AYÖP’den İzmir’ de Eylem

 

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP)  İzmir ‘ de Eylemdeydi

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) İzmir yürütmesi, uzun bir uğraşın sonunda bir yürüyüş ve sonrasında oldukça coşkulu geçen bir dayanışma gecesi düzenledi. Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER’in 17 bin öğretmen atama “müjdesinden” sonra buna, 350 bin ataması yapılmayan öğretmenin olduğu bir ülkede İzmir-AYÖP tepkisiz kalamazdı, kalmadı da.

28.01.2012 Cumartesi günü 13.30’da YKM önünden başlayıp İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde sona eren, “17 bini al, başına çal!”, “Ömer mısır yer, kul hakkı yemez!”, “Koşulsuz atama istiyoruz!”, “Zafer direnen  öğretmenin olacak!” gibi sloganların coşkuyla atıldığı bir yürüyüşün sonunda bir basın açıklaması yapıldı. Elif YILDIZ’ın okuduğu açıklamada, 17 bin sayısının ağza çalınan bir parmak bal olduğu söylendi ve “ataması yapılmayan tek bir öğretmen kalmayıncaya kadar” mücadeleye devam edileceği bir kez daha ilan edildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU ve eşi de ataması yapılmayan öğretmenlerin yanına gelerek desteğini sundu.

Eylem sonrası saat 17.00’da da İzmir Fuarı içinde bulunan İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde Dayanışma Gecesi başladı. Gece, ataması yapılmadığı için bunalıma girerek intihar eden 29 öğretmen ve yine ataması yapılmadığı için üzüntü ve stres sonucu kanser olan, bu hastalık sonucu hayatını kaybeden, AYÖP’ün kurucularından olan ve yiğitçe mücadele eden Şafak BAY için yapılan saygı duruşuyla başladı. Ardından kısa bir açılış konuşması yapıldı ve Cem Cansız sahneye çıktı. Söylediği güzel türkülerin ve verdiği destek mesajlarının ardından, gerçek bir sanatçı, aynı zamanda bir belediye işçisi olan Aliyar NİHAN, türküleriyle geceye renk kattı. “Atama İzindeyiz” isimli kısa film gösteriminin ardından AYÖP’lü bir öğretmenin ücretli olarak çalıştığı okuldan iki öğrencisinin Şafak BAY için yazdıkları mektuplar, etkinliğe katılanlara duygulu anlar yaşattı.

27 gündür direnişte olan Billur Tuz işçileri sloganlarla salona girdikten sonra, işçiler adına bir konuşma yapıldı. Grup Yel Değirmeni, Turan ŞENGÜL ve Cevdet BAĞCA’nın verdikleri konserler eşliğinde çekilen halaylar ve atılan sloganlarla moral depolayan ataması yapılmayan öğretmenler, mücadeleye daha sıkı sarılacaklarını belirttiler. Coşkulu başlayan gece, coşkulu bir şekilde sona erdi.

Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Başkanı, İl Yönetimi ve üyeleri, etkin bir şekilde basın açıklaması ve dayanışma gecesine katılarak, ataması yapılmayan öğretmenlerin her zaman yanlarında olacaklarını bir kez daha gösterdiler.

Print Friendly, PDF & Email