DSF Türkiye İşçi Sınıfı ile Dayanışma İçindedir.

Türkiye: DSF Türkiye İşçi Sınıfı ile Dayanışma İçindedir

Dünya’nın her köşesinde 126 ülkeden 92 milyon işçinin militan sesi olan Dünya Sendikalar Federasyonu, Türkiye İşçi Sınıfı ile ve 8.11.2017’de kazan patlaması sonucu beş işçinin hayatını kaybettiği ve on altı işçinin yaralandığı Bursa’nın kuzeybatısındaki Gürsu İlçesi’nde bulunan tekstil fabrikası işçileriyle sarsılmaz enternasyonalist dayanışmasını ifade eder. Alınan bilgilere göre, bu fabrikada kayıt dışı bir şekilde çalışmakta olan iki Suriyeli mülteci de katledilen işçiler arasındadır.

DSF, hayatını kaybeden işçilerin ailelerine ve yakınlarına en içten başsağlığı dileklerini iletmektedir.

Patlama Gürsu Organize Sanayi Bölgesi’ni sarstı. Fabrikadaki işçilerin yanı sıra yakınlardaki araçlarda hasara ve vatandaşlarda yaralanmaya neden olurken patlamadan dolayı en az iki fabrika da zarar gördü.

İşçilere karşı işlenen bir suç olan bu yeni iş “kaza”sı, Türkiye’de son on yıldır işyerlerinde katledilen ve esnek, güvencesiz çalışma koşullarının, güvenlik tedbirleri eksikliğinin ve iş yoğunluklarının artmasının kurbanı olan binlerce işçinin bulunduğu uzun listeye eklendi.

Sınıf temelli sendikal hareket olarak, derhal Türkiye’deki tüm işyerlerinde yeterli sağlık ve güvenlik tedbirlerinin uygulanmasını, Türk işverenlerinin devasa kârları için işçilerin hayatlarının göz ardı edilmesine bir son verilmesini talep ediyoruz. Aynı zamanda kurbanların ailelerinin, yaralı işçilerin ve vatandaşların tüm tazminat haklarının eksiksiz biçimde verilmesini talep ediyor ve sağlıklarına bir an önce kavuşabilmelerini temenni ediyoruz.

İşyerlerinde işverenlerce işlenen suçlara bir son verilmelidir! Türkiye’deki işçi kardeşlerimizin kanları, tekellerin kârları için daha fazla akıtılmamalıdır!

SEKRETERYA

DSF Gürsu Dayanışma Mesajı  WORD

Print Friendly, PDF & Email