Ege Denizindeki 18 Adamızı ve 1 Kayalığı İşgal Eden Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosluğuna Siyah Çelenk Bırakıldı

İzmir’in işgalinin 100. Yıldönümünde, Yunanistan tarafından işgal edilen 18 adamız ve bir kayalık HKP İzmir İl Örgütü ve Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri Emekli Kurmay Albay Ümit Yalım tarafından yapılan bir eylemle protesto edildi.

AKP’gillerin engelleme çabalarına rağmen 16 Mayıs Perşembe günün saat 15’te toplanan, aralarında HKP İzmir İl Örgütünün de bulunduğu grup oradan yürüyüşle Yunanistan İzmir Başkonsolosluğuna geçti. Ancak burada polis kitleyi konsolosluğun önüne bırakmadı sadece belli sayıda kişinin Başkonsolosluğa siyah çelenk bırakmasına izin verdi. Polisin bu tutumu atılan sloganlarla protesto edildi. Yürüyüş ve siyah çelenk bırakma sırasında sık sık “İşgalci Yunanistan Adalardan Defol”, “Adalar Vatan Toprağıdır Terkedilemez”, “Emperyalistler, İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler” sloganları atıldı.

Siyah çelenk bırakıldıktan sonra Ümit Yalım ve HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak birer konuşma yaptılar. Tacettin Çolak yaptığı konuşmada, adaların işgalinin bir vatan sorunu olduğunu, bu işgale sessiz kalan AKP hükümetinin de vatana ihanet içinde olduğunu bununla ilgili adaların ait olduğu illerin valileri hakkında gerekli suç duyurularını yaptıklarını, bu suç duyurularının sonuçsuz bırakıldığını söyledi.

Ayrıca Yunanistan’ın; yüzyıl önce de bu toprakları işgal ederken arkasında Batılı Emperyalistlerin olduğunu, şimdi adalarımızın işgalinde de batılı emperyalistlerin kışkırtması, yönetip yönlendirmesiyle hareket ettiğinin, adalardaki askeri tatbikatların NATO’dan bağımsız olmadığını belirterek, Yunanistan Emperyalistlerin kuklası olarak onlar adına bu işgalleri yapmaktadır dedi.

Yunanistan’ın adalarımızı işgal ederken, balıkçılarımızı öldürerek Uluslararası suç işlediği için Uluslararası Ceza Mahkemesine şikayet ettiklerini belirtti. HKP olarak vatan topraklarının işgalini ve işgale sessiz kalanların peşini bırakmayacaklarını, vatana ihanet suçunun zamanaşımı olmayacağını ve bu konuda gerekli çabayı gösteren Ümit Yalım’a teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Açıklama sırasında Ümit Yalım da aşağıdaki konuşmayı yaptı. 16.05.2019

 

Print Friendly, PDF & Email