Billur Tuz Direnişi

Kurtuluş Partililer’den Billur Tuz Direnişi’ne coşkulu destek ziyareti

 

Sendikalaştıkları için işten atılan Billur Tuz işçilerini direnişin 5. gününde HKP İzmir İl Örgütü Başkanı Av. Tacettin Çolak ve İl yöneticileri ziyaret etti. Bu ilk ziyaretin ardından 14 Ocak Cumartesi günü, direnişlerinin 13. gününde HKP İl Örgütü ve parti üyeleri tarafından kitlesel bir ziyaret yapıldı.

Çiğli Organize Sanayi’de kurulu olan Billur Tuz’da yıllardır TEKGIDA- İŞ Sendikası olmasına rağmen, taşeron işçilerinin de sendikaya üye olması ve işverenin bu durumu kabullenmemesi neticesinde 54 taşeron işçisi işten atılmıştı. Bunun üzerine işçiler haklarını savunmak ve sendikalı olarak işbaşı yapmak için işyeri önünde direniş başlatmışlardı. Her işçi direnişinde olduğu gibi, işçilerin haklı ve meşru hiçbir eylemine seyirci kalmayan Kurtuluş Partililer, bu onurlu direnişe de destek verdi.

Direnişin 13. gününde bir araya gelen Kurtuluş Partililer, yağmura rağmen Billur Tuz İşçilerinin direniş yaptıkları caddenin başından kortej oluşturup sloganlarla yürüyüş başlattılar. Önde “Örgütsüz İşçi Köle İşçidir, Örgütlü İşçi Yenilmez, Billur Tuz İşçileri Kazanacak, Halkın Kurtuluş Partisi” yazılı direnişi destekleyen döviz, parti pankartı ve bayrakları yer aldı. Yürüyüş boyunca, “Billur Tuz İşçisi Yalnız Değildir”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganları atıldı.

İşçiler de direniş çadırında sloganlarla ve alkışlarla cevap verdiler. Direniş yerine gelindiğinde, TEKGIDA-İŞ Sendikası Genel Başkan Danışmanı Gürsel Köse ve direnişçi işçiler tarafından sıcak bir karşılama oldu. Kurtuluş Partili Kadınlar tarafından hazırlanan yiyecekler işçilere ikram edildi. İşçiler bu destek ziyaretinden dolayı duydukları sevinci bizimle paylaştılar. Burada, Gürsel Köse’nin selamlamasından sonra HKP İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak yağmura rağmen işçilere coşkulu bir konuşma yaptı. Çolak konuşmasında “Kapitalizmde işçilerin ücretli köle olduklarını, taşeron sistemiyle köleliğin daha azgınlaştığını, sendikalı olunsa bile sömürünün ortadan kalkmadığını, dolayısıyla işçilerin sadece sendikal mücadele vermesinin yeterli olmayacağını, bunun için de siyasi mücadele verilmesi gerektiğini” vurguladı.

Çolak alkışlarla, sloganlarla kesilen konuşmasında Halkın Kurtuluş Partisi’nin sömürünün ortadan kaldırılması için, Demokratik Halk İktidarı mücadelesi verdiğini söyledi. Konuşmanın ardından işçilerle beraber çekilen halaylarla dayanışma ziyareti sona erdirildi.14.01.2012

Lütfen resimlerin üzerine tıklayınız;

{gallery}billur_tuz_direnisi{/gallery}

Print Friendly, PDF & Email