BEDENCE ARAMIZDAN AYRILIŞNIN 41. YILDÖNÜMÜNDE TÜRKİYE DEVRİMİNİN ÖNDERİ HİKMET KIVILCIMLI’YI ANDIK

Kurtuluş Partililer Ustalarını O’na layık şekilde andılar

Yine bir 11 Ekim günü… Bir tarafta Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’nın bedence aramızdan ayrılmasının yüreğimizde yarattığı hüzün, diğer tarafta O’nun, biz düşünce oğullarına ve kızlarına bıraktığı teorik-pratik mirasın yarattığı özgüvenle devrimci kavgaya daha da sıkıca sarılışımız…

Bir tarafta Usta’mızın destansı yaşamından belleğimize birer çivi gibi kazınmış olan devrimci pratikler, diğer tarafta O’na layık öğrenciler olabilmek için verdiğimiz mücadelenin bizlerde yarattığı ağır sorumluluk.

İşte bu duygularla karşılarız biz Kurtuluş Partililer 11 Ekimleri. O gün, biz gerçek devrimciler için mücadele azmimizin daha da bilendiği gündür. O gün, biz gerçek devrimciler için devrimci kavga ateşinin daha da harlandığı gündür. O gün Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı gibi bir öndere sahip olmanın yarattığı haklı gururu yaşama günüdür.

O gün Kıvılcımlı Usta ve ömürlerini Devrimci Mücadeleye vakfetmiş Devrim Ustalarına karşı görevlerimizin, sorumluluklarımızın muhakemesini yaptığımız gündür.

Dünya tarihi her zaman dahiler, kahramanlar yetiştirmiyor ne yazık ki. İnsanlık tarihinin her döneminde bir Spartaküs, bir Şeyh Bedrettin, bir Marks-Engels, bir Lenin, bir Che yetişmiyor. Ama bu kahramanlar bir kez yer ettiler mi halkların bilincinde, artık onların miraslarını yok etmeye, adlarını unutturmaya hiçbir güç yetmiyor. Ne Parababalarının azgın saldırıları, ne en yakın arkadaşları bildikleri paçavraların ihanetleri, ne de bedenlerinin toprağa düşmesi, onların unutulmalarına yetmiyor.

İşte o dahilerden, kahramanlardan biri de bu ülke topraklarında yetişmiş olan Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’dır.

Her 11 Ekim’de olduğu gibi bu yıl da Usta’mızın ölüm yıldönümünde İstanbul Topkapı Mezarlığında bir anma etkinliği gerçekleştirdik. Etkinliğimiz, Yoldaşlarımızın Topkapı tramvay durağında bir araya gelmesiyle başladı. Burada kortejimizi oluşturduktan sonra coşkulu sloganlarımızı haykırmaya başladık.

Mezarlığa doğru yürümeye başlamamızla coşkumuz doruk noktasına ulaştı. “Kızıl savaş bayrağı Hikmet Kıvılcımlı”, “Kıvılcımlı yaşıyor, Kurtuluş Partisi savaşıyor”, “Davamız Halkın Kurtuluş Davasıdır”, “Örgütsüz halk köle halktır, örgütlü halk yenilmez” sloganları eşliğinde Usta’mızın mezarı başına geldik.

Burada açılış konuşmasını Partimiz MYK üyesi Safiye Arslan Yoldaş gerçekleştirdi. Yoldaşımızın yaptığı coşkulu selamlamadan sonra Usta’mız nezdinde tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirdik. Ardından Usta’mızın mezarı başında anma konuşmasını gerçekleştirmek üzere sözü, Partimiz Başkanlık Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Av. Ali Serdar Çıngı Yoldaş aldı.

Coşkulu konuşmasına Engels Usta’nın Marks Usta’yı anlattığı paragrafları okuyarak başlayan Yoldaşımız, Marks’ın yaşamıyla Usta’mızın yaşamı arasındaki benzerliklere dikkat çekti. Usta’mızın da tıpkı Marks Usta gibi yaptığı araştırmalarda hiçbir konuyu yüzeysel biçimde ele almadığını, tıpkı Marks gibi ender görülür bir tutku, bir direngenlik ve bir başarı ile savaştığını, önüne çıkan her engeli en ufak bir tereddüt yaşamadan aştığını vurguladı.

Çıngı Yoldaş konuşmasına, Türkiye ve dünyada yaşanan son gelişmeleri şaşmaz teorimizle değerlendirerek devam etti. Usta’mızın yaptığı saptamaların doğruluğunun, bugün Ortadoğu’da yaşananlarla ispatlandığını Suriye özelinde ortaya koydu. Suriye’deki emperyalist komploya değinerek halk düşmanı Tayyipgiller’in, kanlı zalim ABD ve AB Emperyalistlerinin taşeronluğunu yaptığını dile getirdi.

Yoldaşımız konuşmasında ayrıca; Kürt Meselesi, Ermeni Meselesi, Ergenekon Meselesi, Kıbrıs Meselesi, Ortaçağcı İrtica gibi konulara da yer verdi. Yoldaşımızın coşkulu konuşmasının tamamlanmasının ardından Usta’mızın öğrencisi, Devrimci Sendikacılığın bayrak ismi, Türkiye İşçi Sınıfına onlarca işgal, grev, direniş armağan etmiş olan İsmet Demir Yoldaş’ın mezarına geçildi.

İsmet Demir Yoldaş’ın mezar başı konuşmasını Sancaktepe İlçe yöneticimiz Deniz Bin Yoldaş gerçekleştirdi. Deniz Yoldaş konuşmasında İsmet Demir’in kararlı mücadelesini anlattı ve her birimizin de O’nun gibi gözümüzü kırpmadan İşçi Sınıfı Mücadelesine dalmamız gerektiğini belirtti.

İsmet Demir Yoldaş’ı da hakkıyla andıktan sonra tekrar kortej oluşturarak, sloganlar eşliğinde mezarlığın dışına doğru yürüyüşe geçtik ve mezar başı anma etkinliğimizi sonlandırdık.

Kıvılcımlı Usta’nın Ankara ve İzmir’deki düşünce oğulları ve kızları da 11 Ekim’de Ustalarını andılar. Ankara’da Karanfil Sokak’ta saat 19.00’da gerçekleştirilen basın açıklamasında Usta’mızın destansı yaşamı ve devrimci kararlılığı anlatıldı. İzmir’de de saat 18.30’da Konak YKM önünde gerçekleştirilen basın açıklamasıyla Usta’mızın kızıl soluğu İzmir Halkıyla buluştu.

Usta’mızı anma etkinlikleri kapsamında ayrıca 02 Aralık 2012 saat 11.00’da Maltepe Belediyesi Küçükyalı Kültür Merkezi’nde bir salon anması gerçekleştireceğiz.

Kurtuluş Partililer

Fotoğraflar İçin…

Print Friendly, PDF & Email