Aklımızla Alay Edenlere Hadlerini Emekliler Bildirecek

Hatırlayacağımız gibi AKP’giller’in Reisi 2024 yılını “Emekliler Yılı” olarak ilan etmişti. Bu çerçevede de emeklilere öncelik tanıyan ekonomik ve sosyal destek hizmetleri bir proje kapsamında açıklanacak ve uygulanacaktı.

Aradan beş ay geçti ve “Dağ Fare Doğurdu” dedirten projeler açıklandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan 17 Mayıs’ta “Sosyal Güvenlik Haftası Buluşması” programında emeklilerin faydalanacağı projeleri “müjde” diyerek duyurdu.

Neydi bu “MÜJDELER”?

Emekliler kamuya ait tüm illerde öğretmenevi, sosyal tesis, konuk evleri ve misafirhanelerde 31 Aralık 2024 tarihine kadar %15 indirimden yararlanabilecek. Bu karar  Resmi Gazete’de yayımlanarak 21 Mayıs 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Emekli kart ile alış verişte indirim

Gençlik ve Spor Bakanlığı tesislerine ücretsiz giriş

Pttcell ve Ptt kargodan indirim

TCDD ana hatlarda %10 indirim

KYK yurtları 1 ay ücretsiz olacak

Bu “müjdelere” baktığımızda AKP’giller’in amacı toplumun birçok kesiminde yaptığı gibi emeklileri de “sadaka” kültürüne teslim etmek. Açıklanan projelerin hiçbirinin emeklilerin ekonomik durumlarını düzeltmeye yetmeyeceğini, derdine derman olmayacağını ve hiçbir katkı sağlamayacağını adımız gibi biliyoruz.

Bugün ülkemizde 16 milyon emekli var. Bu 16 milyon emeklinin ortalama aylık maaşı 13 bin TL. SGK verilerine göre 2024 Ocak ayında aldığı emekli maaşı ile geçinemediği için çalışan  kayıtlı emekli sayısı 1 milyon 871 bin 897. Ayrıca kayıtlı olmayan emekli çalışanlar da azımsanmayacak kadar çok.

Hayat pahalılığının tavan yaptığı ve yoksulluğu iliklerimize kadar hissettiğimiz bu koşullarda emekli hangi parayla, nasıl tatile gidecek?

Bugün evine et almayı bırakalım sebze, meyve vb.  zaruri ihtiyaçlarını bile alamayan biz emekliler hangi parayla tatile gideceğiz?

Kiramızı ödeyemiyorken, torunlarımıza harçlık veremiyorken hangi parayla tatile gideceğiz?

Resmî Gazete’de Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ’de 2024 yılı için konaklama ve yemek ücretleri için en az alınacak ücretler belirlenmiş. Yaz ayları için daha fazla bir ücret var. Günlük yemek ücreti 133 TL, günlük konaklama ücreti 51.00 TL. 21 tane özellik belirlenmiş. Bu özelliklerden tesis kaçını taşıyorsa ona göre ücret değişebiliyor. Ayrıca buzdolabı isterseniz 22.00 TL, televizyon isterseniz 22.00 TL,  kliması varsa 32.00 TL daha ödemeniz gerekiyor. (Kaynak 1)

İnternet ortamında biraz araştırma yaptığımızda Kamu Sosyal Tesisleri için karşımıza çok farklı konaklama ücretleri çıktı.

İstanbul’da yaşayan emekliler olarak Beyoğlu Öğretmenevini aradık ve ücret sorduk. Konaklama bedeli sivillere günlük 1.200 TL+kahvaltı. %15  indirim olunca bir kişinin sadece bir günlük konaklama ve kahvaltı gideri 1.020 TL. Üstelik internetten başvuru yaptığınızda yer yok.

Birkaç araştırma daha yaptığımızda tesisin konumu ve bulunduğu yere göre ücretlerin farklılık gösterdiğini görüyoruz.

Örneğin Adana Valiliği İl Tarım Müdürlüğü 2024 Misafirhane ücretleri kamu görevlisi olmayanlar için yatak ücreti 450 TL. %15 indirim ile 382,5 TL oluyor yatak ücreti. Kahvaltı ve yemek ücrete dahil değil. (Kaynak 2)

Adalet Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre 2024 yılında kendi personelleri için konaklama yaz ayları için 256 TL, diğer aylar için 184 TL. Sivil vatandaşlara ise bu ücretler üzerinden %50 zamlı fiyat uygulanıyor.  (Kaynak 3)

Devlet Hava Limanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı 2024 yılı için sivil vatandaşlara  742.00 TL sadece konaklama ücret belirlemiş. İllere göre de değişiklik gösterebiliyor. (Kaynak 4)

Devlet Su İşleri Müdürlüğü ise 2024’te günlük konaklama ücretini 600.00 TL ile 800.00 TL arasında  belirlemiş. (Kaynak 5)

Son olarak bir de İzmir’den örnek verelim.  SGK İzmir misafirhanelerinde konaklama ücretleri “kara manzaralı” ve “deniz manzaralı” olarak iki seçenekli. Kara manzaralı olursa kamu dışı misafirler için 1.270 TL ile 952 TL arası. Deniz manzaralı olursa 1.780 TL ile 1.335 TL arası. (Kaynak 6)

Ayrıca buralara gitmek için bir de yol parası da vermek gerekecek. Hesap ortada. Hiç kalem kalem alt alta yazıp toplamaya gerek bile yok. 10 bin lira maaşla bırakın iki kişiyi bir kişi bile tek başına tatile gitse maddi olarak artık belini doğrultamaz.

Bir de KYK yurtlarında 1 ay ücretsiz kalma sözleri var. Öğrencisi olan ya da üniversite yıllarında yurtlarda kalanlar yurt ortamını bilirler. Odalarda yataklar çoğunlukla ranza şeklinde. Tuvalet ve banyo ortak kullanım alanı. Yine mutfak diyebileceğiniz, günlük yemeğinizi yapacağınız bir yer yok. Yurtların birçoğu şehir merkezinden uzakta. Ailenizle oturup sohbet edeceğiniz bir ortam yok. Televizyon yok. Kısacası öğrenci için tasarlanmış olan bu binalarda yaşlı ve kimi sağlık sorunları yaşayan emekliler nasıl tatil yapar? Keşke bunu AKP’giller kendileri bir deneyimleseler de görsek.

Sevgili emekliler. AKP’giller gerçekten de bizimle alay ediyorlar. Açlık sınırının çok altında kalan ücretlerimizi iyileştirmek yerine bu tür göz boyama, kandırma taktikleri uyguluyorlar her zaman yaptıkları gibi.

Bildiğimiz gibi bir kısım emeklinin aldığı maaş devlet tarafından 10 bin liraya tamamlanıyor. Yani kök ücret dedikleri asıl maaşımız 10 bin liranın da altında. O nedenle ne kadar zam yaparlarsa yapsınlar, zam yapılan oran kök ücrete uygulandığı için maaşlarımıza bir yansıması olmuyor.

Biz emeklilerin artık bu yalanlara, kandırmacalara katlanacak durumumuz kalmadı. Yıllardır AKP’giller’in emeklilikle ilgili yasalarda değişiklikler yapması sonucunda bu noktaya getirildik. Önce yaşı artırdılar. Ardından aylık bağlanma oranlarını düşürdüler. Ve artık emekli olacak her vatandaş açlık ve yoksulluk cehennemine katılmış olacak.

Bugün emekliler pazara, markete gidemez durumdalar. Çalışamayanlar çocuklarının yardımına muhtaç. AKP’giller’in yarattığı bu işsizlik, pahalılık, yoksulluk cehenneminde biz emekliler, işçiler, kamu emekçileri inim inim inlerken saray ve şürekası zevki sefa içinde yaşıyor. Sözde tasarruf tedbirleri diyerek yine bizlerin aldığı hizmetlere göz dikiyorlar.

Kaçak sarayın günlük masrafı 53 milyon liradan fazla. Emekliye gelince para yok, memura işçiye gelince para yok ama saraya gelince söylemekte bile zorlandığımız tutarda masraf var.

Saltanatınızı da sarayınızı da er geç ortadan kaldıracağız. Emekliler, işçiler, kamu emekçileri bu gidişe Kurtuluş Partisi saflarında örgütlenerek, mücadele ederek, direnerek dur diyecek.

İnsanca yaşayabileceğimiz Demokratik Halk İktidarını kurduğumuzda halklara çektirdiğiniz zulümlerin hesabını tek tek soracağız. 23.05.2024

Halkız Haklıyız Yeneceğiz!

Kurtuluş Partili Emekliler

Kaynak3: https://dhdb.adalet.gov.tr/Home/SayfaDetay/2024-yili-misafirhane-konaklama-sartlari09022024101431

Kaynak 1: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/12/20231231M5-3.htm

Kaynak 2: https://adana.tarimorman.gov.tr/Menu/95/2024-Yili-Misafirhane-Ucret-Tarifesi

Kaynak4: https://www.dhmi.gov.tr/Lists/IdariveSosyalslerMudurlugu/Attachments/19/6.0-2024%20y%C4%B1l%C4%B1%20Misafirhane%20ve%20spor%20tesisleri%20%C3%BCcret%20tarifesi.pdf

Kaynak 5: https://misafirhanefiyatlari.com/2023-yili-dsi-devlet-su-isleri-misafirhane-fiyati/

Kaynak 6: https://sgkizmirtesisleri.com/duyurular/sgk-izmir-egitim-ve-dinlenme-tesisi-2024-yili-ucret-tablosu

Print Friendly, PDF & Email