DİSK/Nakliyat-İş Sendikasından, Basına ve Kamuoyuna;

DİSK/Nakliyat-İş Sendikasından,

Basına ve Kamuoyuna;

Taksi şoförü Ahmet Çelik direksiyon başında iş cinayeti sonucu yaşamını yitirmiştir. Sorumluları hesap vermelidir

6 Mayıs 2014 tarihinde 34 TJD 59 plakalı takside şoför olarak ekmek parası kazanmaya çalışan 45 yaşındaki Ahmet Çelik, direksiyon başında kalp krizi geçirerek bir iş cinayeti sonucu geride 14 yaşında çocuk ve genç yaşta dul bir eş bırakarak genç yaşında yaşamını yitirmiştir.

Yargıtay yerinde bir hukuki değerlendirme yaparak “iş başında kalp krizi sonucu ölümü iş kazası” olarak değerlendirmiştir.

Ahmet Çelik’in ölümü de bir iş cinayetidir.

Ahmet Çelik,  ruhsatsız bir takside sigortasız olarak çalışmaktaydı.

Bu iş cinayetinin sorumluları;

1- 2009 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çıkarılan “Ticari Taksi ve Taksi Dolmuş Yönergesi”nde belirtilen koşulların denetimini yapmayan İstanbul Büyükşehir Belediyesidir. Çünkü bu yönergeye göre şoförlerin sigortalı olması ve çalışma ruhsatı olması gerekir. 34 TJD 59 plakalı araç bu koşulları taşımamaktadır.

2- Yine gerekli denetimleri yapmayan Sosyal Güvenlik Kurumu ve Trafik Şube Müdürlüğüdür. Birleşik Taksiciler Derneği’nin Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmasına rağmen Valilik başvuruyu işleme koymamıştır.

3- Aynı zamanda doğal olarak plaka sahibi bu iş cinayetinden sorumludur.

İş cinayeti sonucu genç yaşta yaşamını yitiren Ahmet Çelik kardeşimizin ailesine başsağlığı diliyoruz.

Güvencesiz, kuralsız, sigortasız, can güvenliği tehdidi altında, kölelik koşullarında çalışmak zorunda bırakılan taksi şoförlerini sendikamız Nakliyat-İş’te örgütlenmeye çağırıyoruz.

Taksi şoförlerinin Sendikamızda “İnsanca Yaşayabilecek Ücret ve İnsan Onuruna Yaraşır Çalışma Koşulları” için örgütlenme mücadelesi devam etmektedir.

Nakliyat-İş’in Şoförler Temsilciliği Okmeydanı’nda faaliyetine devam etmektedir. 09.05.2014

DİSK/Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi

Print Friendly, PDF & Email