DİSK/Nakliyat-İş Sendikasından: BASINA ve KAMUOYUNA

 

DİSK/Nakliyat-İş Sendikasından:

BASINA ve KAMUOYUNA

 

Sendikamızla Tüvtürk Araç Muayene İstasyonları arasında

2. Dönem Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

 

Sendikamız ile 400’ü aşkın işçinin çalıştığı İstanbul Tüvtürk Araç Muayene İstasyonları İşletim AŞ işletmesi ile 2. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

İmza törenine Tüvtürk Yönetim Kurulu Başkanı Erman Yardelen, Tüvtürk Genel Müdürü Kemal Ören, Tüvtürk İstanbul Taşıt Muayene istasyonları İşletim AŞ Genel Müdürü İ.Can Siram, İnsan Kaynakları Direktörü Melis Avalin Aygül, Tüvtürk Baş Hukuk Müşaviri Av. Ali Rıfat Aykan ile Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Genel Sekreter Hacı Altaş, Genel Örgütlenme Sekreteri Erdal Kopal, Şube Sekreteri Osman Tatlısu ile Av. Ayhan Erkan katılmıştır.

Toplu iş sözleşmesi süreci istasyonlardaki sendikamız işyeri temsilcileri ve üyeler ile yapılan toplantılarda değerlendirilmiş ve imzalanmasına oy birliği ile karar verilmiştir. Diğer işyeri ve işyerlerine örnek bir toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır.  

İmzalanan toplu iş sözleşmesi ile Disiplin Kurulu Kararları olmadan işçi işten çıkarılamayacak. Disiplin Kurulu iki işveren, iki sendika temsilcisinden oluşacak. Dönüşümlü olarak başkanlık yapılacak, kararlar oy çokluğu ile alınacaktır. Oyların eşitliği durumunda başkanın oyu iki oy sayılacak. Ancak işten çıkarmaların görüldüğü toplantılarda başkanın oyu da tek oy sayılacak. Bu durumda ise sorun sendika ve işveren yetkilileri tarafından çözülecektir.

Toplu iş sözleşmesi ile yasal ihbar sürelerine birer hafta ilave edilmiş, kıdem tazminatı hesabında ise yasal 30 günlük süre 35 güne çıkarılmıştır.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kadın işçilerin ücretli izinli sayılması kabul edilmiştir.

Yasal yıllık ücretli izin sürelerine 4 iş günü ilave edilmiştir. Evlenme iznine yasal süreye 3 gün eklenmiştir.

Gece çalışılmasına gelen işçilere sürelerine bakılmaksızın ücretleri net % 20 zamlı ödenecektir.

Fazla mesai ücreti hafta içi % 60, hafta sonu % 100 zamlı ödenecektir.

İstasyonlarda ki işyeri sendika temsilcileri haftada 5 saat, baş temsilciler ise haftada 1 gün ücretli izinli olacaktır.

Eğitim izinleri yılda istasyonlardaki teknisyen sayısının yarısı oranında sendikal eğitim izini kullanılacaktır. Bu da ortalama İstanbul’da toplam 125 gündür.

Toplu iş sözleşmesinde ücret zamları ise;

Bu toplu iş sözleşmesinde sendikamızın önerisi ile  “eşit işe eşit ücret” yaklaşımı uygulamaya geçirilmiştir. Aynı işi yapanlar arasındaki ücret farklılıkları önemli ölçüde ortadan kaldırılmıştır. Bir yıl çalışan bir işçi kıdemli, bir yıldan az süre ile çalışan kıdemsiz ve 3, 4 yıl çalışanlar olarak sınıflandırma yapılmıştır. Buna göre 2013 yılı için yeni işe giriş ücreti 1.430.00 TL olarak kabul edilmiştir. Bu ücret ikinci ve üçüncü yıllarda yeniden değerleme oranında artacaktır.

Birinci yıl aylık ücret zamları, % 10’dan başlayarak ağırlıklı olarak % 23, % 26 ve % 43’e kadar değişik oranlarda olmuştur. Miktar olarak da aylık ücretlere 142,00 TL’den başlayarak 178,00 TL, 227,00 TL, 387,00 TL, 423,00 TL ve 621,00 TL’ye varan miktarda artışlar olmuştur.

İkramiye yılda 15 günden birinci yıl 45 gün 2. ve 3. yıl 60 güne çıkmıştır.  

İkinci ve üçüncü yıl ücret artışları ise her yıl açıklanan yeniden değerleme oranı ile kademelere yapılanlar artış miktarında olacaktır.

Yemek bedeli herhangi bir nedenle yemek yemeyen veya kıdem tazminatı hesabı için her gün için 8,00 TL (net) olarak hesaplanacaktır.

Doğumda bir çeyrek, evlenme durumunda ise bir tam altın verilecektir.

Sosyal yardımlarda bayram yardımlarında % 50 oranında artış sağlanmıştır. Ayrıca izin yardımı 100,00 TL, eş ve yakın akrabaların ölümü durumunda da 250,00 TL ödenmesi kabul edilmiştir.

Müşteri Kabul Görevlilerine (MKG) yılda bir binek araç muayene ücreti bedelinin kasa tazminatı olarak işverence karşılanması kabul edilmiştir.

Tüvtürk bir Tüv-Süd/Doğuş ve Bridgeoint ortaklığıdır. TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı denetiminde faaliyet göstermektedir. Türkiye’de periyodik araç muayenesinde yetkili ve görevli tek kuruluş olarak uluslararası standartlarda gerçekleştirdiği periyodik araç muayenesi hizmeti ile trafik ve araç güvenliğine katkı sağlamayı hedefleyen konusunda uzman bir kuruluştur.

Türkiye genelinde 1963 sabit, 2 motosiklet ve 73 gezici istasyonlarda toplam 3500 kişi çalışmaktadır.

Sendikamız Tüvtürk Araç Muayene İstasyonlarında 2009 yılından itibaren örgütlenme faaliyetlerine başlamıştır. 2010 ve 2011 yıllarında İstanbul’da ve Bursa Tüv-Süd’le toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır. Antalya Tüvtürk Turtalya’da yetki alınmıştır. İtiraz üzerine dava açılmıştır. Yerel mahkeme sendikamızın yetkili olduğuna karar vermiş ancak Yargıtay’da usulden bozulmuş dava devam etmektedir. Tüvtürk Konya KYC’de, Kayseri ve diğer illerde örgütlenme çalışmalarımız devam etmektedir.17.07.2013

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Yönetim Kurulu 

Print Friendly, PDF & Email