15-16 Haziran Direnişi 2012 Panel

 

YAMANLAR’DA 15-16 HAZİRAN PANELİ

     15-16 Haziran 1970’te işçi sınıfı, varlığını bir kez daha en kör gözlere batarcasına kanıtlamıştı. Türkiye devrim tarihine, işçi sınıfı içerisindeki örgütlenme çalışmasıyla sayısız işgal- grev ve direniş armağan eden Partimiz, Şanlı15-16 Haziranİşçi Direnişini, işçi sınıfının varlığını ve örgütlü olduğunda önünde hiçbir gücün durmayacağını halkımızla paylaşmayı bir görev bilerek, 15 Haziran günü İzmir-Yamanlar Mahallesi’nde bir panel gerçekleştirdi.

       Panel, İPSD İzmir Şube Başkanı Değer Yıldız’ın açılış konuşmasıyla, saygı duruşuyla ve sinevizyon gösterimi ile başladı.YILDIZ konuşmasında 15-16 Haziran direnişinin, işçi sınıfı mücadelesi açısından örnek ve yol gösterici olduğunu, sol ortamda İşçi sınıfının varlığının tartışıldığı bir dönemde hem nicel, hem de nitel olarak varlığının kanıtlandığını söyledi. Ardından Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Başkanı Av. Tacettin ÇOLAK konuşma yaptı. Konuşmasında 27 Mayıs 1960 Politik Devriminin kazanımlarından ve işçi sınıfının örgütlenmesi yönünden önemli bir dönemeç olduğundan bahsetti. Günümüzde “sol”cuların 12 Mart ve 12 Eylül Faşist darbeleriyle, 27 Mayıs Politik Devrimin aynı kefeye koyduklarını, oysa 15-16 Haziran Direnişinin 27 Mayıs Politik Devrimi sonucu elde edilen hakların ortadan kaldırılmak istenmesine karşı yapılan bir eylem olduğunu vurguladı. 27 Mayıs Politik Devrimi sonrası yaşama geçirilen 1961 Anayasasıyla örgütlenmenin önünün açıldığını söyleyen ÇOLAK, DİSK’in kurulup kısa bir sürede güç haline gelmesinden korkan Parababalarının, DİSK’in varlığına son vermek için antidemokratik yasal düzenlemelere gittiğini ve DİSK üyesi devrimci işçiler önderliğinde buna karşı koyulduğunu söyledi. ÇOLAK, Partimizin Genel Başkanı Nurullah ANKUT yoldaşın da bu direnişe katılarak gözaltına alınanlar arasında olduğunu söyledi. Ardından DİSK/Nakliyat-İş Ege Bölge Temsilcisi Zeki OLKUN konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi. Zeki Yoldaşımız da örgütlenmenin öneminden ve partimizin bu şanlı direnişi de yine şanlı bir direnişle, “BORUSAN DİRENİŞİ” ile karşıladığından bahsetti. OLKUN, Sarı Gangaster TÜRK-İŞ’e karşı kurulan DİSK’in kısa sürede yüz binlere ulaşmasından korkan sermayenin ve onun borazanı Adalet Partisi’nin yükselen işçi sınıfı mücadelesi karşısında duyduğu rahatsızlık nedeniyle, antidemokratik yasal düzenlemelere yöneldiğini bu şanlı direnişin bu nedenle başlatıldığını vurguladı. Tayyipgillerin de aynı zihniyette olduğunu Hava iş kolunda dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen bir uygulamayla grev yasağı getirdiğini söyledi. Yeni 15-16 haziranlar için işyerlerinde, sendikalarda örgütlenmek gerektiğini vurguladı.

       Ardından her etkinliğimizde yanımızda olan, desteğini sunan Aliyar NİHAN kavga türküleriyle katılımcılara coşkulu anlar yaşattı. Hep bir ağızdan söylediğimiz Çav Bella marşıyla  etkinliğimiz sona erdi.15.06.2012

Print Friendly, PDF & Email