“Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş’a geçmiş olsun ziyareti

 

“Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş’a geçmiş olsun ziyareti

Geçirdiği bir rahatsızlık sonucu İzmir’de bir hastanede tedavi altına alınan Halk Ozanı Neşet Ertaş Kurtuluş Partisi İzmir İl ve İlçe Örgütü Yöneticileri tarafından 16 Eylül 2012 Pazar günü ziyaret edildi.

O, Emperyalist-Kapitalist kültürün yoz, içtenlikten ve duygudan yoksun müziğine karşı, içinde tüm insani değerleri taşıyan bir müziğin; halk müziğinin yani halkın müziğinin temsilcisi oldu. Birçoğu kendi söz ve bestesi olan türkülere, aşkı, sevgiyi, ayrılığı, duyguyu ve coşkuyu da katarak sazına ve sözüne döken bir söz ve saz ustasıdır O.

O, halkın dertlerini, mutluluklarını, tasalarını, umutlarını, üzüntülerini, sevinçlerini en anlaşılır halk diliyle kitlelere iletmiş bir ustadır. Bunu yaparken de bir öykünmeyle; öyle bir şey söyleyeyim ki halktan olsun, halkın olsun diye bir çabanın ürünü olarak değil; bizzat kendi dünyasından akıp gelen bir esinle, ruhla söylemiştir. Çünkü Neşat Ertaş, tam anlamıyla bir halk çocuğudur, bu toprakların çocuğudur.

Öylesine halktan biridir ki, kendisine verilmek istenen “Devlet Sanatçısı” unvanını, elinin tersiyle itmiş, kendi deyişiyle; “Halkın Sanatçısı” olmayı yeğlemiştir. Daha doğrusu, O’nun herhangi bir şeyi yeğlemesi de gerekmiyor. O zaten halkın gönlünde taht kurmuş bir halk sanatçısıdır. Başka bir tanıma, başka bir unvana da ihtiyacı yoktur. Zaten sahip olduğu bu unvandan daha üstün bir unvan da yoktur yeryüzünde.

“(…) aynı ruhun insanlarıyız.” dediği babası Muharrem Ertaş’tan aldığı mirası hem taşımış hem de geliştirmiştir. Türküleri yıllardır dilden dile dolaşmaktadır. Örneğin bu toprakların insanı olan hangimizin yüreğini titretmez “Türkmen Kızı”, “Zahidem”, “Tatlı Dillim Güler Yüzlüm” vb. vb…

Neredeyse bütün besteleri klasikleşmiş, türküleri birçok sanatçı tarafından seslendirilmiştir, halen de seslendirilmektedir. Otantik müziği, ulusal değerlerle bütünleştirmiş birkaç halk ozanından biridir.  

Ziyaret sırasında Kurtuluş Partisi temsilcileri Ertaş’ın eşine Genel Başkan’ımız Nurullah Ankut’un, geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Bir an önce sağlığına kavuşarak o duygu yüklü türkülerine kavuşmasını dilediler. Daha sonra Neşet Ertaş için açılan deftere duygu ve düşüncelerini yazdılar.

Dileğimiz Neşet Ertaş’ın bir an önce sağlığına kavuşmasıdır.

İzmir’den Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email