Derleniş Yayınları’ndan Açıklama: Halkımızın kitapla buluşmasının önündeki tüm engeller kaldırılmalı, TÜYAP Kitap Fuarı’na girişler ücretsiz olmalıdır

Halkımızın kitapla buluşmasının önündeki tüm engeller kaldırılmalı, TÜYAP Kitap Fuarı’na girişler ücretsiz olmalıdır

Bilindiği gibi Yayınevimiz, ticari kaygı gözetmeksizin her yıl birden fazla şehirde düzenlenen TÜYAP Kitap Fuarı’ndaki yerini almakta, yayımladığı kitapları halkımızla buluşturmaya gayret göstermektedir.

Ancak ne yazık ki içinde yaşadığımız ekonomik ve sosyal koşullardan dolayı okuma oranının zaten düşük olduğu ülkemizde, okurların karşısına bir de kitap fuarlarının organizasyonuyla ilgili engeller çıkarılmaktadır. Bu yıl 38’incisi düzenlenen TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda bu gerçeklik kendisini açık biçimde hissettirmiştir.

Fuar girişlerinin ücretli olması yetmezmiş gibi, bu yıl giriş ücretlerine bir de yüzde yüz oranında zam yapılmış, geçen yıl 5 TL olan giriş ücreti bu yıl 10 TL’ye çıkarılmıştır. Yani TÜYAP Kitap Fuarı’na gelmek isteyen bir okur, sadece kendisi geldiği takdirde, hiçbir şey satın almamış olsa dahi 10 TL’yi gözden çıkarmak zorunda kalmaktadır. 02 Kasım tarihinde başlayan kitap fuarına gelen ziyaretçi sayısındaki belirgin düşüş, uygulanan bu yanlış politikanın dolaysız sonuçlarından biridir.

Derleniş Yayınları olarak bu uygulamayı yanlış bulduğumuzu, kitap fuarlarına girişlerin tamamen ücretsiz olması gerektiğini ifade ediyoruz. Kitap fuarlarının organizasyonları, okurun kitapla buluşmasının önündeki tüm engelleri kaldıracak şekilde yapılmalıdır. Bir kitap fuarı ancak bu şekilde gerçek amacına ulaşabilir. 06 Kasım 2019

Derleniş Yayınları

Print Friendly, PDF & Email