DEVRİM ŞEHİDİ KUBİLAY; HKP İZMİR İL ÖRGÜTÜ TARAFINDAN COŞKUYLA ANILDI

 

 Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü olarak Devrim Şehidi Kubilay’ı özüne uygun bir biçimde andık. 23 Aralık Pazar günü birçok siyasi parti ve demokratik kitle örgütünün yanı sıra, biz de Kubilay’ı anmak için Menemen’deydik. Havanın çok soğuk olmasına rağmen on binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte attığımız sloganlarla, taşıdığımız pankart ve dövizlerle, dağıttığımız bildirilerle ilgi odağı olduk.

Saat 09.30’da Menemen İtfaiyesi önünde buluştuk ve buradan sloganlarla ve hazırladığımız beş bin bildiriyi dağıtarak programımızı başlattık. Daha yürüyüşün başında attığımız sloganlarla dikkat çektik. Yürüyüş boyunca halkın yoğun ilgisiyle karşılaştık. Kortejimize katılıp fotoğraf çekenler, yanlarından geçerken attığımız sloganlara katılarak destek verenler, Mustafa Kemal-Lenin pankartını ilgiyle inceleyenler, önünde durup resim çekenler, bisikletleriyle gelip aramıza katılanlar, bunlar hep Kubilay Anıtı’na doğru yaptığımız yürüyüş sırasında yaşananların bazıları…

Yürüyüş boyunca Devrim Şehidi Kubilay’ın resimleri en önde, en yaşlı (yürekleri genç) iki teyzemizin elinde saatlerce, hiç ellerinden indirmeden, bıkmadan bir kez bile of demeden taşındı.

Kubilay Anıtı’na vardığımızda, girişte bir süre daha sloganlar atarak bekledik. Daha sonra İl Başkanımız Av. Tacettin ÇOLAK tarafından açıklama yapıldı. Ardından Kubilay’ın Anıtı ve müzeyi ziyaret ettik. Müzede hoş bir sürprizle karşılaştık. 2008 yılında yine bir Kubilay anması için yaptığı eylemin basında çıkan haberleri ve bu eylemde de taşıdığımız “Kubilay’ın Hesabı Ortaçağcı İrticadan Mutlaka Sorulacaktır” dövizi ve arkasında eylem görüntülerimiz müzede sergileniyordu.

Anıt’taki programın ardından tekrar kortej oluşturarak çeşitli kitle örgütleri tarafından Menemen Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitinge katılım için yürüyüşe geçtik. Yaklaşık 3 km’lik yolu sloganlarımızla yürüdükten sonra miting alanına geldik. Burada da halkımızın ilgisi yoğundu.

Bütün eylem boyunca, “Devrim Şehidi Kubilay Ölümsüzdür”, “Şeriat Ortaçağdır”, “Emperyalistler İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler”, “Kahrolsun ABD, AB Emperyalizmi”, “Katil ABD Halk Düşmanı AKP”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, Katil ABD Ortadoğu’dan Defol”, “Hoşt Amerika Puşt Amerika” sloganları attık.

Dönüş yolunda Devrim Şehidi Kubilay’ı özüne uygun anmanın ve Ortaçağcı gericiliğe karşı, AB-D Emperyalizmine karşı verdiğimiz haklı mücadelenin coşkusuyla doluyduk. 23.12.2012

 

İzmir’den Kurtuluş Partililer

*********************************************

HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ’NDEN DEVRİM ŞEHİDİ KUBİLAY’I ANMA ETKİNLİKLERİNE ÇAĞRI

Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü Devrim Şehidi Kubilay’ın anma etkinliklerine katılacak. Konuyla ilgili İl binasında açıklama yapan İl Başkanı Av. Tacettin ÇOLAK; “Devrim Şehidi Kubilay, Türkiye Halklarının, AB-D Emperyalizmi ve yerli satılmışlar cephesine karşı yürüttüğü kurtuluş mücadelesinde yaşıyor.” dedi. ÇOLAK konuşmasında “Teğmen Kubilay, Şeriatçıların bu isyanını bastırmak için görevlendirilmişti. O, Mustafa Kemal’in Bağımsızlık ve Laiklik ilkesini içten benimsemiş bir yurtseverdi. O, Mustafa Kemal’in;  “Vazifeye atılmak için içinde bulunduğun vaziyetin imkân ve şartlarını düşünmeyeceksin” sözünü eyleme geçiren, onurlu bir genç subaydı. O, dört yıllık dişe diş bir mücadele ile işgalci Batılı Emperyalistleri bu kutsal topraklarımızdan attığımız Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın kazanımlarının bilincindeydi.” dedi.

Tacettin ÇOLAK konuşmasını “Bugün Halkımız, AB-D Emperyalizminin ve Ortaçağcı gericilerin kuşatması altındadır. AB-D Emperyalistleri ve Tayyipgiller; Ordu’yu, Yargı’yı, Üniversiteleri, Basın’ı velhasıl kendilerine karşı direnç noktası olabilecek tüm kurumları ele geçirmiş durumdadır. Ancak, bu kuşatma dahi onlara yetmiyor… Klasik Burjuva Demokrasisinin “Kuvvetler Ayrılığı” prensibine dahi tahammül edemiyorlar. Zaten fiilen yürütmekte oldukları “başkanlık sistemi”ni yasal zemine oturtmanın girişimlerini başlatmış durumdalar. Bu gerici kuşatma altındaki halkımız maalesef “cellâdını kurtarıcı olarak görmekte”dir.” sözleriyle sürdürdü.

Tacettin ÇOLAK açıklamasına “Devrim Şehidi Kubilay ve gece bekçileri Hasan ve Şevki’nin Ortaçağcılar tarafından katledilmelerinin 82. yıldönümünde, HKP İzmir İl Örgütü olarak 23 Aralık 2012 günü saat 09:30’da Menemen’de olacağız. İzban istasyonunda başlatacağımız yürüyüşle Kubilay Anıtı’nda basın açıklaması yapılacaktır. Emekçi Halkımızın ve Basın Emekçilerinin katılımını ve desteğini bekliyoruz.” Sözleriyle son verdi.——————————————————————————————————–

Print Friendly, PDF & Email