağına” ibareleri kaldırılıyor. Amaç HKP’nin başvurusunu reddetmek olunca, hiç araştırma gereği duymuyorlar. Engel olacak bir hüküm bulamamış olsalardı, Abdülhamit zamanında çıkartılan fermanlara kadar işi götürürlerdi.

Tamam, önümüze çıkardın bu yönetmeliği de ama önce sen bir uy şu yönetmeliğe. Diyor ki aynı yönetmelik “Cumhuriyet Bayramı törenleri” başlığı altında; “Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü ulusal bayramdır. Türkiye’nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız 29 Ekim günü tören yapılır.”

Ey Adana Valiliği sen ne zaman yapıyorsun törenleri?

28 Ekim’de…

Ee sen uymadın yönetmeliğe…

Niye?

Çünkü 29 Ekim’de Reisinizin İstanbul’da yeni Havalimanının açılış töreni var. O yüzden çiğniyorsunuz yasaları, yönetmelikleri.

Anılan yönetmelik, başka kurumlar çelenk sunamaz şeklinde bir hüküm içermiyor. Adana Valiliği cevabi yazısında idarenin takdir hakkını kötüye kullanmıştır. HKP olarak Adana Valiliğinin bu yasak kararını kınıyoruz.

Halkın Kurtuluş Partisi Mustafa Kemal’in gerçek devamcısıdır. Kuvayimilliyeci atalarımızın mirasının gerçek koruyucudur. Yasaklamalarla bunu ortadan kaldıramazsınız. Eninde sonunda İkinci Kurtuluş Savaşıyla, Birinci Kuvayimilliyecilerin yarım bıraktıklarını tamamlayacağız, Ulusal Kurtuluşu Sosyal Kurtuluşla taçlandıracağız.

İşte o zaman bize koymuş olduğunuz bütün yasakların hesabını da soracağız!

Bunu yazın kafanızın bir köşesine!                                                          26 Ekim 2018

HKP Adana İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email