DEVRİM ŞEHİDİ KUBİLAY’I YASAKLAMALARA RAĞMEN ANDIK

kubilay_HKPBu yıl yapılan Kubilay Anması yasaklarla başladı. Önceden Genel Kurmay’ın açıkladığı; tören alanına TRT ve AA dışında basın alınmayacağına dair yasak ve Menemen Belediye Başkanı’nın konuşmasına getirilen yasak bunlardan en önemlileriydi.

Yasaklamalara karşın, ilk eylemimizi 10 km. Maraton Koşusuna katılan atlet bir arkadaşımız, göğsüne taktığı; “Devrim Şehidi Kubilay’ın Hesabı Ortaçağcılardan Mutlaka Sorulacaktır” içerikli dövizimizle başlattı. Arkadaşımız 20 yaş üstü grubunda maratonun 21. Olarak tamamladı.

Ayrıca önceki yıllarda anma törenlerine katılmayan İzmir Valisi’nin bu yılki törene katıldığı görüldü. Anlaşılan yasaklardan sonra Vali rahatlamıştı ama yarım saat gecikmeyle gelebildi törene.. Fakat, yine de protesto edilmekten kurtulamadı.

Tören alanında “Yolsuzlukla Üşüyen Halk Tezekle Isınamaz” pankartını açan ADD’li 7 genç gözaltına alındı.

Anıt’ta resmi törenler yapılırken, anıtın girişinde HKP olarak Alternatif Anmamızı gerçekleştirdik.

Partimizin Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak bir konuşma yaptı ve yasaklı anmaya karar verenleri teşhir eden bildirimizi dağıttık.

Anıt’taki törenlerde ise bildirimizde de yazdığımız gibi “ordunun içler acısı durumu” bir kez daha görüldü.

Tören alanında bir manga er; “tören atışı” için hazır edilmişti. Komut verilince ilk atışlar tamam, ondan sonrakilerde ise biri hariç bütün silahlar tutukluk yaptı.

Böylece “kahraman ordumuzun” resmini bir kez daha görmüş olduk.
Törende bile mecali kalmamış.

Adamlar dememiş miydi?

Ordunun görevi; “site güvenlikçisi” düzeyinde olsun diye…

 HKP İZMİR İL ÖRGÜTÜ

 kubilay_HKP_Adem 

Protesto Pankartı kubilay_01 kubilay_02

kubilay_03

Dağıtılan Bildiri:

Yasaklarınızla Devrim Şehidimiz Kubilay’ı Unutturamazsınız! Unutturamayacaksınız!

Cumhuriyetin genç Teğmeni Kubilay’ın hunharca katledilmesinden bu yana 85 yıl geçti.

Bugün; “tekbir” naraları ile insanların kafalarını vücutlarından ayıran canilerin ataları, 85 yıl öncesinde de aynı canavarlıkla Kubilay’ın kafasını gövdesinden ayırmışlardı.

85 yıl öncekiler de “şeriat istiyoruz” diye yapıyorlardı bu canavarlıklarını.. Bugünküler de..

Bu caniler böyle de diğerleri masum mu?

Elbette hayır!

Bunlardan kendilerine “Ilımlı İslamcı” diyenleri de 13 yıldır, Cumhuriyetin kazanımlarını yıkmakmış, Laiklik ilkesini fiilen işlemez hale getirmiştir. Sinsi bir şekilde bu tahribatlarını her geçen yıl artırıyorlar. Bu saldırıların bir parçası olarak da Kubilay’ı kerte kerte unutturmaya çalışmaktalar.

On yıllardır düzenli olarak Devlet Töreni ile yapılan Kubilay’ı anma etkinliklerinde, ilkin Valileri gelmemeye başladı, sonra Kaymakamları konuşmayı kesti, şimdi de Belediye Başkanı’nın konuşmasına yasak getiriyorlar.

Bu da yetmedi, her yıl törenleri organize eden Genel Kurmay Başkanlığı bu yıl tören alanına TRT ve AA muhabirlerinin dışında Basın Mensubu alınmıyor. Böylece halkın haber alma özgürlüğünü ortadan kaldırdıkları yetmiyor muş gibi, törenleri gerçek içeriğinden uzaklaştırıp, Kubilay’ın katillerinin ortaçağcı yüzlerinin teşhir edilmesini ve bu teşhirin Halka ulaştırılmasını engellemeyi amaçlamaktalar.

Çünkü Kubilay Anmaları; ortaçağcı katillerin teşhir edildiği, Cumhuriyetin en önemli kazanımlarından olan Laiklik vurgusunun yapıldığı etkinliklerdir. Halkımızın ciddi anlamda sahiplenişi vardır bu etkinliklere.

İşte bundan rahatsız oluyorlar.

Halkımızı Allahla kandıranların bu rahatsızlıklarını anlıyorduk ve anlıyoruz da..

Teğmen Kubilay’ı Menemen’deki Şeriatçı isyanı bastırmakla görevlendiren ve bunların üzerine gönderen Ordu’nun şehidine sahip çıkmaması, törenleri Basına yasaklama kararı alması, Ergenekon, Balyoz vb. operasyonlarının bu kurumu nasıl içler acısı bir duruma düşürdüğünün içler acısı bir kanıtı olmuştur. Artık Türk Ordusu, içinden çıkan şehidine dahi sahip çıkamaz haldedir.

Ancak meydan boş değildir.

Ülkemizde; ortaçağcılara karşı mücadeleden milim sapmayan ve bu uğurda her türlü bedeli ödemekten kaçınmayan, Cumhuriyetin en ciddi kazanımlarından olan (uygulanışı eksik gedik de olsa) Laiklik ilkesini sahiplenen, dolayısıyla Devrim Şehidi Teğmen Kubilay’ın anısını yaşatan ve yaşatacak olan biz gerçek devrimciler de varız.

Halkın Kurtuluş Partisi bugüne kadar olduğu gibi, bu yıl da Menemen’dedir. Devrim Şehidimiz Kubilay’ı, Bekçi Hasan ve Şevki’yi anmaktadır.

Kubilay’ın anıtında yazdığı gibi; “İNANDILAR, DÖVÜŞTÜLER, ÖLDÜLER. BIRAKTIKLARI EMANETİN BEKÇİLERİYİZ!”

Hiçbir yasak ve engel bizi bu kutsal görevimizi yapmaktan alıkoyamayacaktır. Kubilay’ın geleneğini sürdüren bizler diyoruz ki; VATAN AŞKINI SÖYLEMEKTEN ve BU UĞURDA DAVRANMAKTAN KORKAR HALE GELMEKTENSE ÖLMEK YEĞDİR. 23/12/2015

Halkın Kurtuluş Partisi
İzmir İl Örgütü   

 

Print Friendly, PDF & Email