Gözaltılar Real İşçilerini ve Nakliyat-İş’i yıldıramaz! Gözaltıları Protesto ediyoruz!

Gözaltılar Real İşçilerini ve Nakliyat-İş’i yıldıramaz! Gözaltıları Protesto ediyoruz!

REAL İŞÇİLERİNİN NAKLİYAT-İŞ ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ MÜCADELESİ MÜCADELEMİZDİR!

Ülkemizin, ABD-AB’nin BOP’unun bataklığına hızla sürüklendiği “Şu Karanlık Günlerde”, işsizlik ve pahalılık cehenneminin ateşi her geçen gün daha da artırılıyor, Parababaları hükümeti tarafından. “Ülkesini pazarlamakla mükellef” “Reiz” ve “babalar gibi satmakta” mahir AKP’giller tarafından…

Ne yazık ki ülkemiz OHAL ve torba yasalarla yönetilen bir ülke durumuna geldi. Bir gecede hiç alakası olmayan düzenlemeler bir torbaya konuyor ve yasalaşıyor, ABD yapımı İki Hain Gücün Hesaplaşması olan ve AKP’giller’in galip getirildiği 15 Temmuz’dan bu yana.

Yaprağın dahi kıpırdamadığı böyle bir süreçte, Real Market İşçilerininNakliyat-İş öncülüğünde tazminat hakları için giriştiklerimücadele yüreklere su serpiyor.İşçi Sınıfımıza örnek oluyor.

Çalıştıkları Real Market, Alman Metro Grup tarafından Beğendik Market’e satılıyor(2014). Beğendik Market Real’in içini boşaltıyor, iflas erteleme talebiyle mahkemeye başvuruyor ve kayyum atanıyor(2016).Beğendik, Temmuz 2017’de Real Market için iflas kararı talep ediyor. Mahkeme iflas kararı veriyor. Ve Real Market Ağustos başı itibariyle kapatılıyor. 1700 İşçi kardeşimiz tazminatları ödenmeden işsizlik ve pahalılık cehennemine atılıyor.

İşyerindeki yetkili Sendika Türk-İş’e bağlı Tez Koop-İş kılını kıpırdatmıyor, işverene yardımcı olmaya çalışıyor. İşçilere “merak etmeyin yetkili olduğumuz diğer marketlerde iş bulacağız” demekle yetiniyor. İşçilerin eylem yapmasına da engel olmaya çalışıyor. İşçiler kendi başlarına kalıyor. Birşeyler yapmaya girişiyorlar… Ümitsizliğe kapıldıkları sırada Nakliyat-İş’le temas kuruyorlar. Nakliyat-İş soruna el koyuyor. Bir anda mücadelenin seyri ve düzeyi değişiyor…

İşçiler, “Tazminat alacaklarından Hem Beğendik Hem Metro Sorumludur”temelindeTürkiye çapında eylemler gerçekleştirdiler, Nakliyat-İş öncülüğünde. Metro, Media Markt ve Beğendik Marketlerin önünü mücadele alanına çevirdiler.

“Hileli İflası Yutmuyoruz”, “Tazminat Hakkımız Gasp edilemez”, “Metro’ya, MediaMarkt’a, Beğendik’e Girme Zulme Ortak Olma”, “Hırsız Metro, Media Markt, Beğendik” diye haykırıyorlar. Bildiriler dağıtıyorlar. Halkımızdanda destek görüyorlar. Real Hipermarket İşçilerinin mücadelesi her türlü baskıya, OHAL yasaklarına, biber gazlı müdahalelere rağmen Nakliyat-İş Sendikası’nın öncülüğünde kararlı ve militanca devam ediyor. Hem İşverene karşı, hem de sarı sendikacılığa karşı…

Kurtuluş Partisi olarak tüm gücümüzle bizlerde bu onurlu mücadeleyi destekliyoruz.

Bugün 12.00 sularında Güneşli Metro Mağazasına girdi Real İşçileri. Bir işgal yaptılar,Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve yöneticileri öncülüğünde. İşveren, durumu soran müşterilere “çekiliş var” yalanını söylüyor. Klasik İşveren taktiği… Parababaları düzeninin klasik işleyişi… Devletin kolluk gücü çağrılıyor. İşçilerin iki katı çevik kuvvet geliyor. 16.30 sularında İşçiler ve sendika yöneticileri zor kullanılarak dışarı çıkartılıyor ve gözaltına alınıyorlar.

Gasp edilen hakları için mücadele eden Real İşçilerinin, Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve Yöneticilerinin Gözaltına alınmalarını protesto ediyoruz. Derhal serbest bırakılmalıdırlar!

Metro, Media Markt veBeğendik ne yaparlarsa yapsınlar, bu sorumluluktan kaçamazlar: Eninde sonunda işçilerin hakların vermek zorunda kalacaklar. Mücadele Tarihine onlarca işgal, grev, direniş sığdıran Nakliyat-İş Sendikası’nın sahiplenmesi ile Real İşçileri mücadele ettikleri sürece haklarını alacaklardır. Buna inancımız tamdır.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak her zaman İşçi Sınıfının mücadelesine ve öncülüğüne olan inancımız ile Real İşçilerinin mücadelesini ve başlatmış oldukları Real, Beğendik ve Media Markt marketlerinden alış veriş yapmama çağrılarını da destekliyoruz, sahipleniyoruz.

Halkımızı da bu marketlerden alış veriş yapmamaya davet ediyoruz. Real Market işçilerinin sloganı ile “METRO-BEĞENDİK ve MEDİA MARKT’T GİTME, ZULME ORTAK OLMA!” çağrısını yapıyoruz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yaprağın dahi kıpırdamadığı bu süreçte Real İşçileri, hak alma mücadeleleriyle ve sarı sendikacılığa karşı verdikleri amansız mücadele ile örnek olmaya devam ediyor.

Onurlu Mücadelelerini kazanacaklardır. Buna inancımız tamdır. Halkın KurtuluşPartisi olarak Real Market İşçileri haklarını alıncaya kadar desteklemek ve sahip çıkmak görevimizdir.

25.11.2017

Halkın Kurtuluş Partisi
İstanbul İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email