19 Mayıs 1919’un ateşiyle Tayyipgiller diktatörlüğünü yıkacağız Soma’nın hesabını soracağız!

19 Mayıs 1919’un ateşiyle Tayyipgiller diktatörlüğünü yıkacağız Soma’nın hesabını soracağız!

Antiemperyalist Birinci Kurtuluş Savaşı’mızın ilk kıvılcımı olan 19 Mayıs 1919’u, 95’inci yılında HKP İzmir İl Örgütü olarak gerçekleştirdiğimiz eylemle kutladık, Soma’da yaşanan işçi katliamını protesto ettik.

İzmir İl Örgütümüzün önünden başlattığımız yürüyüşümüz boyunca “İşçi Katili, Halk Düşmanı AKP”, “Soma’nın Hesabı Sorulacak”, “İşçide Kömür Karası, Tayyip’te Yüz Karası”, “Emperyalistler, İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler”, “Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın 2. Kurtuluş Savaşı’mız” sloganları atarak Konak Meydanı’ndaki Saat Kulesi’ne vardık.

Meydanda ilk olarak Kurtuluş Partisi Gençliği’nden bir yoldaşımız 19 Mayıs’la ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada çocukların ve gençlerin bir avuç Parababasının kâr hırsına kurban verilmediği, aklın, bilimin ve vicdanın egemen olduğu, tam bağımsız bir ülke için yeni bir İkinci Kurtuluş Savaşı’na ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Ardından İl Başkanımız Av. Tacettin Çolak, 95 yıl önce emperyalistlerin açık işgaliyle karşı karşıya olan ülkemizin bugün de emperyalistler tarafından yerli ortakları aracılığıyla sömürüldüğünü, emperyalist uşağı Ortaçağcı Tayyipgiller’in insan hayatına zerre kadar değer vermediğini söyledi.

{youtube}fFa8wk23AYc {/youtube}

Bunun en somut örneği olarak Soma’da yaşanan katliama değinen Çolak, HKP Heyeti olarak Soma’ya yapılan ziyarette maden işçilerinden edinilen bilgiler ve katliam sonrası yaşanan gelişmeler ışığında bir değerlendirmede bulundu. Çolak konuşmasında Soma ziyaretinde maden işçileriyle yapılan görüşmelerden edinilen bilgilere göre; olaydan günler önce madenden sıcak kömür çıkartıldığını, bunun kömürün içten içe yanmasına bir işaret olduğunu ve işçilerin bu durumu yetkililere bildirmesine rağmen hiçbir önlem alınmadığını söyledi.

AKP hükümetinin desteklediği taşeron sisteminin bu cinayetlerde payı olduğunu, Soma Holding yetkililerinin dikkatsizlik sebebiyle yargılanmasıyla ilgili de cezaevine bile girmeyecekleri, ufak para cezalarıyla kurtaracakları bir suçlamanın yapıldığını, oysa olayın açıkça bir katliam olduğunu, dolayısıyla taammüden ve kasten adam öldürme suçuyla yargılanmaları gerektiğini vurguladı. Yabancı birçok medya kuruluşunun Tayyip Erdoğan’ın Soma Holding ortaklarından olduğunu haber yapmasına dikkat çeken Çolak, AKP iktidarının bu katliamın baş sorumlusu olduğunu söyledi.

Konuşmanın ardından Saat Kulesi önünde bir müddet oturma eylemi yapıldı. İzmir Halkının yoğun ilgiyle karşıladığı eylem “Bu Daha Başlangıç, Mücadeleye Devam” sloganıyla sonlandırıldı.

 

Halkın Kurtuluş Partisi

İzmir İl Örgütü

 

Print Friendly, PDF & Email