Emekçiler Konya’da ve Antalya’ da Haykırdı: Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

  Emekçiler Konya ve Antalya’ dan Haykırdı: Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

 

DİSK Bölge Temsilciliği ve Nakliyat-İş Konya Bölge Temsilciliği olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde basın açıklaması gerçekleştirdik. Açıklamayı saat: 12.30’da Kayalı Park’ta yaptık. Basın açıklamasını İşyeri Temsilcilerinden Gökhan KUŞÇU okudu.

Gökhan KUŞÇU açıklamada, 8 Mart Dünya emekçi kadınlar günün nereden geldiğini anlatarak sözlerine başladı ve sonra, “Türkiye Halkları, Finans-Kapitalin ve altı bin yıllık Antika Tefeci Bezirgân Sınıfının sömürüsü altın da inim inim inlemektedir. Bu yüzden kadının durumu ülkemizde çok daha içler acısıdır. Ülkemizde şu an iktidar da olan AKP Hükümeti ülkemizi Ortaçağ karanlığına götürmek istemektedir. Kadınlarımız, tıpkı Afganistan’da, İran’da, Suudi Arabistan’da olduğu gibi yaşasın istemektedirler” dedi.

Kuşçu, AKP hükümetinin bugünlerde gündeme getirdiği zorunlu eğitimin 4+4+4 yıl önerilerinden en çok etkilenecek olanlar ise maalesef küçük kız çocuklarıdır. 4’üncü sınıftan itibaren evin dört duvarına sıkıştırılacak ve sosyal yaşamdan koparılarak gelişimlerini tamamlayamayacaklar, dedi.
Kuşçu’nun sözleri sık sık, “Kadın Erkek El Ele Örgütlü Mücadeleye” , “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek” , “Kahrolsun AKP Adaleti” , “Kadın Şiddetine Son”  sloganlarıyla kesildi.

Kuşçu açıklamasında, AKP iktidarının döneminde kadın cinayetlerinin  % 1400 arttığını ve bu rakamların da adalet bakanlığının olduğunu dile getirdi.

Kuşçu sözlerine, “Rakamlar böyle iken Başbakan Tayyip Sarı Türk Metal Sendikası’nın 16’ıncı Kadın Kurultayı’nda  ‘Bugün artıyormuş gibi lanse edilen şiddet, esasen daha önce bilinmeyen, gizli kapaklı tutulan aslında artık azalmaya başlayan vakaların abartılmasından başka bir şey değildir’  diyor. Yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma ŞAHİN, kadın cinayetleri için  ‘münferit’ diyor. Yani bireysel, kişiye özgü diyor.” diyerek devam etti.

Gökhan Kuşçu; “Kadın Sorunu’nun çözümü için önümüze sunulan Feminizm sorunu salt kadın erkek arasındaki çatışmaya indirger ve suçu erkeğe atar böylece de kadın sorununun sınıfsal özünü gizler. Bu yüzden Feminizm burjuva akımıdır.” Diyerek, Kadın Sorunu’na yanlış yaklaşan akımları da eleştirdi.

Kuşçu, Birleşmiş Milletler’in, 16 Aralık 1977’de 8 Mart’ı “Dünya Kadınlar Günü” ilan ederek, bu şanlı günün sınıfsal özünden kopararak içini boşaltmaya çalıştığını anlattı.

Kuşçu, bu gün, Halklara zulüm eden, kadınlarımızı içler acısı bir dünyaya mahkûm eden emperyalist savaşların devam etmesini savunan Hillary Clintonların, Güler Sabancıların, Fatma Şahinlerin günü değildir, ezilen, sömürülen, tacize, tecavüze uğrayan, fabrika cehenneminde yanan emekçi kadınlarımızın günüdür, diyerek sözlerine bitirdi.

Eyleme Halkın Kurtuluş Partisi ve KESK Şubeler Platformu katıldı. Eylem 100 kişilik kitle ile gerçekleşti.

 

Konya’dan Kurtuluş Partililer

 

 

 

ANTALYA;

 

Kurtuluş Partisi’nden Antalya’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü eylemi

 

Kurtuluş Partisi Antalya İl Örgütü, 8 Mart “Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nde Kapalı Yol’da yaptığı bildiri dağıtımıyla Antalyalı Kadın Emekçilere seslendi.

Halk bildiri dağıtımını ilgiyle takip ederken, Kurtuluş Partililer halka çözümün Kurtuluş Partisi etrafında örgütlenip Demokratik Halk İktidarından geçtiğini yani çözümün Sosyalizmde olduğunu anlattılar.

İki saat süren bildiri dağıtımı, daha sonra yapılan sohbetlerle son buldu.

 

Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!

Şeriat Ortaçağdır!

Kadının Kurtuluşu Devrimde, Sosyalizmde!

 

Print Friendly, PDF & Email