9 Eylül İzmir’in Kurtuluşunun 101’inci yıldönümü kutlu olsun!

Yunan maskeli Batılı Emperyalistlere karşı verdiğimiz Antiemperyalist Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızda son nokta olan İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıldönümü kutlu olsun. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına doğru giderken, bunun en önemli kilometre taşlarından biri olan ve zaferimizin fiilen ilanı olan İzmir’in Kurtuluşu, aynı zamanda ülkemizin de emperyalist işgalden kurtuluşudur.

15 Mayıs 1919’da fiilen işgal edilen İzmir ile birlikte ülkemiz de işgal edilmiş oldu. Mustafa Kemal daha Samsun’a çıkmadan, Gazeteci Hasan Tahsin ölümü göze alarak büyük bir kahramanlık örneği sergiledi ve emperyalist işgale karşı İlk Kurşun’u sıktı. Böylece Batılı Emperyalistlere ve yerli satılmışlara karşı Bağımsızlık Savaşı başlamış oldu.

Mustafa Kemal’in Samsun’a ayak basması, Erzurum ve Sivas Kongrelerinin toplanması, TBMM’nin açılması, Antiemperyalist Birinci Kurtuluş Savaşı’mıza yeni boyutlar getirmiştir. Mustafa Kemal’in askeri dehasının yanı sıra cesaretinin ve örgütleme yeteneğinin de kanıtlanmış olduğu Kurtuluş Savaşı’mız, 100’üncü yılını kutlayacağımız Cumhuriyet ile taçlanmıştır.

Olağanüstü zorluklar ve yokluklar içerisinde yürütülen Kurtuluş Savaşı’mız, en büyük müttefikimiz Lenin Önderliğindeki Sovyetler Birliği’nin askeri ve ekonomik yardımlarıyla başarıya ulaşmış ve mazlum milletlere ilham kaynağı olmuştur.

Ancak Sevr Planları kursaklarında kalan Batılı Emperyalistler ve yerli satılmışlar, o günden bu yana olmadık biçimlerle Cumhuriyet’i yıkmak, bağımsızlığımızı ortadan kaldırmak ve ülkemizi parçalamak için saldırmaya devam ediyorlar. Özellikle son 21 yılda bu uğurda önemli mesafeler kat ettiler. Ülkemizde Ortaçağcı gericiliğin siyasal odağı olan AKP’giller eliyle, Mustafa Kemal ve Laik Cumhuriyet düşmanı tarikatlar ve cemaatler aracılığıyla her geçen gün saldırıları katlanarak artmaktadır.

ABD-AB Emperyalistlerinin Yeni Sevr Planı olan Büyük Ortadoğu Projesi’ni (BOP) hayata geçirmek için sağlı sollu saldırlar devam ediyor. Amerikancı Burjuva Kürt Hareketi bir yandan, bunların etrafında kümelenen Sevrci Soytarı Sahte Solcular bir yandan, CIA-Pentagon, Muaviye-Yezit İslamcıları bir yandan el birliği ile Kuvayimilliye’ye, Mustafa Kemal’e ve Laik Cumhuriyet’e saldırmaya devam ediyorlar. İşte bu saldırlar karşısında Antiemperyalist Birinci Kurtuluş Savaşı’mıza ve onun kazanımlarına sahip çıkmak ve halkımızı bu yönde bilinçlendirip örgütlemek daha bir önem kazanıyor. Bu görev biz Gerçek Yurtseverlerin, Gerçek Devrimcilerin omuzlarındadır.

Ülkemizi içine atıldığı Yeni Sevr bataklığından kurtarmak için Antiemperyalist Birinci Kurtuluş Savaşı’mızın ruhuyla mücadele ediyoruz. Nasıl ki 9 Eylül 1922’de emperyalistleri ve yerli satılmışlar cephesini Sevr hayalleri ile birlikte Ege Denizi’nin sularına gömdüysek, bir kez daha ve bir daha geri gelmemecesine ABD-AB Emperyalistlerini, yerli satılmışlar cephesini Yeni Sevr Planları ile birlikte Tarihin çöplüğüne göndereceğiz.

Halkız,, Haklıyız, Yeneceğiz!

9 Eylül İzmir’in Kurtuluşunun 101’inci yıldönümü kutlu olsun!

9 Eylül 2023

HKP İzmir İl Örgütü

Print Friendly, PDF & Email