Bu ihanet düzeninde AKP’giller seyreder, Parababaları kâr eder, İşçiler ölür! Parababaları Düzeni bu kez de Bartın Amasra’da işçilerimizi katletti!

20 yıldır iktidarda bulunan ve Türkiye’yi halkımız için cehenneme, bir avuç Parababası için cennete çeviren AKP’giller’in sömürü ve vurgun düzeninde işçilerimiz, emekçilerimiz katledilmeye devam ediyor.

Basında yer alan bilgilere ve şu ana kadar resmi ağızlardan yapılan açıklamalara göre Bartın’da Türkiye Taşkömürü Kurumuna ait Amasra Müessese Müdürlüğünde saat 18.45 sıralarında eksi 300 kotunda bir patlama meydana geldi. Yapılan resmi açıklamalara göre şu an itibarıyla 40 işçi kardeşimiz hayatını kaybetti, 11 işçi yaralı olarak kurtarıldı. Müessesedeki toplam çalışan sayıları farklılık gösterse de en az 100 işçinin çalıştığı belirtiliyor.

Bu katliam ne ilktir ne de bu yere batasıca düzen sürdüğü müddetçe son olacaktır. İSİG Meclisi son yaptığı açıklamada, 2022 Eylül ayında 157, 2022 yılının ilk dokuz ayında (273 günde) en az 1359 işçinin hayatını kaybettiğini belirtti. Bu rakamlar Türkiye İşçi Sınıfının nasıl göz göre göre ölüme sürüklendiğini gösteriyor.

Bizler biliyoruz ki bütün bu can kayıpları önlenebilirdi ve bu işçi kardeşlerimiz bugün aileleri, çocukları ile birlikte aramızda olabilirlerdi. Çünkü bilim her sorunun bir şekilde çözümünü üretmiştir. Bilimin olmadığı yerde ya da uygulanmadığı yerde ne yazık ki bu tür işçi katliamlarına tanık olmaya devam edeceğiz.

Peki neden bilimin çözüm yolları madenlerde, fabrikalarda, işyerlerinde uygulanmaz?

Cevap: Kâr, daha fazla kâr …

Patlamanın olduğu maden ocağı devlete ait. Yani Türkiye Taşkömürü Kurumu işletiyor. Önceden devlete ait maden ocakları özel sektörün çalıştırdığı madenlerden daha güvenli diye bilinirdi. Ancak AKP’giller’in 20 yıllık iktidarlarında gördük ki devlet kurumları tamamen liyakatsız yandaş ve akrabalarla dolduruldu. Bu da onlara yetmedi. Birçok maden ocağının işletmesi rödovans sözleşmesi ile yandaş özel sektöre verildi. Böylelikle işçi güvenliğinin olmadığı çalışma koşullarıyla işçiler daha ucuza çalıştırılmaya başladı ve iş cinayetlerinin önü daha fazla açılmış oldu.

Yine basında yer alan Sayıştay’ın 2019 raporunda Amasra Maden Müesesesi için üretim derinliğinin 300 metre olduğu ve bu derinlikte ani gaz degajı ve grizu patlaması gibi ciddi risklerin bulunduğu belirtilmiş ve “Kurum Degaj Yönergesi”nin titizlikle uygulanması istenmiştir. Yani katliam göz göre göre, bağıra çağıra gelmiştir.

Katilam bağıra çağıra gelirken AKP’giller’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, basında çıkan haberlere göre, Amasra Maden Ocağını 20 Eylül’de ziyaret etmiş, alınan tedbirleri övmüştür.

İktidarın ve Parababalarının kâr hırsı yüzünden alınmayan ya da uygulanmayan iş güvenliği tedbirleri nedeniyle her gün onlarca işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybediyor. 2009 Bursa grizu patlaması 19, 2010 Karadon maden kazası 30, 2014 Soma faciası 301, 2014 Ermenek maden faciası 18 can kaybı… Ne yazık ki liste uzayıp gidiyor.

AKP’giller’in yandaşları ile birlikte emekçilere, kadınlara, çocuklara kısacası ülkemiz halkına yaşattıkları cehennem artık son bulmalıdır. İş cinayetlerine “iş kazası, işçinin kaderi, işin fıtratında var”, diyen işçi ve sendika düşmanı AKP’giller ve Parababaları İktidarları var olduğu sürece ne yazık ki katliamlar yaşanmaya devam edecektir. İşçi Sınıfımız, TÜRK-İŞ’e bağlı Genel Maden-İş Sendikası gibi sarı gangster sendikacılara teslim edildiği sürece işçi kardeşlerimiz ölmeye devam edecektir. İşçi Sınıfımız örgütsüz olduğu sürece bu katliamlar devam edecektir.

Umuyoruz ki daha fazla can kaybımız olmasın. HKP olarak Amasra Maden Ocağında iş cinayetine kurban edilen işçi kardeşlerimizin ailelerine sabırlar, yaralı işçi kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz.

Kurtuluş Partililer olarak ant olsun ki bu iş cinayetlerinin hesabını soracağız. Sorumlular bunun hesabını mutlaka vereceklerdir.

Tüm mücadelemiz başta İşçi Sınıfımız gelmek üzere hep birlikte insanlığa ve doğaya karşı suç işleyen, katliam yapan bu asalak, kan emici düzeni değiştirmek ve yerine kimsenin sömürülmediği, insanca yaşayabildiğimiz bir düzen inşa etmektir.

Halk için, halkımızla birlikte Halk İktidarını kuracağız.

İşçiyiz, Haklıyız, Yeneceğiz!

Kahrolsun Parababalarının Sömürü Düzeni!

Yaşasın İşçi Sınıfının Mücadelesi!

15 Ekim 2022

HKP Merkezi İşçi Örgütleri Komitesi

Print Friendly, PDF & Email