Elmadağ’daki MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda yaşanan iş kazası değil, iş cinayetidir!

Bugün saat 08.40’ta Ankara’nın Elmadağ ilçesinde, Orduya patlayıcı madde üretiminde bulunan MKE’ye bağlı roket ve patlayıcı fabrikasında meydana gelen patlama sonucunda 5 işçi kardeşimiz hayatını kaybetmiştir.

Milli Savunma Bakanlığı ve Ankara Valisinin incelemeleri sonrasında patlamaya “kimyasal bir tepkime”nin neden olduğu belirtildi. Yaşamını yitiren işçiler şehit ilan edildi, ailelere başsağlığı dilendi ve gerekli adli ve idari soruşturmanın başlatıldığı duyuruldu.

Bu haber hepimize tanıdık mı geldi?

Evet, çok tanıdık geldi. Çünkü 21 yıldır ülkemize bir karabasan gibi çökmüş olan, çıkar amaçlı suç örgütü AKP’giller’in Soma, Ermenek, Amasra maden katliamları gibi daha bir çok iş cinayetinde yapmış oldukları açıklamalar hep bu şekilde olmuştur. Ve bu cinayetlerin sonrasında yapılan adli yargılamalarda asıl suçlu olan patronlar bir şekilde ya beraat ettirilmiş ya da az cezalarla kurtulmuşlardır.

Bugün yaşananın da aslında bir kaza değil, bir iş cinayeti olduğu, daha önce bu fabrikada yaşanmış olan iş cinayetlerine baktığımızda kolayca anlaşılmaktadır.

İSİG’in (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi) raporlarına baktığımızda 2013 ve 2018 yıllarında da yine işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin yetersizliği ve eski teknolojiyle üretime devam edilmesinden kaynaklı iş cinayetlerinin yaşandığını görüyoruz. Hatta işyerinde örgütlü bulunan Petrol-İş Sendikası’nın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yaptığı başvuru sonucu:

“ÇSGB İş Teftiş Kurulu Ankara Grup Başkanlığının 06.05.2013 tarih ve 1831 sayılı görev yazısı uyarınca, MKE Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikasında İş Sağlığı ve Güvenliği yönünden 21, 25-28.06.2013 ile 1-3.07.2013 tarihlerinde programlı teftiş yapılmıştır.

“Bu teftiş sonucunda fabrikada iş sağlığı ve güvenliği açısından 52 ayrı eksiklik tespit edilmiştir. Söz konusu tespitlerin 30 tanesinin çalışanlar için hayati tehlike oluşturduğu gerekçesiyle İş Teftiş Kurulu Ankara Grup Başkanlığı tarafından işyerinde ‘İşyerinde İşin Durdurulmasına Dair Yönetmelik’in 7. maddesi gereğince işin durdurulmasına karar verilmiştir.”

Yanı kısacası bugün yaşanan katliam, bir iş kazasından ziyade işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin yeterince alınmaması sonucu meydana gelmiş bir iş cinayetidir. Gerekli önlemler alınmış olsa böyle bir olay yaşanmaz ve 5 işçi kardeşimiz aramızda olurdu.

Ülkemizde meydana gelen bütün kötülüklerin baş sorumlusu AKP’giller’dir. Bu olayın da baş sorumlusu AKP’giller iktidarıdır. Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu iş cinayetinin peşini bırakmayacağız. Sorumlulardan hesap soracağız.

Halkın Kurtuluş Partisi iktidarında bir tek işçinin yaşamının elinden alınmasına izin vermeyeceğiz.

Bugün yaşanan patlamada hayatını kaybeden işçi kardeşlerimizin ailelerine başsağlığı, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz.

İş cinayetlerine son!

10 Haziran 2023

HKP Merkezi İşçi Örgütleri Komitesi 

Print Friendly, PDF & Email