Bu katliam taammüden cinayettir! Sorumlusu Tayyipgiller’dir!

Bu katliam taammüden cinayettir!

Sorumlusu Tayyipgiller’dir!

“Yetkililer ‘Ölmezsin’ dedi!”

Ali Sami Yen Stadı’ndaki Rezidans İnşaatında 10 İşçi kardeşimiz öldü!

Ölüm bu…!

Fukara ölümü,

Geldim, geliyorum demez,

Ya bir kuşluk vakti, ya akşamüstü,

Ya da seher, mahmurlukta,

Bakarsın olmuş olacak…

Ahmet Arif böyle anlatıyor fukara ölümünü. Ama bu sefer ölüm “geldim, geliyorum” dedi. Aslında depremde toplanılacak alanlardan biriydi. Fakat İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Cemal Gökçe’nin söylediği gibi, 1999 depreminden sonra İstanbul Valisi’nin başkanlığında kurulan ve 14 kişiden oluşan İl Afet Merkez Kurulu’nun belirlediği deprem toplanma alanlarının birçoğu gibi Ali Sami Yen Stadı da imara açılmıştı. Ancak bu özellikteki birçok alana yapıldığı gibi üzerinde alışveriş merkezi ve rezidans yükselmeye başladı. İnşaatların planları daha önce mahkemece defalarca iptal edilmiş ancak yeni plan değişiklikleri ile inşaatların devamı sağlanmıştı. Bu alan da Tayyipgiller tarafından yandaşlarına peşkeş çekilmişti.

Mecidiyeköy’de yıkılan Ali Sami Yen Stadı’nın arazisine yapılan rezidans inşaatında işçileri taşıyan asansör dün saat 20.00 civarında 32’inci kattan zemine çakıldı. Bu katliam sonucu Tahir Kara, Hıdır Ali Genç, İsmail Sarıtaş, Bilal Bal, Cengiz Tatoğlu, Murat Usta, Menderes Meşe, Vahdet Biçer, Ferdi Kara, Cengiz Bilgi kardeşlerimiz aramızdan ayrıldı.

İstanbul Tabip Odası, 15 Mayıs’ta Twitter hesabına projenin fotoğrafını koyarak, “Bugünden sesleniyoruz maalesef yarın bu inşaatlarda 8-10 işçi kardeşimizi kaybedeceğiz” diye yazmıştı. Dinlemediler…

Benzer bir kazanın iki hafta önce de meydana geldiğini anlatan işçiler şunları söyledi: “Kazanın meydana geldiği binada 2 tane asansör var. Bunların ikisi de sürekli arızalanan asansörler. Biz bunlarla ilgili daha önceden de şirkete uyarıda bulunduk. Bundan iki hafta önce içerisinde işçi bulunan asansör 20. kattan aşağıya düştü. Ama asansörde hız kesici paraşüt olduğu için durdu. O olayda işçiler yara almadan kurtuldu. Dün de kazanın meydana geldiği asansörden biz indik. Daha sonra diğer arkadaşlar inince asansör düşmüş. Ölümden kıl payı kurtulduk.”

Hiçbir önlem almadılar…

İşçiler çalışma koşulları ile ilgili olarak bir televizyon kanalına verdikleri demeçlerde “Sefalet koşullarında çalışıyor, hayvan muamelesi görüyoruz. Dışarıya, insan içine çıkmaya utanıyoruz!”, “İki gün önce beni elektrik çarptı. Yetkililer ‘ölmezsin’ dedi. Bu psikolojiyle biz burada çalışamayız.” diyerek olayın boyutunu gözler önüne serdiler.

Mecidiyeköy’deki rezidans inşaatının iş asansöründe 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan kazaya ilişkin inşaat sahibi firma Torunlar İnşaat. Peki kim bu Torunlar İnşaat?

AKP döneminde yıldızı parlayan şirketin yönetim kurulu üyesi Aziz Torun, Recep Tayyip Erdoğan’ın imam hatip yıllarından bu yana yakın arkadaşı.

İşçilerin ölümüne yol açan Torunlar İnşaat’ın yönetim kurulundaki en dikkat çekici isim ise; Ali Coşkun. Eski AKP milletvekili olan Ali Coşkun, 58 ve 59’uncu hükümette Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yaptı.  Coşkun; Torunlar Grubu’nda bir süre Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği yaptı.

Başbakan Davudoğlu televizyonda yaptığı açıklamada, ne kadar yasa çıkarırsanız çıkarın iş insana dayanıyor. İnsanlarımız bilinçsiz, diyor. Cinayeti çalışan işçilerimize yüklüyor. Aynen Tayyip gibi, “bu işin fıtratında var” diyorlar.

Tayyipgiller için insan hayatının hiçbir değeri yoktur. Hepsi bu katliama ortaktır. Ancak İşçi Sınıfımızın ve Emekçi Halkımızın yumruğu hepsinin başına bir balyoz gibi inecektir. İşte o gün yaptıklarının hesabını vereceklerdir. Bundan kuşkumuz yoktur. 07.09.2014

İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!

HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ

GENEL MERKEZİ

Print Friendly, PDF & Email