17 Şubat 2016 İkinci Ankara Katliamı üzerine

ankaraDün, yani 17 Şubat’ta yapılan İkinci Ankara Katliamı’yla ilgili olarak HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut’un, MİT TIR’larıyla ilgili kendisine karşı AKP yöneticileri tarafından hakaret suçlamasıyla açılan davaya ilişkin Mahkemeye sunmak üzere hazırladığı yazılı savunmadaki ilgili bölümü yayımlıyoruz:

17 Şubat 2016 İkinci Ankara Katliamı üzerine

Bu iktidar, Türkiye’nin felaketi olmuştur. Çünkü bu iktidarın büyük ve küçük patronları; ABD’nin BOP’unun eşbaşkanlarından bir tanesi olduklarını defalarca dile getirmişlerdir kürsülerden, televizyon ekranlarından. Türkiye’ye bu rolü oynatmışlardır. Ve ne yazık ki o hainane projenin hayata geçirilmesinde ABD Emperyalistlerince kendilerine verilen rolü eksiksiz oynamışlardır, oynamaya da devam etmektedirler.

Meclisteki 4 Amerikancı Parti de yani AKP de, CHP de, MHP de, HDP de; IŞİD de, ÖSO da, El Kaide de, El Nusra da, Fetih Ordusu da, PKK de, PYD de, YPG de ABD’nin değişik enstrümanlarıdır, oyuncularıdır, piyonlarıdır. ABD bunları oynatır, birbiriyle kapıştırır, kimisini şeytanlaştırır, kimisini melekleştirir, süreç içinde bu şeytan ve meleklere yer değiştirtir, rol değiştirtir, oyunun sonunda da amacına, en azından büyük ölçüde ulaşır. İşte bunu yapıyor 25 yıldan bu yana Ortadoğu’daki kanlı savaşlarıyla.

Biz tam bu satırları dizdiğimiz anda Ankara’daki intihar bombacısının kullandığı bomba yüklü bir otomobille yapılan İkinci Ankara Katliamı’nın haberi, görüntüleri düştü ekranlara ve ajanslara. Askerlerin ve sivillerin bulunduğu 4 servis aracının arasında patlatmıştı sürücü arabasını. Bu katliamda asker ve sivillerden oluşan 28 insanın hayatını kaybettiğini ve 61’inin de yaralandığını duyurdu devlet yetkilileri.

Biz, bu katliamda hayatını kaybeden bu insanlarımız için de daha önceki katliamlarda yani Birinci Ankara Katliamı’nda, Suruç, Diyarbakır, İstanbul-Sultanahmet Katliamları’nda hayatını kaybedenler için olduğu gibi üzüldük, yaralandık. Hayatını kaybeden bu insanlarımızın geride kalan yakınlarının acılarını içtenlikle paylaşır, başsağlığı dileriz, sabır dileriz onlara da.

Biz hep söylüyoruz ki, bu davaya ilişkin savunmalarımızda da birkaç kez söyledik, böylesi katliamlarla ve sürdürülen savaşla hayatlarını kaybeden Türk ve Kürt insanlarımız kendileriyle birlikte iki halkı birbirine bağlayan birlikteliği sağlayan bağlardan bir bölümünü de koparıp götürüp gitmektedirler. Ve aradaki çatlak gittikçe derinleşmekte, büyümektedir.

Tetikçisi kim olursa olsun, hangi Amerikancı grup içinde yer almış olursa olsun, bu katliamın birincil plandaki projecisi de, yöneticisi de ABD Emperyalistleridir, onların casus örgütleridir. İkincil plandaki sorumlularıysa ABD’nin yukarıda adlarını andığımız yerli işbirlikçileridir, suç ortaklarıdır.

Ve hep söylediğimiz gibi Ortadoğu’daki ve ülkemizdeki savaşın, böylesi vahşi, canavarca bir ruh haliyle işlenmiş katliamların ve bunlarda hayatını kaybeden her bir insanın en önde gelen katili, azmettiricisi ABD Emperyalistleridir.

Özetçe bu savaş, onun yürüttüğü bir savaştır, onun komutası altında yürütülen bir savaştır. Amaç da BOP’u hayata geçirmektir. Ortadoğu’yu sömürgeleştirmektir. Ortadoğu’da kendine İsrail’den başka yeni petrol bekçileri yaratabilmektir.

Savaşın sahibi böyle caniyane bir hedefe sahip olduğu için ne yazık ki, bu tür katliamlar son bulmayacak ve yine çok acıdır ki, giderek de yoğunlaşacak, araları sıklaşacaktır. Yani Türkiye bugün başlamış olan Suriyeleşme sürecinin daha ağır ve daha tahripkâr yönlerini de yaşayacaktır. Öyle görülüyor…

Bildiğimiz gibi böylesi katliamlar Suriye’de, Irak’ta sıradan günlük olaylar durumundadır ve neredeyse hemen her gün yaşanmaktadır böylesi felaketler.

Hatta, Pakistan ve Afganistan’da da uzak olmayan aralıklarla yaptırtmaktadır Amerika böyle katliamları.

Biz hep diyoruz ya; onların demokrasi, özgürlük, adalet, hukuk getirmek kandırmacasıyla girdikleri her ülke, adım attıkları her coğrafya ölüm tarlalarına dönüşür diye. O ülkelerin üzerinde cehennemin en kara dumanları tüter diye. Bunların gittikleri her yere ölüm cellâdı da bunlarla birlikte gider diye.

Bu katliam sonrası Meclisteki 4 Amerikancı Partinin en tepedeki liderleri ve sözcüleri açıklamalar yaptılar.

Bir teki olsun gerçek suçlunun, yani ABD haydut devletinin adını ağzına alabildi mi?

Hayır.

Çünkü onların hepsi ABD’nin işbirlikçisi ve suç ortağıdır. Çünkü onları oraya getiren, Meclise dolduran aslında halkımız değil, ABD Emperyalistleridir. O bakımdan bunlarda Allah korkusunun yerini Amerika korkusu almıştır. Bunların Kâbesi, kıblesi Washington’dur, White House’dur, Pentagon’dur. 18.02.2016

Nurullah Ankut
HKP Genel Başkanı

Print Friendly, PDF & Email