Basına ve Kamuoyuna

Bugün saat 15.00’te Karşıyaka İZBAN’ da yapacağımız “Asgari Ücret ” basın açıklaması İstanbul’da yaşanan alçak bir saldırısı sonucu 39 insanımızın hayatını kaybetmesi sebebiyle iptal edilmiştir. Ancak şu bilinmelidir ki, bu saldırıların sebebi halkımıza sefalet ücretini reva gören AKPgillerin ve ABD -AB Emperyalistlerinin Ülkemiz üzerindeki alçakça oyunlarıdır. Elbette hesabı sorulacaktır. 01.01.2017

HKP İzmir İl Örgütü

Açıklama metni:

Asgari Ücret Ali-Cengiz Oyunu, Bir Kez Daha; Soyguncu ve Vurguncu Parababalarının, Sarı Gangster Türk-İş’in ve Onların Siyasi Sözcüsü Akpgillerin İstediği Gibi Bitti.

 

Sevgi ve saygıdeğer emekçi, cefakâr halkımız;

Bilindiği gibi, Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2017 yılı için uygulanacak Asgari Ücret’i belirlemek için her yıl olduğu gibi bu yılda toplantılar yaptı. Adı toplantı, aslında göstermelik tartışmalar ve açıklamaların dışında tam bir Ali-Cengiz oyunu.

Bu komisyon kimlerden oluşuyor?

Bir tarafta sömürü ve soygunlarını kat kat arttıran sermaye örgütü TİSK, bir tarafta CIA patentli, tescilli işçi düşmanı sarı-gangster TÜRK-İŞ, bir tarafta da Vatan-Millet-Allah edebiyatı yaparak halk düşmanı, işçi düşmanı politikaların uygulayıcısı ve bu sömürü, soygun düzenin siyasi bekçisi AKP’giller. Görüldüğü gibi burada kâğıt üstünde taraflar var. Aslında hepsi de aynı taraf. Parababalarının sömürü ve soygun düzeninin devamcılardır.

Bunların Ali Cengiz oyunu sonucunda açıklanan Asgari Ücret ise; 1404 TL!

İşte,  emeği ve alınteri ile geçimini sağlayan çalışanlara reva görülen ücret bu. Oysa bu ücret; sözde taraflardan biri olan TÜRK-İŞ’in tespit ettiği 1432 liralık açlık sınırının bile altında kalmıştır.

Yine bu TÜRK-İŞ’in belirlediği yoksulluk sınırı ise dört kişilik bir aile için 4665 liradır. Yine devletin bir kurumu olan TÜİK verilerinin de çok çok altında kalmıştır. Yani bir kez daha halkımız kandırılmıştır.

Parababaları her toplantıda öldük bittik edebiyatı yaparlar. Oysa her yıl bilançolarını açıkladıklarında bir önceki yıla göre daha çok kâr elde ettikleri görülmektedir. İşte size örnek; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, 2016 yılı Ocak-Kasım ayları arasında bankaların net kârını %46.6 artışla 35.05 milyar TL olarak açıkladı. Başka örneğe gerek var mı?

Bu sefalet ücretine bir de her geçen gün artan hayat pahalılığı ve işsizlik de eklenince halkımız acılara boğuluyor. Her geçen gün İşsizlik ve Pahalılık cehennemine sürükleniyor. Her yıl temel ihtiyaçlara gelen fiyat artışları, zaten düşük olan Asgari Ücreti iyice kuşa çeviriyor. En basit bir açıklamayla; 2016 yılı için çok zam yaptık dedikleri Asgari Ücret yaklaşık 440 dolar ederken, 2017 yılı için açıklanan Asgari Ücret yaklaşık 397 dolar ediyor.

Soralım; sizce Asgari Ücret artmış mı oldu?

2016 yılı Asgari Ücret ile yaklaşık 8 adet çeyrek altın alınabilirken, 2017 yılı için belirlenen Asgari Ücret ile 6.5 çeyrek altın alınabilmektedir.

Bir daha soralım. Sizce Asgari Ücret artmış mı oldu?

Gelelim halkımızın temel ihtiyaçlarından gıdaya. Yumurta bile %100 artmış durumda, zeytin, peynir gibi temel gıda maddeleri her geçen gün artmakta. Et’in yanına bile varılamamakta. Kira, elektrik, su, telefon, eğitim ve sağlık giderleri her geçen gün artmakta. Doğalgaz ve akaryakıt zamları demek tepeden tırnağa her şeyin fiyatının artması demektir. Benzin ve Mazot son bir yılda neredeyse % 25 artmıştır. Bunun yanında vurguncu ve soyguncu parababaları kârlarına kâr katmakta, kaçaksaraylı reis ve avanesi kamu mallarını aşırmakta, ama cefakar emekçi halkımıza 1,404 liralık sefalet ücretini reva görmektedir.

Bir kez daha soralım. Sizce Asgari Ücret arttı mı? Bu bir Ali-Cengiz oyunu değil de nedir?

Peki, Asgari Ücret nasıl olmalıdır?

Öncelikle dört kişilik bir ailenin Asgari Geçim Endeksi baz alınmalı ve onun altına düşmemelidir. Ondan sonra da sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunması için gerekli pay eklenmelidir. Artan hayat pahalılığına karşı otomatik olarak arttırılmalıdır. Yani ekonomik hareketlenmelerden dolayı uğradığı değer kaybı bir daha ki dönem beklenmeden telafi edilmelidir.

Bundan dolayı partimiz HKP önderliğinde kurulacak halkın iktidarında, Asgari Ücret, dört kişilik bir aile için belirlenen asgari geçim endeksinin üstünde olacaktır. Günümüz için bu rakam 4665 TL’dir.

Sevgi ve saygıdeğer emekçi halkımız!

Bu devran böyle gitmez. Gitmeyecektir de! Haramilerin saltanatını yıkacağız!

Yurtsever, emekçi halkımızı örgütleyip, parababalarının sömürü, soygun ve vurgun düzenini yıkıp yerine halkın demokratik iktidarını kuracağız. Yeraltı ve yerüstü zenginliklerimizden elde edilen gelirler tüm halkımıza eşit bir şekilde ulaştırılacak, azgın hayat pahalılığı ve müzmin işsizlik bir daha halkımızın korkulu kâbusu olmayacak o zaman. 01.01.2017

Halkız, haklıyız, yeneceğiz!

Halkın Kurtuluş Partisi
İzmir İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email