AÜ Bilimsel Düşünce Topluluğu Latin Amerika’dan esen sol rüzgârları Ankara Üniversitesi’ne taşıdı

AÜ Bilimsel Düşünce Topluluğu Latin Amerika’dan esen sol rüzgârları Ankara Üniversitesi’ne taşıdı

 

Kurtuluş Partisi Gençliği’nden Yoldaşların da içerisinde çalışma yaptıkları Ankara Üniversitesi Bilimsel Düşünce Topluluğu, yine görkemli bir etkinlik gerçekleştirdi.

15 Mayıs günü Ankara Üniversitesi Merkez Kampusunda (Tandoğan Yerleşkesinde), “Başka Bir Dünya Mümkün” başlığıyla gerçekleştirilen etkinliğin konuşmacıları, Sosyalizmin bayrağını her türlü Emperyalist saldırganlığa, baskıya karşın inatla, kararlılıkla dalgalandıran Sosyalist Küba Halkının Temsilcisi Büyükelçi Jorge Quesada CONCEPCİON Yoldaş ile Bolivarcı Devrimi kararlılıkla ören yiğit Venezüella Halkının ülkemizdeki temsilcisi, Büyükelçi Raul Betancourt SEELAND Yoldaş ve AÜ Latin Amerika Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Necati KUTLU Hoca’mızdı.

Topluluk Başkanı Hasan Saygın Tümkaya Yoldaş açılış konuşmasına, Kahraman Gerilla Che’yi, Komünist Şair Nazım Hikmet’i, 68 Kuşağı’nın Gençlik Önderleri olan Denizler’i, Türkiye Devrimi’nin Önderi Hikmet Kıvılcımlı’yı anarak başladı.

Küba ve Venezüella’daki halk yararına bilimsel, laik, parasız eğitim sistemleri ile Türkiye’deki gerici, paralı eğitim sistemlerini kısaca karşılaştıran Yoldaş’ımız, ardından konuşmacıları davet ederek kendilerine söz verdi.

Necati KUTLU Hoca’mız etkinliğe katılan herkesi gerçekten çok etkileyen konuşmasında, Latin Amerika’da geçen yaşamından verdiği örneklerle, bizlere Latin Amerika’yı anlattı, Latin Amerika Halklarının sıcaklığını getirdi o küçük salona. Küba Halkının Yiğit Önderi Fidel Yoldaş’ın Dünyanın en mütevazı, en ilgili ve bilgili önderlerinden olduğunu aktardı. Simon Bolivar’ı, Jose Marti’yi anlattı bizlere Necati Hoca’mız.

Küba Büyükelçisi Yoldaş, Küba’da Sosyalizmin inşası sürecini anlattıktan sonra, Emperyalizmin baskıları karşısında Sosyalist uygulamalarda yaşanan sıkıntıları anlattığı konuşmasında, tek kutuplu dünyada ayakta kalmanın zorluklarını paylaşarak, gelinen noktada iyi bir alternatif olmak ve Sosyalizmi temsil etmek için çok çaba sarf ettiklerini anlattı.

Venezüella Büyükelçisi Raul Yoldaş ise, hazırlamış olduğu sinevizyon sunumu eşliğinde yaptığı konuşmasında, ayrıntılarıyla Venezüella’da Bolivarcı iktidarın geliştirdiği eğitim sistemini anlattı. Çoğu katılımcı için ayrıntılı bilgiler edinilmesini sağlayan bu sunumdan, Venezüella’daki eğitim “misyon”larını, küçük Simon, Robinson, Ribas ve Sucre misyonları ile her Venezüellalı birey için henüz ana karnına düştüğü anda eğitim sisteminin işlemeye başladığını, bu misyonlar çerçevesinde Küba’dan örnek alınan “yapabiliyorum” ve “devam edebiliyorum” sloganlarıyla simgeselleştirilen okuma-yazma seferberliğinin hayata geçirildiğini öğrendik. Raul Yoldaş konuşmasını, “Artık Küba Asla Yalnız Değildir” vurgusuyla sonlandırdı.

Katılımcıların soruları ve konuşmacıların cevaplarıyla devam eden konferans, Hasan Yoldaş’ın kapanış konuşmasıyla sona erdi.

Venezüella Büyükelçisi Raul Betancourt SEELAND Yoldaş konuşmasının sonunda her zaman alışık olduğumuz devrimci sıcaklığıyla partimize, Halkın Kurtuluş Partisi’ne dayanışmalarımızdan dolayı teşekkür etti.

Bizler de ülkemizin Aydın Gençliği olarak, Latin Amerikalı Yoldaşlara, bayrağı bizden önce burçlara diken Yoldaşlara ve halklarımıza söz veriyoruz: İnsanın insana kulluk etmediği, insanca yaşanabilir “Başka Bir Dünya” için, Sosyalizm bayrağının dalgalandırılması için, mücadelenin en ön saflarında yer almaya devam edeceğiz. “Bilimsel Düşünce”, gerici-ezberci-skolastik düşünceyle olan mücadelesini kazanacak.

Ankara Üniversitesi’nden Kurtuluş Partisi Gençliği

Print Friendly, PDF & Email