Abdullah Cömert Davası’nda Hukuksuzluk Sürüyor, İlgi Azalıyor

IMG_20151009_091017Hatay Armutlu’da Gezi eylemleri sırasında polis tarafından başından vurularak katledilen Abdullah Cömert’in davasının 5. Duruşması Balıkesir Adliyesi’nde 9 Ekim Cuma günü görüldü.

HKP İzmir İl Örgütü olarak davanın başından beri olduğu gibi bu duruşmada da Abdocan’ın ailesini yalnız bırakmamak ve katillerin peşinde olduğumuzu hatırlatmak için 09 Ekim 2015 günü Saat: 08:30’da Pankartımızla, Bayraklarımızla Balıkesir Adliyesi’nin önündeydik. Adliye önüne “Adocanın Hesabı Sorulacak”, “Gezi Şehitleri Ölümsüzdür”, “Katiller Halka Hesap Verecek” sloganlarıyla yürüyüş yaparak geldik. Pankartımızı ve bayraklarımızın polis barikat demirlerine astık.

Bu duruşmada diğer duruşmalara oranla destekçilerin katılımı yok denecek kadar azdı. Özellikle Balıkesir’den katılım hiç yoktu. Önceki duruşmalara “görüntü vermek” için gelen diğer sol gruplardan da Kaldıraç hariç kimse yoktu.

Bu nedenle hem dışarıda hem de duruşma salonunda davaya destek çok zayıftı.

abdocanHKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Adayı Av. Tacettin Çolak ve HKP Avukatlarından Av. Ayhan Erkan davayı duruşma salonunda takip ederken, diğer partililer de adliye binası önünde pankart ve flamalarla bekledik.

Duruşmada mağdur avukatları bir kez daha ‘Olası kastla öldürme’ suçundan 25 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan sanık polisin tutuklanması talebini mahkeme heyetine ilettiler. Ancak bu talep reddedildi ve Mahkeme bazı belgelerin tamamlanması kararıyla 20 Kasım 2015’e erteledi.

IMG_20151009_111750Duruşma çıkışı Abdullah Cömert’in ailesi ve avukatlar açıklamalarda bulundu. Abdullah Cömert’in ailesi ve Hatay’dan gelen avukatları bir kez daha mahkeme heyetine ve adalet sistemine serzenişlerini dile getirdiler. Burada adalet aradıklarını, her duruşmaya 1300 km. Yol kat ederek geldiklerini ama buradan adalet çıkmayacağını gördüklerini belirterek,  Oğullarını vuranın kim olduğunun belli olmasına ve yeterli düzeyde delil bulunmasına rağmen hiçbir şey yapılmamasına tepkilerini dile getirdiler.

Daha sonra söz alan Av. Tacettin Çolak da yaptığı açıklamada; Jandarma Kriminal Laboratuvarı’ndan gelen raporlarda gaz fişeğinin atıldığı aracın içindeki polisler arasında geçen konuşmaların ses kayıtlarının bulunduğunu, bu ses kayıtlarında polislerin eylemciler hakkında ağıza alınmayacak hakaretlerin yer aldığını söyledi. Bunun sanık polisin suçu kasıtlı işlediğinin yeni bir kanıtı olduğunu, esasen bu kişilerin üzerlerine resmi elbise giydirilmiş bire militan olduklarını, karşısındakini de yok edilmesi gereken bir düşman olarak gördüklerini, bu ruh haliyle de bir avcının bir kuşu vururken gösteremeyeceği soğukkanlılıkla Abdocan’ı katlettiklerini belirterek, sanığın tutuklu yargılanması gerektiğini vurguladı.

Buna rağmen sanığın tutuklanmak bir yana, devlet kurumları tarafından korunduğunu, maktul yakını ailenin de her duruşma için Hatay’dan Balıkesir’e binlerce km yok kat etmek zorunda kaldığını belirten Çolak, bu yöntemle Abdullah Cömert’in ailesine her duruşma ayrı bir işkence yaşatıldığını, bunu ne adalete ne vicdana ve de insanlığa sığan bir davranış olduğunu belirtti.

Av. Tacettin Çolak, bu adalet sistemine güven duymadıklarını, taleplerinin her duruşma reddedildiğini ve yapılan yargılamanın göstermelik olduğunu, ancak bu davanın ve Abdullah Cömert’in katilinin peşini bırakmayacaklarını vurguladı.

Abdullah Cömert’in de diğer Gezi Şehitlerimizin de işçi cinayetlerine kurban verdiğimiz insanlarımızın da katillerinden elbet bir gün hesap soracağız. Halkın İktidarı’yla, Tayyibistan Diktatörlüğü’nü yerle bir edeceğiz. İşte o zaman halkımız gerçek adalete kavuşacak, Tayyipgiller halkımıza çektirdikleri acıların hesabını verecektir!

 

                                                                                  İzmir’den Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email