Adliyede “Yaşasın şeriat” sloganı atanlar ve buna izin verenler hakkında suç duyurusunda bulunduk!

Ortaçağcı gerici Ahmet Bostancı’nın, Antiemperyalist Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın Önderi Mustafa Kemal’e ve Silah Arkadaşlarına hakaretten tahliye edildiği İstanbul Anadolu Adliyesinde bir grup meczup tarafından “Yaşasın şeriat” sloganları atılmıştı.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak adliyede “Yaşasın şeriat” sloganı atarak eylem yapan Ortaçağcı gericiler, şeriat propagandası yapılmasına izin veren İstanbul Anadolu Adalet Sarayı Cumhuriyet Başsavcısı ve Cumhuriyet Savcıları ile Anayasa ve yasalara aykırı olan bu eyleme sessiz kalan İstanbul Anadolu Adalet Sarayı polis amirleri hakkında suç duyurusunda bulunduk.

Bu kişiler, “Anayasayı ihlal”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarını işlemişlerdir.

Suç duyurumuza ilişkin MYK Üyemiz Adnan Okur Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

***

Değerli Halkımız;

Bugün; Laik Cumhuriyet’in bir adliyesinde, dünyanın en büyük adliyesi olarak övünç kaynağı yapılan bir adalet kurumundaki şeriat naralarını yargıya taşıdık.

Ülkemizin Ortaçağ karanlığına götürülmesine isyan eden ve bu karanlığa gidişe karşı en etkin mücadeleyi yürüten Halkın Kurtuluş Partisi olarak, artık olağan hale gelen Laik Cumhuriyet’imizin Kurucu Önderi Mustafa Kemal’e ve Silah Arkadaşlarına yönelik saldırıları, hakaretleri içimize sindiremiyoruz. Ama Laik Cumhuriyet’in yasalarını uygulamakla görevli Cumhuriyet Savcıları ve bu yasalara karşı işlenen suçlara müdahale etmesi gereken Kolluk Kuvvetleri, bu hakaretleri içlerine sindirebiliyorlar. Adliye koridorlarında “Yaşasın şeriat” sloganlarının atıldığı eylemin üzerinden 3 gün geçiyor ama Cumhuriyet Savcıları harekete geçmiyor.

Harekete geçen kim?

Yine bu ülkenin en vatansever, en halksever Partisi, Programına “Laikiz: Her türlü manevi sömürüyü kaldıracağız” ifadesini koyan ve ülkenin koyu karanlıklara sürüklenmesine karşı mücadele yürüten HKP.

Şunu da belirtmek isteriz ki o gün Anadolu Adliyesinde şeriat ve hilafet çığlıkları atarak suç işleyen güruha karşı devekuşu misali odalarına saklanan cumhuriyet savcıları, Genel Başkan’ımız Nurullah Efe Ankut’a her konuşmasından, her yazısından, her kitabından dolayı davalar açıp cezalar verebiliyor. Ama gözlerinin önünde işlenen suçu görmezden gelebiliyorlar.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak; şeriat propagandası yapılmasına izin veren, Anayasa ve yasalara aykırı olan bu eylem hakkında işlem yapmayan İstanbul Anadolu Adalet Sarayı Cumhuriyet Başsavcısı ve Cumhuriyet Savcıları, Anayasa ve yasalara aykırı bu eyleme sessiz kalan İstanbul Anadolu Adalet Sarayı Polis Amirleri, 16 Ocak 2024 Salı günü İstanbul Anadolu Adalet Sarayının koridorlarında “Yaşasın Şeriat” sloganı atarak eylem yapan, kamera kayıtlarından tespit edilecek kişiler hakkında, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama”, “görevi kötüye kullanma” ve “Anayasayı ihlal” suçlarını işledikleri için İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk.

Saygıdeğer Halkımız;

Bu ortaçağ özlemcisi Meczuplar nereden güç alıyorlar?

Mustafa Kemal ve İsmet İnönü’ye “İki Ayyaş”, “ölmüş iki inek” diyen, “Ben şeriatçıyım” diyen, “Ümmeti bölüyorsunuz” diyen, “Nefsimize ağır gelse de hayatımızın merkezine dönemin koşullarını değil, dinimizin hükümlerini yerleştireceğiz” diyen, AKP’giller’in Reisi Tayyip Erdoğan’dan güç alıyorlar.

Antalya’daki TED Koleji’nde çalışan öğretmen Emine Karakaş’ın, 29 Ekim’de Laik Cumhuriyet’i savunan bir konuşma yaptığı için Milli Eğitim Müdürlüğünün emriyle görevden alınmasından güç alıyorlar.

Filistin’e destek eylemlerinde hilafet ve şeriat çığlıkları atılmasından ve AKP’giller’in kendi hukuk bürolarına dönüştürdüğü yargının buna seyirci kalmasından güç alıyorlar.

Ama bugünler de geçecek. Bu karanlığı yarıp aydınlık günleri getireceğiz. Halkımız bir asır önce başardı. Yine başaracağız. Devrimci Demokratik Halk İktidarını kurup bu karanlığı bir daha gelmemek üzere Tarihin çöplüğüne atacağız.

19.01.2024

HKP Genel Merkezi

Print Friendly, PDF & Email