1 Mayıs Şehitleri Anıldı

1 Mayıs Şehitleri Anıldı

Bundan 37 yıl önce, 1 Mayıs 1977’de İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma gününü kutlamak için yüz binlerce emekçi Taksim Meydanı’nda toplandı. Bayramını kutlamak için orada bulunan halkın üzerine, kontrgerillanın hain çeteleri tarafından ateş açıldı. Daha sonrasında da panzerler halkın üzerine sürüldü ve bu arbedede 37 kişi hayatını kaybetti.

1 Mayıs Şehitlerini anmak için DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Demokratik Halk Örgütlerinin katılımıyla Kazancı Yokuşu’nda toplanıldı.

Sendikalar ve örgütlerin temsilcileri, yaptıkları konuşmalarda 1 Mayıs Şehitlerini unutmadıklarını, onların kanlarıyla suladığı Taksim’in gerçek 1 Mayıs alanı olduğunu ve 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını belirttiler. Katledilen 37 kişi için yapılan anmada saygı duruşunun ardından, 37 devrimcinin ve Gezi Şehitleri’nin isimleri de okunarak devrim şehitleri anıldı. Taksim’i emekçilere yasaklayan hırsızlar imparatorundan hesap sorulacağını ve Tayyipgiller iktidarının yıkılacağını haykırdılar. Anma boyunca “1 Mayıs Şehitleri Ölümsüzdür, Taksim 1 Mayıs Alanıdır, Yaşasın 1 Mayıs” sloganları atıldı. Daha sonra Kazancı Yokuşu’na karanfiller bırakıldı.

Buradaki anmanın ardından İstiklal Caddesi’nde sloganlar eşliğinde yürüyen kitle, 1989 yılı 1 Mayısı’nda katledilen Mehmet Akif Dalcı’yı anmak için, katledildiği yer olan Şişhane’ye yürüdü. Burada devrim şehitleri nezdinde Mehmet Akif Dalcı anıldı.

1996 yılında Kadıköy’de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarında hayatını kaybeden Hasan Albayrak, Dursun Odabaş, Yalçın Levent katledildikleri yerde anıldı. Anma Kadıköy Belediyesi önünde toplanan kitlenin, üç devrimcinin katledildiği yere yürümesi ile başladı. Burada DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptığı açıklamada, devrim şehitlerinin ölümsüz olduğunu ve 1 Mayıs kutlamalarının yasaklanamayacağını dile getirdi. Bir kez daha 1 Mayıs alanının Taksim olduğunu, bundan asla vazgeçmeyeceklerini ve her türlü zorbalığa karşı mücadele edeceklerini söyledi. Daha sonra anma etkinliği sona erdi. 28.04.2014

İstanbul’dan

Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email