Gara’da Yaşanan Katliamdan, ABD Emperyalizminin “Büyük Ortadoğu Projesi”nin Figüranları Sorumludur

Cumartesi günü, “Kuzey Irak’ın Gara Bölgesi’nde yapılan operasyonlarda PKK’nin 13 sivil Türk Vatandaşını öldürdüğü” haberi basına düştü.

Hemen ardından iktidarı, muhalefeti, burjuva basını ağız birliği etmişçesine; Vatan-Millet-Sakarya edebiyatı yapmaya başladılar.

Sanki operasyonu yöneten Malatya Valisi’ymiş gibi onun yaptığı açıklamalara insanların inanmasını istediler. Yani gerçeklerin üstüne kül serperek yaptıkları stratejik-taktik hataları gözlerden kaçırmak istediler.

Ancak gerçeklerin er geç ortaya çıkma gibi bir huyu olduğundan, çabucak olayın ardındaki giz perdesi aralandı.

Öldürülen insanlarımızın tamamı (bir kısmı altı yıl öncesinden) Amerikancı Kürt Hareketi tarafından esir alınmışlar. Ancak siyasi iktidarın bugüne kadar bu insanlarımızın kurtarılması için hiçbir şey yapmadığı ortaya çıkmış oldu.

Verilen haberlerde, katledilen insanlarımızdan “sivil vatandaş” diye bahsedilerek hepsi çeşitli rütbelerden asker ve bir kısmı polis olan insanlarımızın bu konumlarını halktan gizlediler. Sanki asker olanların öldürülmeleri doğalmış gibi…

AKP iktidarının tam altı yıl, bu insanlarımızı kurtarmak için kılını bile kıpırdatmadığı ve bu vahim olayı Halktan gizlemiş olduğu da ortaya çıktı.

Katliamdan sonra bazı milletvekilleri; “biz defalarca soru önergesi verdik, ailelerle sürekli görüşüyorduk” diyorlar. Fakat bu “çaba”larının hiçbirini halkla paylaşmadılar. Dolayısıyla her olayda olduğu gibi bu olayda da Mecliste geyik çevirdikleri için halkın haber alma hakkını gasp etmiş oldukları deşifre oldu.

Öte yandan tutsakların ailelerine yazdığı mektuplarda “AKP isterse bizi bırakacaklar” bilgisini de hiç değerlendirmemişler. Devlet olmanın gereği vatandaşlarını sağ kurtarmak değil midir? Niye altı yıldır bu insanları kurtarmak için adım atmadınız?

Kaldı ki AKP’giller; İŞİD tarafından canice yakılan iki genç askerimiz için de hiçbir şey yapmadı.

Seçim sath-ı mâiline girilen ortamda Gara Operasyonu’nu düzenleyerek, aklınızca bu işten siyasi rant elde etme hesabı yaptınız ve yazık ettiniz masum insanlarımıza.

Bu katliamı yapan Amerikancı, kukla, katil PKK de Batılı Emperyalistlere mesaj vermektedir. Ne kadar kullanışlı olduğunu, Ortadoğu’da “‘Yanki’nin ikinci bir petrol bekçisi’” olmaya hazır olduğunu göstermektedir. Bunların derdi Kürt Halkının çıkarları değil, Emperyalizmin piyonluğunu yaparak, Türk-Kürt boğazlaşmasına zemin hazırlamaktır. Tıpkı Yugoslavya’da olduğu gibi…

Dolayısıyla her iki taraf da AB-D Emperyalizminin Büyük Ortadoğu Projesi’nin yaşama geçirilmesine hizmet etmektedir. Her iki taraf da savaş suçu işlemektedir. Her iki taraf da Türk ve Kürt Halklarına ihanet etmektedir.

Sonuç olarak; AKP, ülkeyi 2015 Haziran-Kasım aylarındaki kaos ortamına çekmek istiyor. Anayasa değişikliği gündemi de bunun için ortaya atılmıştır. Meclisteki Amerikancı muhalif partiler de bu kanlı planı deşifre etmek yerine, aman bize “gayri milli demesinler” diye olmadık taklalar atmaktalar.

İktidarı ile muhalefetiyle hepsi emperyalizmin Yeni Sevr Planı’nın figüranlığını yapıyor. Olan masum insanlarımıza oluyor.

Halkımızın başı sağ olsun.

Katledilenlerin yakınlarına sabırlar dileriz.

15 Şubat 2021

Halkın Kurtuluş Partisi
Genel Merkezi

Print Friendly, PDF & Email