Afganistan’da Kadınlar Yeniden Kafese Kapatılıyor

Sosyalist Necibullah iktidarının ABD-AB Emperyalistlerinin desteği ile devrilmesinden sonra kafese kapatılmış kadınların ülkesi haline gelen Afganistan’da, Ortaçağcı caniler örgütü Taliban geçtiğimiz günlerde başkent Kabil’i yeniden ele geçirdi.

Yaklaşık 20 yıldır Afganistan’ı işgal altında tutan ABD Emperyalistleri, geçtiğimiz günlerde ülkeden askeri kuvvetlerini çekti. Hemen ardından, ABD Haydudunun yarattığı, besleyip büyüttüğü Taliban neredeyse tek kurşun atmadan Kabil’de kontrolü ele aldı. Sözde Cumhurbaşkanı Eşref Gani arkasındaki ABD desteği ortadan kalkınca ve şimdilik ABD’nin ona verdiği görev sona erdiği için, halkını bıraktı ve topuklayarak başkent Kabil’i anında terk etti.

Ve o günden bugüne Afganistan’da başta kadınlar olmak üzere, sanatçılar, sporcular ve halktan insanlar can güvenliklerinden endişe ediyor. Ülkeden kaçmaya çalışıyor. Yüzlerce, binlerce insanın havaalanlarına akın ettiği, can havliyle, kalkmak üzere olan uçakların iniş takımlarına tutunarak vücutlarının parçalandığı haberlerini okuyoruz.

Kadınlar, bizi Taliban götürüp cariye yapmasın, bu ölüm daha şereflidir, diye çatılardan atlayarak intihar ediyor.

Üniversitelere artık kadın öğrenciler ve kadın akademisyenler alınmıyor, sadece erkeklerin girişine izin veriliyor.

Çalışan kadınlar eşyalarını toplayıp bir daha geri dönmemek üzere işlerinden ayrılmak zorunda kalıyor.

Afganistan’da kadınlar yeniden kafese kapatılıyor. Her gün gözyaşları içinde feryat ediyorlar.

Afganistan Eğitim Bakanı Rangina Hamidi;

“Her annenin yaşadığı korkuyu hissediyorum. Yarın sabaha hayatta olacak mıyız, kestirmek çok ama çok güç. Bazı sonuçlarla yüzleşmek zorunda kalabilirim ve sanırım dünyayı biraz daha iyi bir yere dönüştürmeye çalıştığımız için ödeyeceğimiz bedel bu”, diyor.

Taliban’ın daha önce üç kez öldürme girişiminde bulunduğu ve ülkenin ilk kadın belediye başkanı olan Zarifa Ghafari; “Burada oturmuş gelmelerini bekliyorum. Bana ve aileme yardım edecek kimse yok. Benim gibi insanlar için gelecekler ve beni öldürecekler. Ailemi bırakamam. Zaten nereye gideceğim ki?”, diyor.

Kısa süre önce bu dinci caniler örgütü bir doğumevi bastı. İkisi doğum yapmak üzere olan, biri de kuvözdeki yavrusunun üstüne kapanan kadın olmak üzere 25 kadın ve sağlıkçıyı katletti. Böylesine aşağılık, insanlıktan çıkmış katiller örgütüdür Taliban…

Bu caniler örgütü bir ülkenin kontrolünü ele geçirecek kadar nasıl palazlandı? Kim yürü ya kulum dedi bunlara?

“Selefi Vahhabi Ortaçağcı dinci ideolojiyle, Pakistan’daki Medreselerde yetiştirmiştir bu katiller sürüsünü, ABD Emperyalist Çakalı. Pakistan’da sayıları yirmi bini bulan Medrese açtırmıştır ABD, bu canileri yetiştirmek için… Ve katil sürüsünü her türden silahla donatarak ve eğiterek Afganistan’daki sosyalist iktidarın üzerine sürmüştür… Bu insanlık dışı işin finansmanını, başta Suudi Arabistan olmak üzere Müslüman ülkeler sağlamıştır. Canilerin silahlandırılıp askeri eğitimden geçirilmesini de CIA, Pentagon ve Washington yapmıştır…” (Nurullah Efe Ankut, HKP Genel Başkanı, https://www.hkp.org.tr/yanlis-filan-yapmiyorlar-yapimcilari-abdden-aldiklari-emri-uyguluyorlar-yani-onun-adina-gorev-yapiyorlar/)

Sözde bu savaş ortamından kaçan Afganlar akın akın ülkemize gelmektedir. Yanında çoluğu çocuğu olmayan bu Ortaçağcılar tayfasının asıl geliş nedeni ise, ABD’nin, Türkiye’nin nüfus yapısını değiştirmek ve böylece Yeni Sevr için daha uygun bir ortam sağlamak istemesidir. Onun için AKP’giller’e İran üzerinden bu Afganların girişini itirazsız kabul etmesi için görev vermiştir.

Bugün ülkemizdeki AKP’giller İktidarı ve tüm takım taklavatları da Taliban ile aynı Ortaçağcı anlayışa sahiptir, kadın düşmanıdır, Laiklik düşmanıdır, ulusal değerlere ve Mustafa Kemal’e düşmandır.

Ayasofya Camii’nin eski baş imamı Ortaçağcı Mehmet Boynukalın, Taliban’ın Afganistan’da yönetimi almasına ilişkin olarak, “Taliban işgale karşı duran bir milli mücadele hareketidir”, diyerek bu canilerle aynı anlayışta olduğunu açıkça dillendirmekte, desteğini sunmaktadır.

Ülkemiz AKP’giller tarafından Ortaçağcı Din Devleti olmaya sürükleniyor. Bugün Afganistan’da olanlar bize çok uzak değil. Çünkü onlarla aynı Ortaçağcı anlayışa sahip ve aynı canilikte bir iktidar ülkemizin tüm kurumlarını işgal etmiş bulunuyor.

Afgan kadınlar gibi bizim de feryatlarımız göklere ulaşmasın.

Kafese kapatılmış kuşlar gibi mi olacağız? Salhaneye gönderilen koyunlar gibi bu gidiş karşısında boyun mu bükeceğiz?

Hayır!

Kurtuluş Partili Kadınlar olarak, Ortaçağcı gericilere karşı sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Ey kadın arkadaş, kız kardeş, abla, teyze, sesimize kulak ver. Ülkemizin Ortaçağ karanlığına götürülmesine izin vermeyelim, gel hep birlikte buna karşı mücadele edelim.

Kafese kapatılmayalım, ölmeden dört duvar arasına gömülmeyi hak etmiyoruz.

Unutma, Laiklik yoksa, kadının özgürlüğü de, yaşama hakkı da yoktur.

Laiklik kadının özgürlüğüdür.

Kurtuluş Savaşı gibi bir büyük Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı zafere kavuşturanların torunlarıyız biz. Onların yolundan gitmek, Demokratik Halk Devrimi’ni yapmak ve bu Ortaçağcı hainlerin, canilerin iktidarına son vermekten başka çaremiz yok. 23.08.2021

HKP Merkezi Kadın Çocuk Komitesi

Print Friendly, PDF & Email