1 Mayıs Alanı Taksim’dir 2014 1 Mayısı Merkezi Olarak Taksim’de Kutlanmalıdır

 

1 Mayıs Alanı Taksim’dir

 

2014 1 Mayısı Merkezi Olarak Taksim’de Kutlanmalıdır

 

 

1 MAYIS ALANI (TAKSİM) VATANDIR!

1 MAYIS ALANI (TAKSİM) DEVRİMDİR!

1 MAYIS 2014’te de VATAN İÇİN, DEVRİM İÇİN TAKSİM’E!

Bildiğimiz gibi 1 Mayıs, tüm Dünyada “İşçi Sınıfının Birlik, Mücadele, Dayanışma” günü ve Bayramı olarak kutlanmaktadır. Finans-Kapital+Tefeci-Bezirgân sermaye diktatörlüğünün yaşandığı bizim gibi ülkelerde 1 Mayıs’ların mücadele yönü hep öne çıkmıştır, çıkmaktadır.

Bu nedenle bizim gibi ülkelerde 1 Mayıs alanları; Parababaları iktidarlarının gazına, copuna, gözaltısına karşı; kan ve can pahasına, uğruna şehitler verilerek, militanca mücadele edilerek kazanılmıştır.

 

Taksim de böyle bir militan mücadele ile kazanılmış ve 1 Mayıs Alanı olarak Tarihteki yerini almıştır. Dönem dönem Parababaları iktidarları 1 Mayıs’ları yasaklamış ve Taksim’i İşçi Sınıfımıza kapatmışsa da Devrimcilerin, İşçi Sınıfı Sosyalistlerinin Taksim ısrarı hiç bitmemiştir. Her yasaklama ve engele karşı devrimci mücadele ile ve gerektiğinde çatışa çatışa Taksim’in kilitlerini kırmasını bilmiştir.

Çünkü İstanbul İşçi Sınıfımızın kalbidir. İşçi Sınıfımızın merkezi, birleşik ve güçlü bir 1 Mayıs için Taksim’e çıkması düşmanlarına korku, dostlarına güven salmaktadır.

İşte bundan dolayı düşmanlar bu yıl da Taksim’i yasaklamaktadırlar. Bu yasaklama karşısında gerçek devrimcilere düşen görev; tıpkı 2009’da, 2010’da, 2011’de, 2012’de olduğu gibi, bu yıl da kararlı, inatçı ve militan bir mücadeleyle Taksim 1 Mayıs Alanı’mızı kazanmaktır.

“Her yer 1 Mayıs Alanıdır” tezi yanlıştır, İşçi Sınıfının güçlerini bölen zararlı bir tezdir. İstanbul’da birden fazla alanda ve hatta ülkenin değişik illerinde onlarca zayıf ve gösterişsiz 1 Mayıs’lardansa, güçlerin İstanbul’a yığınak yapıldığı tek bir 1 Mayıs, Taksim’in özgürleştirilmesi uğruna verdiğimiz şehitlerimize de saygının bir gereğidir.

Ortaçağcı iktidarın yasaklamalarının bir önemi yoktur. Geçmişte de “ayakların baş olmasını kabul edemeyiz” diyen ve Taksim’i yasaklayanlar bunlar değil miydi? Hemen her sene yandaş medyaları eliyle geçmiş görüntüleri tekrar tekrar ekrana getirerek toplumu terörize etmek isteyenler bunlar değil miydi?

Ancak kararlı, direngen ve militan bir mücadele ile geri adım attırdığımız da bunlardı. Geçmiş yıllardaki şanlı mücadelelerimiz ortadadır. Onların “makul sayı”larını delen de bizleriz. Yeter ki, İşçi Sınıfının haklı ve meşru gücüne inanalım, güvenelim. Yeter ki, kendi yılgınlıklarımızı, mücadele kaçkınlıklarımızı kitlelere mal etmeyelim.

Türkiye İşçi Sınıfının ve Emekçi Halklarının bu mücadele deneyimi vardır. 2014 1 Mayısı’nı uğruna şehitler verdiğimiz Taksim Alanı’nda kutlayacaktır. 10.04.2014

Taksim 1 Mayıs Alanı’dır, yasaklanamaz!

Merkezi ve tek bir 1 Mayıs için İstanbul’a, Taksim’e!

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

Print Friendly, PDF & Email