12 Eylül öncesi alçakça katledilen Devrim Şehitlerimiz İbrahim Uzun, Mahmut Çal, Sadi Okçuoğlu, Engin Yüzbaşıoğlu ve 2015’te kanser illetine kurban verdiğimiz Ayhan Kaya Yoldaşları Ankara ve İzmir’de andık

Üç Şehitler ve Engin Yüzbaşıoğlu Yoldaşları Mezarları başında andık

1 Eylül 1978 tarihinde Ankara Şentepe’de, faşist Pol-Bir’li polisler tarafından katledilen Mahmut Çal, İbrahim Uzun ve Sadi Okçuoğlu ve Ankara Karşıyaka’da kalleşçe arkadan vurularak katledilen Engin Yüzbaşıoğlu Yoldaşları HKP Ankara İl Örgütü olarak mezarları başında andık.

Üç Şehitler nezdinde yaşamını yitiren tüm Devrim Şehitleri için bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan anma etkinliğimiz konuşmalarla devam etti. Kurtuluş Partisi Gençliği’nden Erk Yoldaş söz aldı.

Erk Yoldaş konuşmasında şunları dile getirdi:

***

Üç Şehitler; Mahmut-İbo-Sadi Yoldaş Ölümsüzdür

Tarih 1 Eylül 1978… Bundan tam 45 yıl önce Parababalarının faşist cellâtları halkının mutluluğu ve ülkesinin bağımsızlığı uğruna mücadeleye atılan üç yiğit yoldaşımızı kalleşçe katlederek bedence aramızdan aldılar.

Mahmut, İbo ve Sadi Yoldaşlar, çilekeş halkımızın içinde bulunduğu yoksulluk karşısında kayıtsız kalmadılar, çok genç yaşlarda devrimci kavgaya katıldılar. Kendi kurtuluşlarını halkımızın yerli ve yabancı Parababalarının zulmünden kurtuluşundan bağımsız görmediler.

Bu anlayış ve bilinç ile yürüttükleri devrimci mücadeleleri Parababalarına korku veriyordu. Öyle ki Yoldaşlarımız yaşadıkları Şentepe Mahallesini resmi-sivil faşistlerin zulmünden kurtarıp, Şentepe Halkının gönlünde yer edinmişlerdi. Yoldaşlarımız düşündüğü gibi yaşayan ve buna uygun bir devrimci mücadele vermiş olan Hikmet Kıvılcımlı Usta’mızın teorisi ve pratiğini benimsemişlerdi. Parababaları işte bundan, bu teori ve pratiğin halkla buluşmasından korktular. Çünkü Hikmet Kıvılcımlı Usta Türkiye Devrimi’nin önderiydi ve Devrim, onun ve devamcıları, düşünce oğulları ve düşünce kızlarının gösterdiği yoldan gerçekleşecekti.

Parababalarının aylıklı cellâtları Pol-Bir’li Faşistler, 31 Ağustos’u 1 Eylül’e bağlayan gece kahpece katlettiler yoldaşlarımızı. Parababaları Yoldaşlarımızı katledince mücadele bitti sandılar, Şentepe’yi tekrar ele geçirdik dediler, ama yanıldılar. Öldürebildikleri yalnızca bedenleriydi yoldaşlarımızın. Şentepe Halkı oraya artık “Üç Şehitler Tepesi” demekteydi.

Parababalarının yok ettiklerini sandıkları yoldaşlarımız mahalleye isimlerini, mücadelelerini, yiğitliklerini bıraktılar. Gerçek Devrimciler önderliğinde yoksul halk örgütlenirse neler olacağının kanıtıdır Üç Şehitler Tepesi. Üç Şehitlerimiz bugün Partimizin mücadelesinde yaşamaya ve ışık olup yol göstermeye devam ediyor

Mahmut, İbo ve Sadi Yoldaş’ın mücadelesi Gerçek Devrimcilerin, HKP’lilerin elinde dalgalanmaya devam ediyor. Ve tüm Devrim Şehitlerimizin hayatlarını ortaya koyarak mücadelesini verdiği ideallerini biz hayata geçireceğiz.

***

Üç Şehitlerin mezarbaşı anmasının ardından bir başka Devrim Şehidimiz Engin Yüzbaşıoğlu Yoldaş’ın mezarına kortej ve sloganlar eşliğinde yürüdük. Tüm Devrim Şehitlerimiz için yapılan saygı duruşunun ardından Kurtuluş Partisi Gençliği’nden Enes Yoldaş söz aldı.

Enes Yoldaş konuşmasında şunları dile getirdi:

***

Engin Yoldaş Ölümsüzdür!

Son nefesine kadar inancını devam ettirenler unutulmazlar!

Kolay değildir son nefesine kadar devrimci kalabilmek.

Kolay değildir, inandığı dava uğruna son nefesine kadar kararlıca, bıkmadan, yılmadan, inancında bir sarsılma yaşamadan mücadele edebilmek.

Son nefesinin yaklaştığını hissettiğin anda bile yoldaşlarına “Mücadelemi devam ettirin” vasiyetini bırakmak kolay değildir.

Gencecik yaşına rağmen bir halk önderi olan Engin Yoldaş’ımızı, kızıl karanfilimizi 03 Eylül 1979 günü faşist katiller kahpece arkasından vurdular! Yoldaşımız, tıpkı Üç Şehitlerimiz gibi son soluğunda bile inancını, kararlılığını ve cesaretini korudu. Sırtındaki kurşunlara rağmen yıkılmadan önce “Kahrolsun Faşistler!” diye haykırarak şehit düştü!

Ne yiğitlik destanıdır bunlar ve ne mutludur onlara!

İkinci Kurtuluş Savaşı’nı zaferle taçlandırıp Demokratik Halk İktidarını kurabilmek için, Engin Yoldaş’ımızın bize emanet ettiği mücadele bayrağını bir an olsun yere düşürmeden sürekli dimdik ayakta tutmak zorundayız.

Anıları mücadelemize yol göstermeye devam edecek!

***

Mahmut-İbo-Sadi ve Engin Yüzbaşıoğlu Yoldaşları anma etkinliği, onların bizlere miras olarak bıraktığı mücadele bayrağının Türkiye Devrimi’ni gerçekleştirinceye kadar HKP’li Yoldaşlarının ellerinde dalgalandırılacağı ifade edilerek sonlandırıldı.

 

Üç Şehitler Ölümsüzdür!

Mahmut-İbo-Sadi Yoldaşlar Ölümsüzdür!

Engin Yoldaş Ölümsüzdür!

İzmir

Devrim Şehitlerimizi İzmir’de yaptığımız etkinliklerle andık

Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü olarak Üç Şehitlerimiz Mahmut-İbo-Sadi Yoldaşlarla Ayhan Kaya Yoldaş’ımızı andık.

1 Eylül günü Yamanlar Mahallesi’nde bulunan İPSD’de yaptığımız salon anmasının ardından Doğançay Mezarlığında bulunan Ayhan Kaya Yoldaş’ımızı da mezarı başında da andık. Dernek binamızda saat 18.00’de başlayan etkinlikte Parti gençliğimizden Ahmet Engin Gençer Yoldaş’ımız Ankara Şentepe’de Pol-Bir’li faşist polislerce katledilen Mahmut, İbo ve Sadi Yoldaşlarımızın verdiği mücadeleyi anlatarak onların bize devrettiği bayrağı daha da yükseklere taşıyacağımızı söyledi. Konuşmasının devamında Ayhan Kaya Yoldaş’ımızın da bölgemizde yiğitliği ve cesareti ile iz bıraktığını ve onların anısını, sürdürmekte olduğumuz Halkların Kurtuluş Mücadelesinde yaşatacağımızı söyledi.

Salon anma etkinliğimizde Ankara’da Üç Şehitlerle birlikte omuz omuza mücadele eden Zeki Olkun Yoldaş’ımız da söz alarak Mahmut-İbo ve Sadi’nin Şentepe’de faşistlere karşı yiğitçe mücadele ettiğini ve Şentepe halkının gönlünü kazandığını, bundan dolayı da katledildiklerini söyledi. Aynı zamanda Engin Yüzbaşıoğlu Yoldaş’ımızı da anan Zeki Olkun, Engin Yoldaş’ımızın da faşist saldırılara karşı yiğitçe mücadele ettiğini ve bu yüzden faşistlerce katledildiğini söyledi.

Konuşmasında Şanlı Aras Kargo İşgaline de değinen yoldaşımız, bu işgalin İşçi Sınıfı mücadelesi açısından önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Bu işgalin sonucunda Nakliyat-İş Sendikası’nda devrimci sendikacılığın hakim olduğunu ve Nakliyat-İş’in devrimci sendikacılık ilkelerinin yaşam bulduğu bir sendikal mücadelenin tek örneği olduğunu vurguladı. Daha sonra aynı zamanda Ayhan Kaya Yoldaş’ın amcası olan Fahri Kaya Yoldaşımız da söz alarak Ayhan Kaya Yoldaş’ımızın Cesaret Vatanına sahip olduğunu örneklerle anlattı.

İPSD’deki anma etkinliğinin ardından Doğançay Mezarlığında bulunan Ayhan Kaya Yoldaş’ımızın mezarı başında anma programımız devam etti. Burada da Partimiz adına MYK Üyesi Yusuf Gençer bir konuşma yaptı. Konuşmasında Ayhan Kaya Yoldaş’ımızın kısa süren yaşamına rağmen cesaret ve yiğitliği ile anıldığını, şehitlerimizin anısını yaşatmanın yolunun mücadeleye cesaret ve inançla devam etmekten geçtiğini, şehitlerimizi, arkalarından ağıtlar yakarak değil, mücadele bayrağını daha da yukarılarda taşıyarak andığımızı söyledi. Konuşmanın ardından Nazım Hikmet’in “Güneşi İçenlerin Türküsü” adlı şiiriyle anma programımız sonlandırıldı.

Devrim Şehitleri Ölümsüzdür!

1 Eylül 2023

Ankara ve İzmir’den
Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email