Asgari Ücret Ortaoyununu alanlarda teşhir etmeye devam ediyoruz: Asgari Ücret Yoksulluk Sınırı olan 45 bin 686 TL’nin altında olamaz!

GEBZE

Halkın Kurtuluş Partisi Gebze İlçe Örgütü olarak, 24 Aralık Pazar günü Gebze Kent Meydanı’nda Asgari Ücret görüşmeleri adı altına oynanan ortaoyununu, işsizliği, pahalılığı ve zamları protesto eylemi yaptık.

Eylem sırasında “Asgari Ücret Yoksulluk Sınırı Olan 45 bin 686 TL’nin Altında Olamaz!” yazılı pankart ile “Sefalet Ücreti Değil, İnsanca Yaşanacak Asgari Ücret!”, “Tencerede Aş Değil, Dert Pişiyor!”, “AKP İşsizlik, Pahalılık, Zam, Zulüm Demektir!” yazılı dövizleri taşıdık.

Asgari Ücretle ilgili basın açıklamasından önce, “Irak’ın kuzeyinde şehit edilen 12 askerimizin, şehit vatan evlatlarının katilleri AB-D Emperyalist Haydutlarıdır, Sevr’in yeni adı olan BOP’un eşbaşkanları AKP’giller’dir, Emperyalist Çakalların yerel müttefiki Amerikancı Burjuva Kürt Hareketidir, ‘Katil ABD, Ortadoğu’dan defol!’, diyemeyen her siyasi bu katliamın suç ortaklarındandır”, diye haykırdık.

Ayrıca 19 Aralık Maraş Katliamı’nı ve masum Filistin Halkına karşı Siyonist İsrail’in katliamlarını da lanetledik.

Basın açıklamasını Gebze İlçe Başkanımız Murat Kızıltaş yaptı. Kızıltaş açıklamasında, “İşçiler, emekçiler; sefalet ücreti olan 11 bin 402 TL’ye, emekliler ise 7 bin 500 TL’ye mahkûm ediliyorlar. İşçiler ve emekliler sadaka değil, insanca yaşayacakları bir ücret istiyor”, dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun görüşmelerinin halkımızın gözünü boyamak için oynanan bir “ortaoyunu” olduğunu belirten Kızıltaş, “Bu kapalı kapılar ardında gerçekleşen ortaoyunundan, her zamanki gibi işçinin ve emekçinin yararına bir sonuç çıkmayacağı açıktır”, dedi.

Bakan Vedat Işıkhan’ın, “Ülkemizde, Asgari Ücret net 11.402,32 TL olup bu kapsamda çalışıp aşırı yoksulluk veya açlık sınırı içinde yaşayan kişi bulunmamaktadır”, sözünü anımsatan Kızıltaş, şunları kaydetti:

“AKP’giller küplerini doldurmaya, yandaş bürokratları ‘huzur hakkı’ adı altında üç-beş yerden maaş almaya devam ederken, Kaçak Saray’ın bir günlük masrafı, 1362 Asgari Ücret tutarı olan 15 milyon 533 bin 688 lirayı bulmaktadır. Hal böyleyken işçiler, emekçiler; sefalet ücreti olan 11 bin 402 TL’ye, emekliler ise 7 bin 500 TL’ye mahkûm ediliyorlar. İşçiler ve emekliler sadaka değil, insanca yaşayacakları bir ücret istiyor.”

Murat Kızıltaş açıklamasını, “Bugünkü normal geçim endeksi yani 4 kişilik bir ailenin normal bir yaşam sürdürebilmesi için gereken miktar, en az 45.686 TL’dir. Bu nedenle Asgari Ücret en az 45.686 TL olmalıdır. Ve Asgari Ücret, her ay açıklanan yoksulluk sınırına göre güncellenmelidir”, diyerek bitirdi.

Eylemde sık sık, “AKP İşsizlik, Pahalılık, Zam, Zulüm Demektir!”, “Zam Zam Zam Ucuzluk Ne Zaman?”, “İşsizliğe, Pahalılığa, Zamma, Zulme Son!”, “Sefalet Ücreti İstemiyoruz!”, “Katil ABD Ortadoğu’dan Defol!”, “Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!” sloganları atıldı.

KONYA

Halkın Kurtuluş Partisi Konya İl Örgütü olarak “2024 Asgari Ücreti, Sefalet Ücreti olmasın; insanca yaşayabileceğimiz bir ücret!” talebiyle 24 Aralık Pazar günü Alaaddin Meydanı İş Bankası önünde gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasında Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ortaoyununu bir kez daha teşhir ettik.

Eylemde “Asgari Ücret Rezaletine Son Vereceğiz! Hayat Pahalılığını Durduracağız!” ozaliti ve “Asgari Ücret Yoksulluk Sınırı Olan 45.686 TL’nin Altında Olamaz”, “Örgütsüz Halk Köle Halktır, Örgütlü Halk Yenilmez”, “Ücretler Pire, Zamlar Deve”, “Zam, Zam, Zam, Ucuzluk Ne Zaman?”, dövizlerimizle Asgari Ücretin Sefalet Ücreti olmaması gerektiğini dile getirdik.

Eyleme geçmeden önce Konya İl Başkanımız Mehmet Ünver Yoldaş, 23 Aralık’ta 12 vatan evladımızın şehit olmasına dair Partimizin görüşlerini aktardı. Şehit Vatan Evlatlarının Katilleri AB-D Emperyalist Haydutlarıdır, Sevr’in yeni adı olan BOP’un Eşbaşkanları AKP’giller’dir, Emperyalist Çakalların yerel müttefiki Amerikancı Burjuva Kürt Hareketidir, ‘Katil ABD, Ortadoğu’dan defol!’, diyemeyen her siyasi bu katliamın suç ortaklarındandır”diyen Mehmet Ünver Yoldaş, Asgari Ücretle ilgili basın açıklamamızı okuması için sözü Konya İl Yöneticimiz Batuhan Kuşçu Yoldaş’a verdi.

Eylem boyunca, “İşsizliğe, Pahalılığa, Zamma Zulme Son”, “Kahrolsun Sarı Sendikacılık”, “Ücretler Pire Zamlar Deve”, “Sefalet Ücreti Değil, İnsanca Yaşam Ücreti İstiyoruz”, “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi”, “AKP, İşsizlik, Pahalılık, Zam, Zulüm Demektir!”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Zam, Zam, Zam Ucuzluk Ne Zaman?”, “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın”, “Davamız Halkların Kurtuluş Davasıdır” sloganlarımızı haykırdık.

Basın açıklamamıza, Genel Sekreter Yardımcımız ve Ankara İl Başkanımız Av. Sait Kıran Yoldaş ve Karaman Sarıveliler İlçe Başkanımız Nebi Akıncı Yoldaş ile İlçe Yönetiminden Yoldaşlar katıldı.

Basın açıklamamızın ardından eylemimiz sloganlarla son buldu.

24 Aralık 2023

Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email