Gezi İsyanı Şehitlerinden Abdullah Cömert’in Balıkesir’de Görülen Davasının İlk Duruşmasında Mahkeme Reddedildi.

balikesir_dava  Gezi İsyanı sırasında 3 Haziran 2013 günü Hatay’ın Armutlu ilçesinde polis tarafından başından gaz kapsülüyle vurularak katledilen Abdullah Cömert’in katilinin yargılandığı davanın ikinci duruşması 4 Kasım 2014 günü Balıkesir Adliyesi’nde görüldü. Bin bir türlü adaletsizliğin yaşandığı, hakim ve savcıların alenen katili koruduğu dava sonuçsuz kaldı ve 3 Şubat 2015 gününe ertelendi.

Sabah saatlerinde Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü davayı takip etmek, Abdullah Cömert’in sahipsiz olmadığını, Hatay’da gerçekleşen, tanıkları Hatay’da, sanıkları Mersin’de olan bir olayın duruşmasının Balıkesir’e kaçırılarak sahip çıkılmasının engellenemeyeceğini göstermek için Balıkesir’e doğru yola çıktı. Şehrin girişinde kontrol noktaları vardı ve polisler, araçları içindeki insanların üstlerine kadar arayarak duruşmayı takibe gelenleri terörize etmeye çalıştılar.

Mahkeme önüne gidildiğindeyse adliye binasının etrafının polisler ve barikatlarla sarıldığı bir manzarayla karşılaşıldı. Mahkeme saatinden önce Abdullah Cömert’e sahip çıkmak, ailesini yalnız bırakmamak için mahkeme önünde toplananlar “Abdullah Cömert Ölümsüzdür”, “Gün Gelecek Devran Dönecek Katiller Halka Hesap Verecek”, “Abdullah’ın Katili AKP’nin Polisi” sloganlarıyla nerede olursa olsun davanın peşinin bırakılmayacağını gösterdiler.

Bu arada yanımıza gelen Abdullah Cömert’in annesini alkışlar ve sloganlarla karşıladık. İl başkanımız Av.Tacettin Çolak burada yaptığı konuşmada “AKP’nin hukuk bürolarına dönüştürülmüş olan yargıdan adalet beklenemez. Zaten davayı Hatay’dan, Balıkesir’e taşımak adaletsizliktir. Bu davanın peşini bırakmayacaklarını” söyledi.

Duruşmanın başında mahkeme heyeti; önce avukatlar, gazeteciler ve dinleyicilerin salondan dışarı çıkmasını istedi. Duruşmanın gizli yapılacağına dair bir karar verilmediğinden kimsenin hele hele avukatların dışarı çıkartılamayacağını belirten avukatlar mahkemenin bu istemine tepki gösterdi.

Bu tepki üzerine mahkeme heyeti salonu terk etti. Bir süre sonra salona tekrar gelmeleriyle birlikte duruşma başladı. Ancak mahkemenin, avukatların taleplerini dikkate almaması, sesli ve görüntülü kayıt yapılmadığı için taleplerin tutanağa yanlış geçirilmesi gibi nedenlerle, duruşma boyunca davayı takip eden avukatlar ve Abdullah Cömert’in ailesi ile mahkeme heyeti arasında tartışmalar sürdü.

Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak ve Bursa İl Başkanı Av. Halil Ağırgöl de duruşmayı takip eden avukatlar arasındaydı.

Duruşmayı takip eden İl Başkanımız Av. Tacettin Çolak; “adliye binasının her koridorunun tıka basa polislerle dolu olduğunu, mahkeme heyetinin duruşma boyunca hukukla uzaktan yakından ilgisi olmayan tavırlar sergilediğini, savcının bir ara uyuyarak kendinden geçtiğini” belirtti.

Çolak; “Görevimiz katılan/mağdur vekilliği olmasına karşın sanki sanık vekili gibi mahkeme heyeti ile cebelleşip durduk. Duruşmaya izleyici almama, taleplerin tutanağa geçirilmemesi, sanığın aceleyle SEGBİS (Sesli ve Görüntülü ifade alma Bilişim Sistemi) sisteminden ifadesinin alınmaya kalkışılmasına karşı direngen ve mahkemeye hukuk dersi veren avukatların mahkeme heyetinin reddi taktiği ile sanığın SEGBİS ile savunmasının alınması şimdilik engellendi, gelecek duruşmada ne olacak göreceğiz. Ancak AKP’nin Hukuk Bürosuna dönüşen bu yargıdan hukuka uygun adaletli bir karar beklemek saflık olur. Duruşmada mahkemeyi kerte kerte gerileten ve sanığın sorgusunun huzurda yapılmasını gerekçelendiren avukatların tavrı (rezonans eksikliğine rağmen) harikaydı”dedi.

İl Başkanımız Av. Tacettin Çolak; “alt sınırı 5 yıl ve daha fazla gerektiren suçlardan yargılananların bu yöntemle savunmasının alınmasının yasak olduğunu, heyetin sanığın savunmasını SEGBİS yöntemiyle alarak, daha yargılamanın başında sanığa 5 yıldan az ceza vereceğini belli ettiğini” söyledi.

Duruşma sürekli tartışmalarla bölündü ve birkaç kez mahkeme heyeti talepleri değerlendirmek üzere ara vermek zorunda kaldı. Sonunda Abdullah Cömert’in ailesi ve avukatları mahkeme heyetinin bağımsız ve tarafsız olmadığını, polis memuru olan katili koruma amaçlı davrandığını belirterek bu haliyle adil bir yargılama yapamayacakları için kendilerini REDDETTİKLERİNİ belirttiler. Avukatlar değişik açılardan red gerekçelerini belirterek, yazılı ve ayrıntılı red dilekçesi vermek istediklerini belirttiler.

Bunun üzerine mahkeme; avukatların mahkemeyi red gerekçelerini yazılı olarak vermeleri için duruşmayı 3 Şubat Salı saat 09.00’a erteledi.

Dışarıda da davayı takip etmeye gelenler; “Abdullah Cömert Onurumuzdur”, “Gezi’de Düşene, Dövüşene Bin Selam”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” sloganlarıyla duruşma bitimine kadar beklediler. Bu bekleyiş sırasında çeşitli kurumların temsilcileri tarafından ve partili yoldaşlarımız tarafından konuşmalar yapıldı. 3 Şubat günü hesap sormak için tekrar buluşulmak üzere dağıldık.

Balıkesir-İzmir-Bursa’dan Kurtuluş Partililer

balikesir_dava_3balikesir_dava_2balikesir_dava_1balikesir_dava_4

Print Friendly, PDF & Email