Bu dünyadan bir insan, bir sanatçı geçti: Ayla Algan

Mumla arayacağız artık Ayla Algan gibi sanatçıları. Onurundan, gericiliğe boyun eğmeyen dik duruşundan, Halk Sanatçısı kimliğinden taviz vermeyen; son nefesine kadar da bu özelliklerini kaybetmeyen Gerçek Sanatçı türünün son örneklerindendi, Ayla Algan.

İşçi Sınıfı Davasına inanmış, bu davanın zafer kazanması için mücadele eden herkesin bildiği ve mutlaka da izlediği “Karanlıkta Uyananlar” filminin de başrol oyuncusuydu. Ayla Algan’ı farklı kılan özelliklerindendir: İşçi Sınıfı Davasına olan inancı, bir filmlik değil ömürlüktü. Mezara kadar taşıdı bu inancını Ayla Algan.

Düzenin, Parababaları iktidarlarının “itibarlı”, yandaş sanatçısı olmadı hiçbir zaman. 1965 yılında ortaya çıktı, sıradan bir sanatçı olmayacağı. Şu davranışı örnektir, örnek olmalıdır sanatçılığa soyunanlara: Ayla Algan, “1965 yılında Fizikçiler oyunuyla İlhan İskender En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü ancak tiyatronun kolektif bir sanat olduğu gerekçesiyle geri çevirdi.” Bu davranışı, günün modası olarak kalmadı. Son ana kadar bu duruşundan milim taviz vermedi, Ayla Algan.

İşçi Tiyatrosunda çalıştı, 1980 yılında Berlin’de.

Yunus Emre’yi tüm dünyaya Ayla Algan tanıttı.

Tiyatro’da Hamlet’i oynayan dünyada nadir kadın tiyatrocular arasındaydı.

1977 yılında Kızılderililerin sorunları üzerine yaptığı şarkı ile dünya birinciliğini aldı.

Tiyatroda, sinemada oyunculuk ve yönetmenlik yaptı. Şarkı sözü yazdı ve söyledi. Çok yönlü ve yetenekli bir sanatçıydı.

Unutulmayacak.

Biz de Devrim Sanatçıları olarak Halkın Sanatçısı Ayla Algan’ı unutmayacağız.

Halkımızın ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun.

05 Ocak 2024

Halkın Kurtuluş Partisi
Genel Merkezi

Print Friendly, PDF & Email