Genç Delikanlı Talip Apaydın’ı 88 yaşında kaybettik

Genç Delikanlı Talip Apaydın’ı 88 yaşında kaybettik

İnsan olarak doğup insan olarak kalan, insan olarak ölen insan sayısının azaldığı bugünlerde, Gerçek İnsan, Yurtsever, Devrimci öğretmen, yazar Talip Apaydın bedence aramızdan ayrıldı.

Beyni hep aydın, hep aydınlık, hiç kararmamış. Soyadı gibi hep Apaydın olarak kalmış. İnsanlığı Ortaçağ karanlığına götürmeye çalışanlara biat etmemiş. Satmamış aydın namusunu, onurunu. Karartmamış sol memesinin altındaki cevahiri. Aydın görünümlü gerici enflasyonundan etkilenmemiş. Hep Mustafa Kemalci kalmış, ama gardırop Atatürkçülerinden olmamış.

Diyor ki: Ben şimdi tam 87 yaşındayım. Laik, çağdaş bir Cumhuriyet eğitiminden geçmişim. Bilimsel düşünceye, aklın yoluna inanan bir dünya görüşüyle büyümüşüm. Atatürk ne kadar büyük bir iş yapmış şimdi daha çok anlıyorum.”

Talip Apaydın modaya uyup Mustafa Kemal’e ve arkadaşlarına karşı saldırıya geçmemiş, Onları karalamamış. Ama hep objektif olmuş: “Cumhuriyeti kurmuşuz, güzel ama bir Atatürk’le bir İnönü’yle olmuyor ki; kadrolar, memurlar… Çocukluğumdan anımsıyorum: Bir jandarma karakol onbaşısı bütün köylüyü sıra dayağına çekti. Köylünün suçu kaçak tütün getireni saklamaktı. Kadrolar Osmanlı’dan kalma… Cumhuriyetin memuru değil. Hele  çok partili yaşama geçildikten sonra tamamen Amerikan güdümü altına girildi. İnönü, Atatürk gibi bir devrimcinin yanında çok iyi çalışıyor ama yalnızken inisiyatif sahibi değil. Köy Enstitüleri O’nun döneminde kapatıldı. Hasan Ali Yücel, İnönü döneminde yargılanabildi.”

Talip Apaydın, Mustafa Kemal önderliğinde verilen Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mızla inlerine gönderilen emperyalistlerin, yurdumuza yerli satılmışlar tarafından yeniden sokulmasının burukluğunu, rahatsızlığını yaşıyor. Yeniden Emperyalist 7 düvelin sömürgesi yapılmamıza karşı: “Türkiye 50-60 yıldır ikinci üçüncü sınıf insanlar tarafından yönetiliyor. En yetişmiş olanlar ya öldürüldü, ya içeri atıldı ya ekmeksiz, işsiz kaldı. Ve ülke yarı müstemleke haline geldi. Düşün, burası “Ya tam bağımsızlık ya ölüm” diyen Atatürk’ün ülkesi.”

Bütün bunları bir yıl önce, 87 yaşında söylüyor Talip Apaydın. Özcesi Talip Apaydın insan olarak geldiği bu fani dünyaya insanlığın hakkını vererek ve insan olarak veda ediyor.

Kafası hiç karışmamış Yurtsever Eğitimcinin. Neye, niçin karşı olması gerektiğini çok iyi biliyor: 12 Eylül’le 27 Mayıs bir mi? Birisi Amerikancı baskı ve zulüm; gericilik! Diğeri demokrasiyi, özgürlükleri getirmek için yapılmış. Tüm demokratik kazanımlar 27 Mayıs ihtilalinden sonra gelmedi mi? Türk Halkı kendi kendine hangi demokratik hakkı kazanmış?.. Verileni bile koruyamıyoruz…”

Kendisine devrimci misyonlar yükleyen, adında Marksist-Leninist sıfatları olan, ağzını açınca Bilimsel Sosyalizmden dem vuran siyasetlerin, partilerin karıştırdığını bu aydınımız karıştırmıyor. O yüzdendir Talip Apaydın genç bir delikanlı olarak yaşama veda ediyor. Bakmayın yaşın 88 olmasına, O’nun beyni pırıl pırıl, taptaze.

Talip Apaydın Antifeodal. Bir aydında olması gereken en önemli özeliklerden. Ayrıca Türk Ordusu’nu itibarsızlaştırma, yerinden kımıldayamaz hale getirme, Devrimci yönünü budama demek olan Ergenekon, Balyoz vb. adlı CIA Operasyonlarına karşı tepkili: “İki binlerde karşıdevrimci bir iktidarın başa geleceğini kim bilebilirdi? Dünyanın hiç bir yerinde 250 general içeri atılmaz. Dünya tarihinde yok. Nasıl terörist olurlar? Amerika istiyor ama bunu. Şu Ortadoğu’nun haline bakın? Bilinçsiz halk; tarikatlar, cemaatlerle kıskaca alınmış.”

Ve Talip Apaydın neden bu hale getirildiğimizi çok iyi görüyor: “(…) 1946’dan bu yana ABD burnunu soktu. O zamandan beri ABD müşavirleri  Milli Eğitimin odalarına yerleşti, giderek tüm bakanlıkların odalarına yerleşti. Hala varlar. Hukukun bu hali, cezaevinde yatan yüzlerce suçsuz aydın…”

Ve devam ediyor Talip Apaydın: “Evet. Okuyanı da cahil maalesef çoğunlukla. Türk halkı cahil bıraktırıldı.”

Ne kadar doğru, ne kadar duru anlatımlar. Tam bir aydına yaraşır değerlendirmeler bunlar.

Antiemperyalist, Antifeodal, gerçek Mustafa Kemalci, Yurtsever Eğitimci, Gerçek İnsan Talip Apaydın insanlığın unutulmasına izin vermeyeceği insanlar arasında. Biz hiçbir zaman unutmayacağız. 29.09.2014

Halkın Kurtuluş Partisi

Print Friendly, PDF & Email