Fahiş Ulaşım Zammı Anayasal Hak İhlalidir! İBB’nin Toplu Ulaşım Ücretlerine Yaptığı Zam Kabul Edilemez!

2024 yılına girişle birlikte zamlar başımıza balyoz gibi inmeye devam ediyor. Şimdi de “mega kent” İstanbul’da toplu ulaşım ücretlerine zam yapıldı.

İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısından toplu ulaşıma zam kararı çıktı. Basında yer alan haberlere göre;

“İstanbul’da taksi ve servis ücretlerine yüzde 28,09, toplu ulaşıma ise yüzde 18 oranında zam yapıldı. Böylece toplu taşıma araçlarında tam bilet 15 liradan 17,70 liraya yükseldi. Öğrenci 7,32 liradan 8,64 liraya, sosyal kart (öğretmen ve 60 yaş üzeri) bilet 10,74 liradan 12,68 liraya, Marmaray en uzun mesafe ise 33,20 liradan 39,16 liraya yükseldi. Mavi kart aylık tam 1.388 lira, öğrenci abonman 250 lira, sosyal kart (öğretmen ve 60 yaş üzeri) 863 lira oldu. Metrobüste tam bilet 26,25 lira, öğrenci 8,64 lira, sosyal kart (öğretmen ve 60 yaş) 14,40 lira oldu. Minibüslerde ise en kısa mesafe 12 liradan 15,50 liraya çıktı. Ayrıca taksi ücretleri ve servis ücretlerine de zam geldi.”

 Yeni yılla birlikte Asgari Ücrete, memur maaşlarına ve emeklilere verilen ücret zamları daha cebe girmeden enflasyon karşısında güneş görmüş kar gibi eriyip giderken en fazla çalışanın yaşadığı ve Türkiye’nin en pahalı şehri olan İstanbul’da da toplu ulaşıma yapılan fahiş orandaki bu zam İstanbul Halkının belini iyice büktü.

Zaten hep yaşadığımız gibi akaryakıta gelen zam otomatikman her şeye yansıyor.

İBB tarafından 1 Ocak 2023’de toplu taşımaya %29,10 ve 2023’ün Ağustos ayında %51,52 oranında ulaşıma fahiş zamlar yapılmışken, yeni bir zam zulmü daha geldi.  İstanbul’da birçok hizmet için kaynak bulabilen İBB, toplu ulaşım içinde farklı bir çözüm yolu üretebilir, İstanbulluları bu işsizlik, pahalılık cehenneminde bir de toplu ulaşım zammı ile vurmayabilirdi.

Ancak hep söylediğimiz gibi ABD Emperyalizminin proje partisi AKP’giller nasıl ki ağababalarına uşaklıkta, halkımıza ihanet ve zulmetmekte sınır tanımıyorsa, işsizliği ve pahalılığı yaratan Parababalarını rahatlatmak için zam üstüne zam yapıyorsa; sözde  muhalefeti oynayan Yeni CHP’li İBB’de aynı şekilde yaptığı zamlarla halkımıza ihanet etmeye devam ediyor.

Daha birkaç gün önce İstanbul’da yaşamanın maliyeti açıklandı.  İstanbul Planlama Ajansı’nın Yaşam Maliyeti Araştırması’na göre İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 49 bin 159 TL. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 78,13 artan Yaşam Maliyeti, geçen yıl 27 bin 596 TL idi.

Hayat pahalılığının had safhada olduğu İstanbul’da insanların iş ya da farklı ihtiyaçları için zorunlu olarak kullandıkları toplu ulaşımın bu kadar zamlanması, insanların dışarı çıkamaz hale gelmesi, insan haklarına aykırıdır, Anayasaya aykırıdır.

Anayasanın 23’üncü Maddesine göre “Herkes, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir.”

Ancak İstanbul’da yaşayanlar olarak toplu ulaşıma yapılan bu fahiş zamlar yüzünden dışarı çıkamıyoruz. Bırakalım gezmeye, bir akrabamıza, arkadaşımıza ziyarete gitmeyi; zorunlu işlerimizi halletmek için evden dışarı çıkarken bin kere düşünmek, hesap yapmak durumunda kalıyoruz. Bir anlamda evlerde zorunlu hapisteyiz.

İşte bu yüzden ulaşım zamları halka ihanettir.

İşte bu yüzden bu fahiş zamlar Anayasaya aykırıdır.

Parasızlıktan seyahat özgürlüğümüz kısıtlanmaktadır.

17 bin TL Asgari Ücretle yaşamak zorunda kalan emekçiler, 10 bin TL’ye mahkûm edilen emekliler ve Açlık Sınırının biraz üzerinde ücret alan Kamu Emekçileri, İstanbul’da dört kişilik bir ailenin bir aylık yaşam maliyeti olan 49 bin lira almanın hayalini bile kuramıyorlar.

Bir yanda çalışanların, emeklilerin ağzına bir parmak bal çalmak için sözde ücret zamları yapılırken; diğer taraftan fahiş zamlarla halkımız işsizlik ve pahalılık cehenneminde inin inim inletiliyor.

Yapılan tüm zamlar halka ihanettir ve derhal geri alınmalıdır!

Halkın Kurtuluş Partisi olarak halkımızı başta İşçi Sınıfımız gelmek üzere örgütleyip Devrimci Demokratik Halk İktidarını kuracağız. Halkımıza yapılan tüm zulümlerin hesabını soracağız. Sömürünün, yağmanın, talanın, rantın olmadığı; işsizliğin, pahalılığın, zammın, zulmün, sömürünün bulunmadığı, insanca yaşayacağımız Hür, Güçlü, Mutlu  ve Tam Bağımsız bir ülke için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Halkız Haklıyız Yeneceğiz!

09 Ocak 2024

HKP İstanbul İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email