BASIN AÇIKLAMASINA ÇAĞRI


basin

EGE ADALARINDAKİ VATAN TOPRAKLARIMIZI İŞGAL EDEN YUNANİSTAN’A SESSİZ KALMAK; VATANA İHANET SUÇUDUR!

Yunanistan Ege Denizi’nde bulunan Eşek ve Bulamaç Adaları’ndan sonra Nergisçik Adasını da yerleşime açmış, Türk tarafının geçişine engel olmaktadır.

Ege Adalarının hukuki statüsünü belirleyen uluslararası antlaşmalardan olan 1913 Tarihli Londra Antlaşması, 1924 Tarihli Lozan Antlaşması ve 1947 Tarihli Paris Barış Antlaşmalarına göre; Ege Adalarının geleceğinin saptanması büyük devletlere bırakılacağı, Asya kıyısından 3 milden az bir uzaklıkta bulunan adaların TÜRK EGEMENLİĞİ ALTINDA KALACAĞI” öngörülmesine karşın, Yunanistan’ın tek taraflı bu adaları işgal etmesine AKP Hükümeti sessiz kalmakta ve seyretmektedir. AKP Hükümetinin bu iradi sessizlik ve eylemsizliği, vatan toprağının fiilen kaybedilmesine sebep olmuştur.

Vatan toprağının işgaline karşı koymamak, devletin görevli kademelerinde bulunanlar bakımından, suça fer’i iştirak bağlamında açıkça Türk Ceza Kanunu’nun 302. maddesinde tanımlanan suçu oluşturmaktadır.

Bu nedenle Parti Genel Serketer Yardımcımız Av. Tacettin ÇOLAK tarafından; gerek bu durumu protesto etmek ve gerekse Cumhuriyet savcılarını, cumhuriyet hukukunu uygulama görevine çağırmak için, Ege Kıyılarından biri olan ve Yunanistan’ın işgal ettiği adalardan olan Koyun Adasının da toprakları arasında bulunduğu İzmir Çeşme İlçesinde Basın Açıklaması yapıldıktan sonra ilgililer hakkında hazırlanan Suç Duyurusu dilekçesi Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilecektir.

Tüm basın emekçilerini ve halkımızı bekliyoruz.

 HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ İZMİR İL ÖRGÜTÜ

BASIN AÇIKLAMASININ

TARİHİ : 20 Mart 2015

SAATİ : 11:00

YERİ : Çeşme Belediyesi Önündeki Atatürk Anıtında Basın Açıklaması, ardından Çeşme Adliyesi’nde Suç Duyurusu

İrtibat Tel: 0532 622 02 33

Print Friendly, PDF & Email