Bursa Orhangazi’de ekmeğe yapılan zam halkımıza ihanettir!

Sevgi ve saygıdeğer emekçi halkımız;

AKP’giller’in uyguladığı ekonomi politikaları yüzünden her geçen gün yoksullaşıyoruz, alım gücümüz azalıyor. İşsizlik ve Pahalılık Cehenneminde cayır cayır yanmaya mahkûm bırakılıyoruz. Bu da yetmezmiş gibi sırça saraylarda Medine hurması, manda yoğurdu, ejder meyvesi ile saltanat sürenler, biz emekçi halka porsiyonları küçültme tavsiyesinde bulunuyor. Çocuklarımız besin yetersizliği yüzünden gelişim bozukluğu yaşıyor. Bebelerimiz sütsüz kalıyor. Buna karşın AKP’giller hep bize sabır diliyor, “şükredin”, diyor.

Bu da yetmiyor; yandaşlarına 5-6 maaşlı arpalıklar vererek kıyak geçiyorlar. Bu ne vicdansızlıktır!  Zaten kıt kanaat geçinmek zorunda kalan halkımızla, iş bulamayan işsizimizle, Asgari Ücret adı altında Sefalet Ücreti ile geçinmek zorunda bırakılan işçimizle dalga geçmektir bu. İşte daha yeni açıklandı Sefalet Ücreti olan Asgari Ücret: 11.402 TL.

Sevgi ve saygıdeğer emekçi halkımız;

Sefalet Ücretinin netleşmesi sonrası, zamlar da halkımızın üzerine yağmaya başladı.  Yoksul emekçi halkımızın temel gıda maddeleri arasında yer alan ekmek pek çok ilde olduğu gibi Bursa’nın Orhangazi ilçesinde de zamlandı.

Orhangazi Fırıncılar ve Unlu Mamülleri Kooperatifinin yaptığı açıklamaya göre, 200 gramlık ekmek 5 TL’den 7 lira 50 kuruşa yükselirken, daha önce 10 TL’ye satılmakta olan 400 gramlık ekmeğin yeni fiyatı ise 15 TL’ye yükseltildi. 800 gram olarak satılmakta olan Trabzon ekmeğinin ise fiyatı 30 TL’ye çıkarılmış oldu. (https://www.bgazete.com.tr/haber/15470261/bu-kez-zam-ekmegi-vurdu-bursada-ekmek-15-tl-oldu)

Zam furyası diğer ilçelere de sıçrayacak ve simit, poğaça, pide gibi diğer unlu mamullere de zam üstüne zam gelecektir.

Sevgi ve saygıdeğer emekçi halkımız;

Her geçen gün İşsizlik Pahalılık Zam ve Zulüm durmadan artmaktadır. Bunun sorumlusu biz emekçiler değiliz.

Bunun sorumlusu Parababalarının sömürü ve soygun düzeninin bekçiliğini yapan AKP’giller’dir. Yıllardır bu ülkenin yeraltı-yerüstü zenginliklerini yerli-yabancı Parababalarına yeyim ettiler. Ormanlarımızı, akarsularımızı, doğayı talan ettiler. Ülkemizin her karış toprağını yağmaladılar. Kuvayimilliye yadigârı fabrikalarımızı, işletmelerimizi ya kapattılar ya da yandaşlarına komisyonlarını da alarak peşkeş çektiler. Onlar Karun gibi zenginleşirken, emekçi halkımız her geçen gün yoksullaştı ve yoksullaşmaya devam ediyor.

İki gün önce açıklandığında 482 dolara denk gelen Sefalet Ücreti olan Asgari ücret bugün, Merkez Bankası’nın faiz kararından sonra dolar kurunun artmasıyla yaklaşık 15 dolar eridi. Asgari ücret saat 17.00 itibariyle 467 dolar. (https://www.diken.com.tr/asgari-ucret-iki-gunde-15-dolar-eridi/)

Sevgi ve saygıdeğer emekçi halkımız;

İşte bu İşsizlik Pahalılık Zam ve Zulüm Cehenneminden kurtulmanın ve insanca yaşamanın tek yolu bu sömürü ve soygun düzenine karşı örgütlü mücadele etmektir.

Bu devran böyle gitmeyecek!

Er ya da geç başta İşçi Sınıfımız gelmek üzere Emekçi Halkımız, Partimiz HKP etrafında örgütlenecek, birlikte insanca yaşam süreceğimiz Halkın İktidarını kuracak. Bu sömürü ve soygun düzenine son vereceğiz!

Kahrolsun Parababalarının Sömürü ve Soygun Düzeni!

AKP İşsizlik, Pahalılık, Zam, Zulüm Demektir!

Ekmek Zammı Halka İhanettir!

Zam Zam Zam, Ucuzluk Ne Zaman!

22 Haziran 2023

HKP Bursa İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email