Emekli-Sen Balıkesir Şubesi “sağlıkta yıkım programını” protesto etti

 

bekir ceylanEmekli-Sen Balıkesir Şubesi  “sağlıkta yıkım programını” protesto etti

Emekli-Sen, Sağlıkta Dönüşüm Programı’nı protesto etti. Devlet Hastanesi’nin önünde toplanan Balıkesir Emekli-Sen üyeleri, bu yıkım programıyla sağlık hizmetinin bir hak olmaktan çıkarıldığını ve maliyetin eskisine göre katlandığını vurguladı.

Basın açıklamasını yapan Emekli-Sen Şube Başkanı Bekir Ceylan, yapılan değişikliklerle tedavi ve muayene masraflarının tamamının sosyal güvenlik sisteminin karşıladığı modelin terk edilerek yerine cepten ödeme veya maaştan kesilmeye

dayalı karma bir model getirildiğini bu nedenle sağlık harcamalarının vatandaşı zor durumda bıraktığını söyledi.

Alo 182 Merkezi Randevu Sistemi’nden randevu alan herkesin bu hizmet karşılığında 4,5 lira katılım payı ödemek zorunda kaldığını belirten Bekir Ceylan sözlerine şöyle devam etti:

“Randevu alırken vatandaşın cebinden çıkmaya başlayan para, hastane kapısından içeriye girdikten sonra ilaç katılım payı, muayene katılım payı, reçete ücreti, tetkik farkı ücreti gibi değişik isimlerle alınmaya devam ediliyor. Hastanelerde yapılan tedavinin faturası eczanelerde tahsil ediliyor, emeklilerin ise aylıklarından kesiliyor.”

Kamu Hastane Birlikleri uygulamasıyla kamu hastanelerinin kar amacı güden birer şirkete dönüştüğünü ifade eden Ceylan, bu uygulamada tüm çalışanların güvencesiz, esnek ve çok çalıştırılmak istendiğini kaydetti.

 

Print Friendly, PDF & Email