1 Mayıs Davası ertelendi

1-Mayıs-Davası ertelendi_HKP1 Mayıs Davası ertelendi

İşçi Sınıfının Birlik Mücadele Ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs’ları 1977’de olduğu gibi kimi zaman kana bulayan, kimi zaman yasaklayan kana Parababaları ve onların günümüzdeki temsilcisi olan Tayyipgiller İktidarı bu yıl da bildiğimiz gibi Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarına izin vermedi.

Hatırlanacağı gibi, DİSK, KESK, TMMOB, TTB gibi Demokratik Halk Örgütlerinin çağrısıyla 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen insanlar sabah saatlerinden itibaren Beşiktaş Meydanı’nda toplanmaya başlamıştı. Kitle meydanda marşlarla, halaylarla, sloganlarla Taksim Meydanı’na gitmek için beklerken 1 Mayıs Komitesinden temsilcilerle polis arasında görüşmeler yapılmış ve komitede görevli kişiler açıklama yapacakları sırada polis her zaman yaptığı gibi bekleyen kitleye saldırmıştı.

Saldırı sırasında Partili yoldaşlarımızın da aralarında bulunduğu yüzlerce kişi gözaltına alınmış, gözaltına alınan kişiler 4 gün boyunca nezarethanede tutulmuşlar, bu süre boyunca çeşitli psikolojik ve fiili işkenceye maruz kalmışlardı.

4 gün sonunda gözaltındaki insanların çoğunluluğu serbest bırakıldı. Parababaları iktidarı her zaman yaptığı gibi bu sefer de insanlara 1 Mayıs’a katıldıkları için izinsiz gösteri yaptınız diyerek dava açtı.

Açılan davalardan ilki 2 Temmuz günü Çağlayan Adliyesinde görüldü. Haklarında dava açılan kişiler duruşma salonuna girdiler ve kendilerine açılan davanın bir geçerliliği olmadığını çünkü 1 Mayıs’a katılmanın suç olmadığını söylediler. Partimiz üyesi Mahsun Delek Yoldaşımızın da yargılandığı davada yoldaşımız ifadesinde şunları dile getirdi.

“Ben hem öğrencilik yapıyorum hem de tekstil işçisi olarak çalışıyorum. İşçilerin çalışma koşulları ortadadır. Asgari ücretin altında maaşlar alıyorlar. Bu koşulların düzeltilmesi ve İşçi Sınıfının Birlik Mücadele Günü olan 1 Mayıs’ların özüne uygun bir şekilde kutlanması için sendikaların ve Demokratik Halk Örgütlerinin çağrısıyla Beşiktaş’a gittim ve polis saldırısına maruz kaldık. Gözaltına alındım, üzerimden çıkan bareti suç unsuru olarak gösterdiler. Hepimizin bildiği gibi polis gaz kapsülünü insanları hedef alarak sıkıyor ve bunun sonucu olarak insanlar canlarını kaybediyor. Ben de bareti korunmak için aldım. Bizler hakkını arayan kişileriz, asıl yargılanması gereken Soma’da, Ermenek’te ve bunun gibi birçok yerde işçileri katleden Parababaları İktidarı ve onların temsilcileridir.”

Yoldaşımızı müdafaa etmek için söz alan İstanbul İl Başkanımız Av. Pınar Akbina, 1 Mayıs Davalarının tamamının beraatla sonuçlandığını, İktidarın da bu gerçeği çok iyi bildiğini, ama her seferinde 1 Mayıs’a katılanları terörize etmek için bu davaların açıldığını vurguladı.

İfadelerden sonra mahkeme heyeti tutuklu bulunan Semih Kundakçı Arkadaş’ın tahliyesine karar verdi ve dosyayı bilirkişi incelemesine göndererek davayı 10 Kasım 2015 tarihine erteledi.

Biz şunu bir kez daha söylüyoruz; sizlerin davalarınız, soruşturmalarınız, tutuklamalarınız bizleri asla mücadelemizden vazgeçiremeyecektir. Bizler 1 Mayıs’ları olması gereken yerde, 1 Mayıs’ın Anavatanı olan Taksim’de kutlamaya devam edeceğiz. 02.07.2015

İstanbul’dan
Kurtuluş Partililer

Print Friendly, PDF & Email