Devrimci Bir Ana-Oğul Hikayesi (Münire Kıvılcımlı-Hikmet Kıvılcımlı)

Partimiz Başkanlık Kurulu Üyesi M. Gürdal Çıngı’nın kaleme aldığı, Türkiye Devrimi’nin Önderi Hikmet Kıvılcımlı Usta’nın Annesi Münire Kıvılcımlı’nın yaşamını ve devrimci mücadelesini somut bilgi ve belgeler ışığında konu edinen, yoğun bir emeğin ürünü olan “Devrimci Bir Ana-Oğul Hikayesi (Münire Kıvılcımlı-Hikmet Kıvılcımlı)” başlıklı merakla beklenen kitap Derleniş Yayınları’ndan çıktı…

***

Arka Kapak Yazısı:
Türkiye Devrimci Hareketinin tarihinde, adı yeterince bilinmeyen, duyulmayan bir Kadını yazdık.

Yeni kuşaklarca, İşçi Sınıfı Mücadelesine katılan Zehra Kosova ve Fatma Nudiye Yalçı dışında 1920-1930’lu yıllardan adı duyulmuş, adı bilinen kaç Kadın Devrimcimiz var?

Örneğin, Münire Kıvılcımlı var mıdır?

Adı duyulmuş mudur?

Hayır. Duyulmamıştır. Bilinmezdir.

Oysa O bir kahramandır. O, Adsız Kahraman Kadınlarımızdandır…
İşte bu araştırmada, bu Adsız Kahramanı tanıtacağız yeni kuşaklara.

Sadece yeni kuşaklara mı?

Hayır. Eski kuşaklara da…

Devrimci inanca sahip olduğumuz için-devrimci mücadele verdiğimiz için birçoğumuz Parababaları devletinin zulmüne uğradık. Gözaltılar yaşadık, işkenceler gördük sakat kaldık, kimimiz de öldük bu işkencelerde. On binlercemiz, yüz binlercemiz tutuklandık, cezaevlerine atıldık. İdam edildik. O cezaevinden bu cezaevine sürüldük…

İşte bu süreçlerde birçoğumuzun annesi, bizleri yalnız bırakmadı. Bizimle birlikte ve bizden çok daha fazla acılar çektiler. Yaşadığımız acılara dayanamayıp yaşamlarını yitirdiler.

İşte Adsız Kahraman Münire Kıvılcımlı da 1920’lerden bedence aramızdan ayrıldığı 1962 yılına dek bu acıları yaşadı.

Ama O’nun birçoğumuzun annesinden farkı, sadece devrimci bir evladın annesi olmaktan çıkıp, bu mücadele içinde Devrimci bir kadına dönüşmesi oldu.

***

Kitabı, Derleniş Yayınları internet sitesinin iletişim bölümünden temin edebilirsiniz:

https://derlenisyayinlari.org/ 

Print Friendly, PDF & Email