Gaziantep’te Yolsuzluğa karşı eylem

 

Gaziantep’te Yolsuzluğa karşı eylem

Gaziantep’te 5 Ocak Pazar günü yolsuzluk  ve rüşvet karşıtı eylem yapıldı. Siyasi partiler, sendikalar ve demokratik kitle örgütlerinin oluşturdukları Gaziantep Emek ve Demokrasi güçleri, Kırkayak Parkı’nda saat 15.00’da toplanıp, Balıklı Park’a kadar yürüdü.

Eylemde “Din İman Dediler Memleketi Yediler”, “Kutubanka Değil Emekçiye Bütçe” “Her Yer Yolsuzluk Her Yer Rüşvet”, “Cemaat Değil Halk İndirecek”, “Kahrolsun ABD Emperyalizmi”, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”  sloganları atıldı.

Balıklı Park’ta gerçekleştirilen basın açıklamasını, Gaziantep Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ercan Küçükosmanoğlu okudu.

Basın Açıklaması aşağıdadır:

 Basın emekçileri ve değerli halkımız…

17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonları,  yıllardır var olan düzeni göz önüne getirmiş oldu. Özal döneminde “Benim memurum işini bilir” söylemi vardı. “Bu adamlar yiyor ama iş de yapıyorlar” diye bir söz çok konuşulur olmuştu. Bu söylemle “Yolsuzluk ve rüşvet olayları önemli değil”, denmeye getiriliyordu.  Daha sonraki dönemlerde çıkartılan “Nereden buldun yasası” AKP iktidarı tarafından rafa kaldırılmıştı. Yakın zamanlarda, yargı aşamasına bir türlü gelemeyen “Deniz Feneri” davasında yargıya müdahale edilmiş, soruşturmayı başlatan savcılar görevden alınmıştı.  İktidar yandaşı olan bu dernek aracılığıyla, halktan toplanan 24 milyon avro buharlaşıp gitmişti.

12 Eylül 1980 Darbesiyle yargı bağımsızlığı kısmen ortadan kalkmıştı. 12 Eylül 2010 referandumuyla yargı, hükümete bağımlı hale getirildi. Bugünkü yargı ortamı Gülen cemaati ve AKP hükümeti tarafından birlikte oluşturulmuş oldu.  AKP Hükümeti bugün, bu yargı ortamından rahatsızlığını ortaya koyuyor, yeni yönetmelik ve yasalarla Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun yetkilerini ortadan kaldırmaya çalışıyor.  Bu noktaya gelirken ABD,   yıllarca hem Tayip Erdoğan’ı, hem de Gülen Cemaatini destekleyerek bu düzenin oluşmasını sağladı. ABD, şimdi Tayip Erdoğan’dan kurtulmaya çalışıyor görüntüsü veriyor.

11 yıllık AKP iktidarı boyunca, belediyelerde sık sık imar tadilatları yapılarak, kamu arazileri yağmalandı. İhale yolsuzluklarına göz yumuldu. Sayıştay Denetim Raporları bile gözönüne alınmadı. Son on yılda yapılan özelleştirmeler ile kamu malları ve arazileri yağmalandı. Cumhuriyetin kuruluşundan beri halkın alınteriyle meydana gelen KİT’ler birer birer satıldı. Tüm satışlara rağmen, bütçede, bu yılın ilk altı ayı için 36 milyar dolar cari açık var. Bu gün Parababaları kârlarına kâr katarken, halkımız işsizlik ve pahalılık cehenneminde inim, inim inliyor. Bunun nedeni, işte bu soygun düzenidir.

Geçen hafta içinde silah olduğu bildirilen TIR bir ihbar sonucu Hatay ilinde yakalandı. Mahkeme kararına rağmen Savcı, TIR’ı arayamadı. Hükümet, MİT aracılığıyla bu aramaya engel oldu. Kanunlar her olayda farklı uygulanır hale geldi. Bu durum ancak Muz Cumhuriyetlerinde görülür. Silah yüklü TIR’lar daha önce de gündeme geldi. Suriye’de insan boğazlayan cihatçılara bu silahların gittiği, BM ve TÜİK belgelerinde ortaya konmaktadır. Hükümet, Suriye’deki cihatçı gruplara destek vermemelidir. Gaziantep Halkı olarak cihatçıların ülkemizde cirit atmasından rahatsızız. Bölgemiz hızla güvenli bir yer olmaktan uzaklaşmaktadır.

Yılbaşı zam yağmuruyla geldi, doların da yükselmesiyle başta akaryakıt olmak üzere her şeye hızla zamlanıyor. TÜİK verilerine göre Gaziantep, geçen yıl fiyatların en çok arttığı il oldu. Bu durumun nedenlerden en önemlisi, Suriye’den göç nedeniyle, ev kiralarında ve beslenmedeki artış dolayısıyla meydana geldi.

Asgari ücret 5 gün önce 846 lira olarak açıklandı. İşçi Sınıfına açlık sınırının altında asgari ücret verilmektedir.  Bu ücretle işçi aileleri açlığa mahkûm edilmektedir. Üstüne üstlük İşçi Sınıfının örgütlenmesine her aşamada, engel konmaktadır. Taşeron İşçi uygulamasıyla asgari ücretinde altında ücretle işçiler çalıştırılmaktadır. Tayyip Erdoğan’ın isteğiyle kıdem tazminatı hakkı da işçilerin elinden alınmak istenmektedir. Ortaya çıkan durum şudur. Yolsuzluk, rüşvet ve yağmayla tüyü bitmemiş yetimin hakkı yenirken, halkımız cehennemde yaşatılmaya devam edilmektedir. İşte bizler emek ve demokrasi güçleri olarak bu gidişe dur! diyoruz. Yetti artık…

 

Ne ABD, Ne Cemaat,  Halk indirecek!

Yağma yok,  Bu Memleket bizim!

 

GAZİANTEP EMEK ve DEMOKRASİ GÜÇLERİ

 

 

Print Friendly, PDF & Email