Emperyalizme karşı tüm öfkemizle haykırıyoruz: Çanakkale Geçilmez, Geçilmeyecek!

“Çanakkale Geçilmez” şiarıyla, emperyalizme olan tüm öfkemizle 18 Mart’ta Çanakkale’deydik. Halkın Kurtuluş Partisi olarak 18 Mart günü şehir merkezinde kortejimizle yürüyüş yaparak Şehitler Anıtında basın açıklamamızı gerçekleştirdik. Açıklamadan önce Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mızın Önderi Mustafa Kemal ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunduk.

Basın açıklamamızı okuyan HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, tüm Çanakkale şehitlerine ve Mustafa Kemal’e çok şey borçlu olduğumuzu söyledi. Çolak, “Çanakkale Savaşı’nı kazanamayıp yenilseydik Sovyetler Birliği kurulmazdı. Halklar Sosyalizme tanışmazdı. Çanakkale Zaferi Tarihin akışını değiştiren muazzam bir zaferdir.” dedi.

Çolak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’nın dediği gibi; Çanakkale Zaferi, sadece bizim değil, tüm mazlum milletlerin emperyalizme karşı ilk zaferidir. Çanakkale Zaferi, Antiemperyalist Birinci Kurtuluş Savaşı’mızın da ilhamıdır. Çanakkale Zaferi, Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Lazıyla, Çerkeziyle, Alevisiyle, Sunnisiyle, Kadınıyla Erkeğiyle,Yaşlısıyla, Genciyle tüm halkımızın kanı pahasına kazanılan, o güne kadar Tarihin gördüğü en büyük Haçlı donanmasını yenen ve Birinci Emperyalist Paylaşım Savaşı’nın seyrini değiştirerek Tarihe ‘ÇANAKKALE GEÇİLMEZ’ sözünü yazdıran ve bu büyük destanı yaratanların oluk oluk akan kanlarıyla kazanılan bir büyük zaferdir.

“Çanakkale Zaferi, mazlum halkların emperyalizme karşı kazandığı mücadelenin adıdır. Çanakkale Zaferi, Emperyalizme karşı kazanılan mücadelenin adıdır. Çanakkale Zaferi, AB-D Emperyalistleri ve AKP'giller'e karşı mücadelenin adıdır. Çanakkale Zaferi, Yeni Sevr’e ve Büyük Ortadoğu Projesi’ne karşı mücadelenin adıdır.”

Basın açıklamasında sık sık, “Çanakkale Geçilmez, Geçilmeyecek” , “Çanakkale Geçilmez, Direnen Halklar Yenilmez” , “Kahrolsun Emperyalizm, Yaşasın Sosyalizm” sloganları atıldı.

Eylemimiz anıta çelenk koyduktan sonra alkış ve sloganlarla iskele meydanına yaptığımız yürüyüşle sona erdi. 18 Mart 2017

Kurtuluş Partililer

 

 

 

 

Açıklama:

ÇANAKKALE ZAFERİ;

GERÇEK KAHRAMANLARIN VE VATANSEVERLERİN DESTANIDIR

KUTLU OLSUN!

102 yıldır unutmadık, dünya döndükçe unutulmayacak bir destandır Çanakkale. Tarihin gördüğü en kanlı savaşlardan biridir Çanakkale, bir o kadar da haklı ve meşru bir direniştir Emperyalizme karşı. Onun için Türkiye Devriminin Önderi, partimizin ilk kurucusu Hikmet Kıvılcımlı’nın dediği gibi “Çanakkale Zaferi mazlum milletlerin Emperyalizme karşı ilk zaferidir”. Kutlu olsun!

Çanakkale Zaferi başta Mustafa Kemal olmak üzere, yediden, yetmişe tüm halkımızın cansiparane bir çabayla kanları-canları pahasına kazanılmış bir zaferdir. Onun içindir ki her 18 Mart’ta buradayız. Onun için Çanakkale Zaferinin başkahramanı ve Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşımızın Önderi Mustafa Kemal ve Çanakkale şehitlerini saygıyla anıyoruz.

Çanakkale zaferinin yıldönümünde ülkemiz olağanüstü bir dönemden geçmektedir. Cumhuriyetin tüm kazanımları başta laiklik olmak üzere bir bir ortadan kaldırılmakta ve her geçen gün ülkemiz Ortaçağın karanlığına sürüklenmektedir. Bu sürecin baş mimarı da AKP’gillerdir. İktidar edildiklerinden bu yana her fırsatta Laik Cumhuriyete ve Mustafa Kemal’e kin beslemektedirler, tıpkı batılı Emperyalistler gibi. Çanakkale Zaferini Mustafa Kemal’siz kutlarlar. Oysa Mustafa Kemal’siz Çanakkale Zaferi olmaz. Mustafa Kemal’in dâhiyane öngörüsü olmasaydı Çanakkale Zaferi kazanılmazdı.

Sadece o mu? Türk’ünden, Kürt’üne, Arap’ından, Laz’ına, Alevi’sinden, Sunni’sine kadar her milletten ve her mezhepten mazlum milletlerin Emperyalizme karşı ilk zaferidir Çanakkale!

İşte böyle bir zaferin kazanıldığı ve ardından Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mızın zaferle taçlandığı bu topraklar yeniden emperyalistler ve yerli satılmışlar cephesi tarafından kan gölüne çevrilmektedir. Emperyalistler, Yeni Sevr planlarını yaşama geçirmek için her türlü canice yönteme başvurmaktan çekinmiyorlar. ABD-AB Emperyalistleri, yerli satılmışlar cephesi, AKP”giller, ortaçağcı gerici hareketler ve Amerikancı Kürt hareketinin ülkemizi kan gölüne çevirme ve parçalama planları Çanakkale ruhunu barındıran bu topraklarda asla tutmayacaktır. Irak’ta, Libya’da, Yemen’de, Suriye’de yarattıkları kaos ortamıyla ortalığı kan gölüne çevirdiler. Buralardan her gün çatışma ve patlama haberleri geliyor. Her gün yüzlerce insan öldürülüyor. Ve görünen o ki öldürülecek. Çünkü partimizin Genel Başkanı Nurullah Ankut’un dediği gibi sınırların yeniden çizilmesi için daha çok insanın ölmesi, öldürülmesi gerekiyor. İşte Çanakkale Zaferi’ni böyle bir ortamda kutluyoruz.

Uyguladıkları kanlı planlarla halklarımız arasına kin ve nefret tohumu ekmek isteyen bu zalimlere karşı, başta Kürt ve Türk halkları olmak üzere Çanakkale ruhuyla örgütlenip mücadele edeceğiz. Nasıl ki, Çanakkale’de, Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’nda bu emperyalist çakalları ve yerli satılmışlar cephesini geldikleri gibi gönderdiysek, İkinci Kurtuluş Savaşı’mızı da zaferle taçlandırıp, bu defa geri gelmemek üzere tarihin çöplüğüne atacağız, bu emperyalist çakalları ve yerli satılmışlar cephesini. İşte o zaman bu topraklar, kardeş topraklar olacak. Kürt ve Türk halkları, Ortadoğu halkları eşit, özgür ve birlikte yaşayacaklar. Bu topraklar hiçbir gücün yıkamayacağı bir kardeşler topluluğu olacaktır.

Onun için diyoruz ki: Çanakkale Zaferi gerçek kahramanların ve vatanseverlerin destanıdır. Sahte kahramanlar onu ruhuna uygun anmazlar ve anlamazlar.

Halkın Kuruluş Partisi olarak tüm halkımızı Çanakkale ruhuyla, Emperyalizme karşı, ortaçağcı gericiliğe karşı, şovenizme karşı partimiz saflarında örgütlü mücadeleye çağırıyoruz. 18/03/2017

Çanakkale Zaferimiz Kutlu Olsun!

Çanakkale Geçilmez, Örgütlü Birleşik Halk Yenilmez!

HKP GENEL MERKEZİ

 

Print Friendly, PDF & Email