DİSK/Nakliyat-İş Sendikasından; Basına ve Kamuoyuna

DİSK/Nakliyat-İş Sendikasından;

Basına ve Kamuoyuna

Adana ve Beşiktaş PTT’de taşeron cehennemine karşı

ödenmeyen maaşlar için direnişe başlayan üyelerimizin maaşları ödendi

Adana’da PTT’de Mersin Çağdaş adlı taşeron, üyelerimizin maaşlarını sözleşmeye göre ödemesi gereken tarihte ödemedi. Bunun üzerine Sendikamız üyeleri 9 Mayıs 2014 Cuma günü sabahtan itibaren çalışmayarak Direnişe başladılar. Saat 12.30’da DİSK Çukurova Bölge Başkanı Kemal Aslan ile Haber-Sen ve Eğitim-Sen Yöneticilerinin de katıldığı PTT Başmüdürlüğü önünde üyelerimizin katılımı ile Basın Açıklaması yapılırken ödenmeyen maaşları üyelerimizin hesabına yatmıştır.

 

Eylemde  “PTT Taşeron İşçisi Köle Değildir, Maaşlar Yatmadı Çocuklar Aç Kaldı” pankartı açıldı.

İşçiler adına açıklamayı yapan Sendikamız İşyeri Temsilcisi Mustafa Kahraman çalışma koşullarına dikkat çekerek, Seyhan ve Yüreğir Posta Dağıtım Merkezlerinde yaklaşık 100 taşeron işçinin bulunduğunu ve kendilerine sadece sendikaların sahip çıktığını söyledi.

Üç ay önce taşeron ihalesini alan Çağdaş Turizm’in maaşları geciktirmeli verdiğini belirten Kahraman, 7 yıldır çalıştıklarını şirketlerden çok çektiklerini ve hâlâ çekiyor olduklarını vurguladı. Kahraman, “Taşeron işçisiyiz bizim alnımızın teri kurumadan bizim maaşımızı vermeleri lazım. Dağıtımlara bisikletle çıkıyoruz. Bisiklette olan hasar masraflarını biz karşılıyoruz. Bu devirde hala bisikletle dağıtım nasıl olur? Hükümetin 6 ayda bir verdiği zammı bekliyoruz ona da bir çocuk bezi alınmıyor”, dedi.

DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi Kemal Arslan ise, taşeron işçiliğinin bu ülkenin ayıbı olduğunu belirterek, eylemdeki işçilerin 1.075.00 TL maaş aldığını kaydetti.

***

İstanbul Beşiktaş’ta da üyelerimiz üretimden gelen güçlerini kullanarak

ödenmeyen maaşlarını aldılar.

9 Mayıs 2014 Cuma günü Beşiktaş PTT’de çalışan üyemiz işçiler, ücretleri ödenmediği için sabahtan işbaşı yapmayarak Direnişe geçtiler. ASGÜN İşvereni ücretleri gün içerisinde yatıracağını işçilerin işbaşı yapmasını istedi. Aksi takdirde tüm işçiler hakkında tutanak tutulacağı tehdidinde bulundu. Ancak bu tehdide boyun eğmeyen üyelerimiz paraları yatırılıncaya kadar direnişe devam edeceklerini belirttiler.

Eylem başladıktan yaklaşık iki saat sonra ASGÜN işvereni üyelerimizin paralarının hesaplarına yatırıldığı bilgisini iletti. Bunun üzerine üyelerimiz maaşların yatıp yatmadığını hesaplarına bakarak kontrol ettiler. Maaşların hesaplarda olduğu görülünce direnişe son verilerek işbaşı yapıldı.

Sendika yöneticilerimizin ve uzmanlarımızın da hazır bulunduğu Direniş bir kez daha zaferle sonuçlanmıştır.

Buradan bütün işçi kardeşlerimize ve özellikle PTT taşeronlarında çalışan işçilere bir kez daha çağrı yapıyoruz: “İnsanca Yaşayabilecek Ücret ve İnsan Onuruna Yaraşır Çalışma Koşulları” için örgütlenelim, DİSK/Nakliyat-İş Sendikasına üye olalım. 10.05.2014

Yaşasın PTT Direnişimiz!

Örgütsüz İşçi Köle İşçidir!

Örgütlü İşçi Yenilmez!

İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız!

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi

Print Friendly, PDF & Email