AKP’giller kaşıkla verdiğini kepçeyle alıyor!

Seçim bitti, AKP’giller’in halkımızı mahkûm ettiği işsizlik ve pahalılık cehennemi tüm yakıcılığıyla halkımızı canından bezdirmeye devam ediyor. AKP’giller seçimler öncesi halkımızın gözünü boyamak için kullandığı “bedava doğal gaz” kandırmacasıyla halkımızın ağzına bir parmak bal çalarken, beklettiği zamları devreye sokarak insanlarımızı nefes alamaz hale getiriyor. Aynı AKP’giller güya işçi, memur ve emeklilerimize ücret artışı yapıyor ama alım gücü açısından emekçi halkımızı her geçen gün biraz daha yoksullaştırıyor.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Asgari Ücretin karşılığı 482 dolar iken (kaldı ki 500 dolar seviyesinde olacak denmişti) bugünkü dolar kuruna göre Asgari Ücret 435 dolara geriledi. Türk Lirası bazında kayıp 1231 TL’dir. Üstelik henüz Asgari Ücretli çalışanların cebine bile girmemişken…

Dün de milyonlarca memuru ilgilendiren maaş zammı açıklandı. AKP’giller’in Reisi en düşük memur maaşı olarak 22 bin TL sözü verdiğinden bugüne yapılan zamlar ve doların yükselişiyle yine Asgari Ücrette olduğu gibi daha cebe girmeden kuşa döndü. Tüm kurumları kendine bağlayan AKP’giller her şeyi direktifleri doğrultusunda gerçekleştiriyor. Bunlardan birisi de enflasyon verilerini açıklayan TÜİK’tir. Enflasyon verilerine göre maaş alan milyonlarca çalışan ve emeklinin ücret artışı gerçek değerler üzerinden değil; talimatla düşük tutularak belirlenen rakamlar üzerinden veriliyor.

Bağımız Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre yıllık Enflasyon yüzde 108.58; TÜİK’e göre ise yüzde 38.21’dir. Aradaki fark yüzde 70!

Yani ısmarlama rakamlar üzerinden maaş alan çalışanlar bir yıl öncesine göre en az yüzde 70 oranında yoksullaşmış oluyor. Yoksulluk sınırının 34 bin TL’ye dayandığı ülkemizde Nisan ayı ortama ücretler 12 bin 200 TL civarındadır. Kısacası AKP’giller, halkımızı her gün biraz daha fazla pahalılık cehennemimde yakıyor.

AKP’giller’den çalışanlara kıdem tazminatı kazığı

Yine aynı AKP’giller, iktidarı çalışanların Kıdem Tazminatını kaldırmayı denedi fakat başarılı olamayınca bu sefer de kuşa çevirdi. Geçmişte Kıdem Tazminatıyla ev alabilen çalışanlar bugün evin kolonunu alamaz noktaya geldi. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, memur maaş katsayısına göre belirlenen Kıdem Tazminatı tavan hesabında, seyyanen verilen 8.077 TL’lik refah payı hesaba katılmadı. Böylece kıdem tazminatı tavanı düşük tutulmuş oldu. Seyyanen zam oyunuyla Şeytanın bile aklına gelmeyecek bir yöntemle Kıdem Tazminatı Tavanını düşük tutarak patronlara bir kıyak daha yapmış oldular.

Diğer yandan memurlara yapılan ücret artışlarından (ki artışlara rağmen yoksulluk sınırının altında kalmıştır maaşlar), emeklilerin esamisi bile okunmuyor. İşçi, memur ve Bağ-Kur emeklileri açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm ediliyor. Yani AKP’giller emeklileri gözden çıkarmış durumdadır.

Yıllardır söylüyoruz; AKP’giller’in uyguladığı ekonomi politikaları, yerli-yabancı Parababalarının sömürü ve soygun düzeninin devamı içindir. Bu düzenden kendilerine düşen payı artırmak içindir. Onların vatan-millet edebiyatı, vurgunlarını gizlemek için kullandıkları bir argümandır.

Elbet bu devran böyle gitmeyecek. Bu haramilere karşı başta İşçi Sınıfımız gelmek üzere tüm halkımızı Partimiz etrafında örgütleyip bu vurgunlar ve soygunlar düzenine son vereceğiz.

Kahrolsun Parababalarının Sömürü ve Soygun Düzeni!

Yaşasın Halkın İktidarı Mücadelemiz!

6 Temmuz 2023

HKP Merkezi İşçi Örgütleri Komitesi 

Print Friendly, PDF & Email