Gerekli önlemleri almamalarından dolayı KYK’lerde öğrencilerimizin ölmesine ve yaralanmasına neden olan tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduk!

Geçtiğimiz günlerde, tek bildikleri ve en iyi bildikleri din alıp satarak küplerini doldurmak olan AKP’giller’in emekçi halkımıza ve halk çocuklarımıza yaşattığı bir büyük acı daha yüreklerimizi yakmıştı. 25 Ekim tarihinde, hayatının baharında Zeren Ertaş adlı gencecik bir kızımız asansör faciasında yaşamını yitirdi. Ardından bir hafta geçmeden Fatsa’da KYK Yurdundaki asansörün halatı koparak yere çakıldı ve 4 öğrencimiz hastaneye kaldırıldı. İki gün sonra yine aynı olay Muş’ta bulunan Sultan Alparslan Kız KYK Yurdunda yaşandı, 3 öğrencimiz asansörde mahsur kaldı.

Ülke çapında denetleme ve bakım için daha kaç öğrencinin ölmesini, yaralanmasını bekliyorsunuz?

Göz göre göre gelen bu cinayetin, bu yaralanmaların sorumluları olan Aydın KYK Yönetimi, Kredi ve Yurtlar Kurumu ve asıl olarak da bütün bu kurumların içini boşaltarak işlemez, çalışmaz hale getiren halk düşmanı AKP’giller’in ilgili bakanları hakkında suç duyurusunda bulunduk.

Suç duyurusu sonrasında Parti Avukatlarımızdan Fevzi Ender Ferahbaş Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır.

***

Saygıdeğer Halkımız;

25 Ekim 2023 gecesi Türkiye maalesef korkunç bir olayla sarsıldı. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı Aydın Güzelhisar Öğrenci Yurdunda korkunç bir kaza meydana geldi.

Zeren Ertaş… Bu ismi o gece bütün Türkiye duydu. Zeren Ertaş, arkadaşlarıyla beraber bindiği asansörde maalesef hayatını kaybetti. 15 de arkadaşı vardı yanında, yaralananlar oldu. Bizler Halkın Kurtuluş Partisi olarak bunun bir kaza değil, cinayet olduğunu düşünüyoruz. Çünkü öğrenciler daha önce Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine bildirmişlerdi durumu, asansörün arızalı olduğunu söylemişler. Bakınız bir olay daha gerçekleşiyor, bir hafta sonra Fatsa’da yine Kredi ve Yurtlar Kurumunda benzer bir olay, yine asansör kazası meydana geliyor, asansör yere çakılıyor. Ve birkaç saniyeyle öğrenciler asansörden kurtuluyorlar.

Bunlar tesadüf olabilir mi sizce?

Biz Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu elim kazadan dolayı, bizim tabirimizle cinayet diye adlandırdığımız olaydan dolayı Aydın Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Suç duyurusunda bulunduğumuz kişileri baştan sona sıralıyorum şüpheli olarak:

Gençlik ve Spor Bakanı Doktor Osman Aşkın Bak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü, Müdür Yardımcıları, Aydın Güzelhisar Yurt Müdürü, Müdür Yardımcıları, asansörün bakımını, onarımını düzenli olarak kontrol etmekle yükümlü olan yüklenici firma ve diğer bütün şüpheliler hakkında Halkın Kurtuluş Partisi olarak suç duyurusunda bulunduk ve bu işi sonuna kadar takip edeceğiz.

Tespit ettiğimiz bazı durumlar var burada olayla ilgili. Usulüne uygun denetimleri yapmıyor firma, yapılan denetimlerde ortaya çıkarılan eksiklikler giderilmiyor. Asansörün arızalı olduğunu bile bile çalıştırılmasına engel olunmuyor.

Bakınız Saygıdeğer Halkımız, insanın üç temel ihtiyacı vardır. Giyinme, yemek yeme ve barınma. Barınma en temel ihtiyaçtır. Kaldı ki son yıllarda üniversite gençliğini çok iyi biliyoruz parti olarak. Onlarca sorunu vardı üniversite gençliğinin, bir yenisi daha eklenmiş oldu. Anneler ve babalar gözü yaşlı olmamalı, anneler ve babalar çocuklarını gönül rahatlığıyla yurtlara bırakmalı, akıllarında takılı kalmamalı çocukları. İyi eğitim alabilmeliler, herhangi bir sorunları kalmamalı sorunları giderilmeli.

Ve biz bu suç duyurusunda bulunduğumuz olayla ilgili Halkın Kurtuluş Partisi olarak bütün Türkiye’yi arkamızda görmek istiyoruz.

***

6 Kasım 2023

HKP Genel Merkezi

Print Friendly, PDF & Email