Devrimci Önder demek; Bizce Faruk Sur olmak demektir!

 

Devrimci Önder demek; Bizce Faruk Sur olmak demektir!

 

Konya devrimci ortamının çınarı, yüreği insanlığın kurtuluş mücadelesi için çarpan, gerçek bir devrimci önder; Faruk Sur Yoldaş’ı ve Sıtkı Şaplak Yoldaş’ı bedence aramızdan ayrılışlarının yıl dönümünde mezarbaşlarında ve Parti il binamızda gerçekleştirdiğimiz etkinlikle bir kere daha andık.

Adamın daniskanı olan ve adamın daniskası nasıl olunur sorusunu “Öyleyse” şiiri ile anlatan önderlerimizden Ömer Faruk Sur Hoca’mızın hayata gözlerini kapatmasının üzerinden 14 yıl, Avukat ve Eğitimci kimliği ile daima halkın davasının yanında yer alan Sıtkı Şaplak Yoldaş’ımızın ise hayata gözlerinin kapatmasının üzerinden 23 yıl geçmiş olmasına rağmen, Lenin Usta’nın deyimiyle “hiçbir şey insanları aynı dava uğruna mücadele etmek kadar yakınlaştıramazdı”.  Bu nedenle on yıllar değil bin yıllar da geçse biz izin vermediğimiz sürece bu yoldaşlar unutulmayacaklardır. Faruk Hoca’mızı 14 Mart, Sıtkı Şaplak Yoldaş’ımızı ise 16 Mart günü mezarları başında andık.

İşçi Sınıfımız ve gençliğimizin ağırlıkta olduğu, tüm yoldaşlarımızın yoğun bir katılım gösterdiği salon etkinliğinde ise; Ankaralı yoldaşlarımız ve Seydişehirli yoldaşlarımız da bizi yine yalnız bırakmadılar. 24 Mart Pazar günü düzenlediğimiz anma toplantısı, Faruk Sur Hoca’mız nezdinde tüm Devrim Şehitleri için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Av. Ümit Erdoğan Yoldaş’ımızın anma etkinliği programını aktarması ve yaptığı açılış konuşmasının ardından sözü Parti İl Başkanımız Av. Orhan Özer Yoldaş aldı.

Orhan Özer Yoldaş konuşmasında; Faruk Hoca’mızın hayatından kesitler aktardı. İşçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Hoca’mızın hayatının her döneminde örgütlü olarak devrimci mücadelenin içerisinde yer aldığını, Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’nın ideolojisi ile tanıştığı andan itibarense onun en iyi öğrencilerinden biri olduğunu vurguladı.

Faruk Hoca’mızın daha öğrencilik yıllarında PETKİM’de çalışırken, İşçi Sınıfı mücadelesi içerisinde yer aldığını, eğitimini tamamladıktan sonra başlamış olduğu öğretmenlik görevinde de, 1980 öncesi TÖB-DER’den1990’lı yıllarda kurulan Eğit-Sen’e yönetici olarak mücadelesini kesintisiz bir biçimde devam ettirdiğini anlattı.

TÖB-DER’de, İHD’de ve bulunduğu her alanda mücadele eden Faruk Hoca’mızın herkesin hayranlık duyduğu, yüreğinin yalnızca insan sevgisiyle dolu bir devrimci olduğunu vurguladı.

Orhan Özer Yoldaş’ın konuşmasının ardından sözü HKP Başkanlık Kurulu Üyesi Gürdal Çıngı Yoldaş aldı.

Ana konuşmacı olarak Gürdal Yoldaş konuşmasında, özellikle son dönemde ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu durum ile ilgili güncel bilgiler veren bir konuşma yaptı.

Gürdal Yoldaş’ın konuşmasının ardından kısa bir mola verildi. Mola sonrasında genç yoldaşlarımızın hazırlamış olduğu sinevizyon gösterisi ile anmamız devam etti.

Ardından sözü, İşçi Sınıfı adına DİSK Konya İl Temsilcisi ve Nakliyat-İş Konya Bölge Temsilcisi Ali Özçelik Yoldaş aldı.

A. Özçelik Yoldaş konuşmasında, bugün ülkemizde yerli yabancı Parababalarının AKP iktidarı eliyle İşçi Sınıfımızın kazanılmış haklarını gasp etmek için elinden geleni yaptığını anlattı.

Buna sessiz kalmayan bazı sendikaları ortadan kaldırabilmek için gerçekleştirilen yasa değişikliğiyle, bir reform gibi sunulan, aslında tüm sendikaların kapanmasına zemin hazırlayan sendikalar yasasının büyük bir tehdit olduğuna vurgu yaptı. A. Özçelik; Türk-İş gibi, Hak-iş gibi devlet eliyle kurdurulmuş ve tek amacı İşçi Sınıfının başını bağlamak olan bazı sendikalar elbette ki bu tehdit karşısında kıllarını kıpırdatmamakta, ama asıl acı olan DİSK içerisinde de bu tehdide aldırış etmeyen sarı sendikacıların olmasıdır, dedi.

Tehlikeyi yok sayan bu sarı sendikacıların büyük çoğunluğunun geçmişte Sevrci, Soytarı Sahte Sol hareketler içerisinde yer alan ve bu hareketlerin döküntüleri olan kişiler olduğunu, bugün sendikal mücadeleyi siyasi mücadeleden uzak tutmaya çalışan kişiler olduğunu dile getiren Özçelik, “Bu durumdan kurtulmanın tek yolu, İşçi Sınıfı içerisinde yürütülen mücadelenin sınıfsal zemine dayandırılmasıdır. Biz Nakliyat-İş olarak mücadelemizi bu şekilde ele almaktayız ve bu nedenle de giriştiğimiz her mücadeleyi zafere taşımaktayız. Geçmişte bunun somut örneği yeteri kadar var, bugünde devam eden Yurtiçi Kargo direnişimizde aynı özveri ve gayretle mücadelemizi zafere taşıyacağız”, diyerek sözlerini sonlandırdı.

Ali Özçelik’in ardından Kurtuluş Partisi Gençliği adına sözü üniversiteli Ozan Yoldaş’ımız aldı.

Ozan Yoldaş konuşmasında, Partimiz ile nasıl tanıştığını ve Faruk Hoca’mızın Kurtuluş Partisi Gençliği için ne ifade ettiğini anlattı.

Son söz olarak Ankaralı Yoldaşlar adına Mehmet Kuşçu Yoldaş’ımız söz aldı. Faruk Hoca’mızla şahsen tanışma fırsatını yakalamış yoldaşlarımızdan biri olarak, hepimizin tebessüm etmesini sağlayan anılarından bahsetti. Ayrıca Faruk Hoca’mızın yüreğinde taşıdığı büyük insan sevgisinden de bahsetti. 

Konuşmaların ardından bir diğer Faruk Sur anmasında buluşmak üzere anmamızı sonlandırdık.

 

Kendilerini Halkların Mücadelesine Adayanlar Ölmezler!

Kahrolsun Parababaları Düzeni!

 

Konya’dan Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email