Hırsızlardan hesap soruluyor

Hırsızlardan hesap soruluyor

Kurtuluş partililer olarak 1 Mart cumartesi günü hırsızlardan hesap sormak için alanlardaydık. Yoldaşlarımızın da içinde bulunduğu “Ankara Direniyor” Sosyal Medya Grubu ve “Parklar Bizim” Ankara Grubunun “Hırsızları Sıfırlıyoruz” çağrısı ile Kuğulu Park’ta toplanan binlerce kişi ile birlikte Kızılay’a yürüyüş gerçekleştirdik.

Tunalı Hilmi Cadde’sinin trafiğe katılması ile başlayan eylem, kitlenin “Hırsız Tayyip Erdoğan”

ve “Hırsız Var” sloganları ile yolda katılanlarla daha da büyüdü. Bestekâr ve Tunus Caddesi üzerinden Karanfil Sokağa girildiğinde coşku iyice artmıştı. Karanfil Sokakta polisin, “Metro Alt Geçidinden geçin” önerisini kabul etmeyerek bulvardan geçeceğimizi söylememiz üzerine polis Karanfil Sokağın Ziya Gökalp girişinde barikat kurarak önümüzü kesti. Kitlenin kararlı duruşu ve Kızılay’da bekleyen “Ankara Dayanışması” üyelerinin de kitleye desteğe gelmesi üzerine polis barikatı kaldırmak zorunda kaldı. Barikatın kaldırılması sonrasında yine sloganlar ve ıslıklar eşliğinde Kızılay Meydanına girildi.

Burada Ankara Dayanışması eylemi için toplanan grupla birleşen kitle basın açıklamasından sonra “Alo babacığım hırsız var” yazan dövizleri Kızılay Meydanı’nda herkesin göreceği şekilde dolaştırmaya başladı ve yine dillerde hep aynı slogan vardı.

“Hırsız Tayyip Erdoğan”, “Hükümet İstifa” sloganları ile kitle Atatürk Bulvarı’nı trafiğe kapattı.  Yolun kapatılmasından kısa bir süre polis, TOMA ve akreplerle saldırıya geçti, kitle Kolej Meydanı’nda doğru çekilerek barikatlar kurdu. Bu sırada dershaneden çıkan öğrenciler, işten çıkan işçilerin de destekleri ile kalabalık arttı ve polis arada kalıp hiçbir şey yapamadı. Ama Gezi İsyanı’mızda “Destan Yazan” Tayyip’in polisi Tarihe ve dünya literatürüne geçecek bir şey yaptı. Hırsızları, yolsuzları, yüzsüzleri protesto eden kitleye, dershanelerin camlarından alkışlarla, sloganlarla destek veren dershane öğrencilerinin üzerlerine TOMA’lardan ilaçlı suları boca etti. Böylece Tarihte ilk defa bir dershane tazyikli ilaçlı sularla “sulanmış” oldu. Herhalde Tayyipgiller’in yanıtı “Polisimiz dershanenin kirlenmiş, tozlanmış camlarını temizlediler” olur. Bu yanıt şaşırtmaz artık bizleri. Çünkü yüzsüzlüğün, pişkinliğin, arsızlığın tavan yaptığı bir dönem yaşıyoruz…

Bu saldırılara rağmen Kızılay’daki kitle dağılmadı ve her köşe başında “Hırsız Var” sloganlarını yükseltti. Eylem Ziya Gökalp Caddesi’nin trafiğe kapatılması ile  gece geç saatlere kadar sürdü. Gözaltına alınan arkadaşlarımız da Devrimci Avukatlarımızın çabalarıyla gece yarısı serbest bırakıldılar.

Bu halk düşmanları, halkın mallarını, alınterlerini yağmalayanlar alaşağı edilinceye kadar mücadelemiz artarak devam edecek.

Ankara’dan Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email